Nagyok és kicsik igazi csatája várható: míg ugyanis az EU területében és lélekszámában is nagynak számító tagállamai az állandó EU-elnök mellett kardoskodnak, addig a „törpék” a mostani rotációs rendszer fenntartását, illetve módosítását szorgalmazzák. A jelenlegi rendszer szerint az EU-nak nincsen állandó elnöke, hiszen az unió soros elnöki tisztét félévente más állam, illetve annak kormányfője tölti be.
A volt francia államfő abbéli igyekezetében, hogy a kicsiknek és a nagyoknak is kedvére tegyen, várhatóan nagy vihart kavar majd. Giscard d’Estaing javaslata értelmében ugyanis a jövőben egy személy, az elnök irányítaná az Európai Uniót. Ez a megoldás leginkább a nagyoknak kedvezne, hiszen várhatóan ők adnák az EU első emberét, aki 2,5-5 éven át töltené be ezt a pozíciót. Az elnök mellett dolgozna egy alelnök is. A kiegyenlítés elve alapján ezt a tisztséget, ha az elnök történetesen „nagy országból” származik, a kicsik töltenék be. A konvent elnöke jelentősen csökkentené a biztosok számát is, így ha Giscard d’Estaing elképzelései valóra válnak, a jövőben tizenegy biztos és – hogy béke legyen – tizenkét „tanácsadó” tevékenykedne Brüszszelben. A magyarázat szerint az Európai Bizottság elnökével és az EU külügyminiszterével kiegészülve ez már 25 főt tesz ki, és így mind a 25 ország képviselete biztosítva lenne.
Bármennyire is kompromiszszumkésznek bizonyult a konvent elnöke, javaslatai nem arattak nagy népszerűséget. Az Európai Bizottság tegnap csalódottságának adott hangot, mondván, a javaslatok aligha járulnak majd hozzá a reformok megalapozásához szükséges közmegegyezéshez.
Pályázatok.
Heteken belül állandó EU-posztok betöltésére is jelentkezhetnek a csatlakozó országok állampolgárai. Az állásajánlatokat április végén, május elején teszik majd közzé az interneten. A sikeres pályázók a Brüsszelben, Strasbourgban vagy Luxembourgban működő uniós intézmények valamelyikénél dolgoznak majd. A pályázatkiírásokat a Magyar Közlönynek megfelelő Official Journal és az uniós intézmények állásbörzéje, az EPSO honlapján teszik közzé (mindkettő az EU hivatalos honlapján, a www.europa.eu.int címen található meg). (MN)

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével