Nem hisznek Phenjannak

2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

James Kelly amerikai külügyi államtitkár-helyettes és az észak-koreai külügyminisztérium képviselői is megjelentek tegnap Pekingben a háromoldalú tárgyalások színhelyén, annak ellenére, hogy Colin Powell amerikai külügyminiszter csütörtök este úgy nyilatkozott, hogy a megbeszélések a tervezettnél egy nappal korábban véget értek.
James Kelly és az észak-koreai külügyminisztérium képviselői emellett külön-külön rövid, nem hivatalos megbeszélést is folytattak Li Csao-hszing kínai külügyminiszterrel. Kína később tudatta: mindhárom fél egyetértett abban, hogy háromnapos pekingi tárgyalásaik jó kezdetet jelentenek az észak-koreai nukleáris törekvések miatt kialakult válság rendezéséhez.
Észak-Korea ezt követően tegnap azt közölte, hogy egy új, merész javaslatot tett a pekingi tárgyalásokon, Washington azonban nem állt elő új kezdeményezéssel. A megbeszélésekről kiadott nyilatkozatában az észak-koreai külügyminisztérium nem fejtette ki az új javaslat mibenlétét, ugyanakkor azt állította, hogy az amerikai fél ismét ragaszkodott régi álláspontjához – miszerint Észak-Koreának még a párbeszéd előtt le kell mondania nukleáris programjáról” –, és nem hajlott „a lényegi témák” megvitatására.
Washingtoni közlés szerint Észak-Korea képviselői ugyanakkor beismerték a pekingi tárgyalásokon, hogy hazájuk atomfegyverrel rendelkezik. Bár a beismerésről James Kelly a japán külügyminisztérium illetékeseit is tájékoztatta, a dél-koreai és japán szakértők kétségbe vonták az észak-koreai atomfegyverprogram fejlettségét, s úgy vélekedtek, hogy állításával a kommunista vezetésű ország engedményeket akar kicsikarni az Egyesült Államoktól. Kang Jung Min dél-koreai nukleáris elemző szerint „merő hazugságról” van szó, mivel ha Észak-Korea valóban újra- indította újrafeldolgozó berendezéseit, legalább négy-öt hónapot venne igénybe a feldolgozási folyamat, ami ráadásul olyan nagymértékű hő- és kriptonkibocstással jár, amely nem maradhat észrevétlen az amerikai kémműholdak előtt.
Ezzel a véleménnyel orosz biztonságpolitikai szakértők is egyetértenek, akik szerint Phenjan csak blöfföl. Egy orosz megfigyelő úgy véli, hogy ez legfeljebb erődemonstráció lehet Phenjan részéről, amit a félelem és az ország határain túli helyzet nem ismerete diktál. Ám az orosz nyilatkozó sem vonta kétségbe, hogy Észak-Korea rendelkezik a nukleáris fegyverek egyes alkotóelemeivel, például plutóniummal.
Moszkva reményét fejezte ki, hogy folytatódni fog a Pekingben megkezdett párbeszéd az Egyesült Államok és Észak-Korea között – jelentette ki Alekszandr Loszjukov orosz külügyminiszter-helyettes. Loszjukov megismételte a hivatalos orosz álláspontot, miszerint Észak-Koreának vissza kell térnie az atomsorompó-szerződés rendszerébe, amiért cserébe Phenjan garanciákat kapna biztonságára és a belügyeibe való be nem avatkozásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.