Nem kizáró ok a politizálás

Értetlenül állok a Schmitt Pál politikai szerepvállalása miatt indult médiaháború előtt – reagált a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének leváltását követelő nyilatkozatokra Bethlen István, a Magyar Páneurópai Unió elnöke, aki nyugat-európai példákkal mutatta be a politikusok és az olimpiai mozgalom viszonyát.

Hanczár János
2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta: mindenki elismerte, hogy Schmitt Pál nemcsak kiváló sportolóként vívta ki az elismerést, hanem mind a magyar, mind a nemzetközi olimpiai mozgalomban végzett tevékenységével is. Hozzátette: a demokrácia legalapvetőbb vívmánya az, hogy mindenki kiállhat a saját véleményéért, ha kell, politikai porondon is. Nyugat-Európában a legtermészetesebb dolog, hogy akár az olimpiai bizottságban a vezetők valamely politikai pártnak is jól ismert egyéniségei. A sportvezetés diplomáciáról és a legszélesebb értelemben vett politizálásról szól. Schmitt Pál nyolcéves nagyköveti múltja és sportdiplomáciai tevékenysége csak erősíti a lehetőségeit. Példaként említette: Ausztriában az olimpiai mozgalomtól kezdve a futballszövetségig egymást váltották a vezetői pozícióban a szocialista és a néppárt első emberei. Az osztrák néppárt minisztere, Joseph Gerö az olimpiai bizottságban és a futballszövetségben elnöki funkciókat töltött be, csakúgy, mint a szocialista párt alelnöke, Karl Sekanina, aki szakszervezeti vezető, a párt elnöke és építésügyi miniszter volt. Németországban Hans Vogel, aki először München polgármestere volt, azután két kormány igazságügy-minisztere, óriási szerepet játszott a német olimpiai mozgalomban. Szociáldemokrataként a müncheni olimpia megrendezésében kiválóan együtt tudott működni a Magyarországon egyébként szélsőjobboldalinak kikiáltott, de azóta már demokrataként elismert Franz Josef Strausszal. Ő egyébként a Keresztényszociális Uniónak volt az elnöke, később pedig Bajorország miniszterelnöke. Franciaországban is jellemző ez a szemlélet, Olaszországban pedig az olimpiai bizottság jelenlegi elnöke, Mario Pescanti, kormánytag is egyben. Kwasniewski lengyel államfő a megválasztásáig a szocialista párt vezetőjeként a lengyel olimpiai bizottság elnöke volt – hangsúlyozta Bethlen István.
*
A magyar olimpiai mozgalomnak szüksége van Schmitt Pálra – olvasható abban az állásfoglalásban, amelyet a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöksége tegnap fogadott el. Az ülésen meghallgatták a bizottság jelenlegi elnökét terveiről. Ezt követően hosszas vitát folytattak a jelen lévő elnökségi tagok. A testület állásfoglalása nem bírálja Schmitt Pált, de megemlíti, hogy politikai szerepvállalása megoszthatja a tagságot. A MOB alapszabálya és a jelenlegi hatályos törvények értelmében a MOB elnöki pozíciója és Schmitt Pál politikai szerepvállalása nem vet fel törvényi összeférhetetlenséget. (T. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.