Szakértők tárgyaltak a lakásmaffiáról

A szervezett lakásbűnözés visszaszorításának esetleges gyakorlati módszereiről tárgyaltak tegnap a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottsága lakásmaffia-munkacsoportjának tegnapi ülésén.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakran nem a tulajdonos valódi lakcíme szerepel a földhivataloknál kezelt tulajdoni lapokon; a Fővárosi Földhivatal által küldött tértivevényes értesítések 50 százaléka ismeretlen címzett jelzéssel jut vissza a feladóhoz – adta hírül az MTI. Erről Pálfalvi István, a hivatal vezetője beszélt a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottsága lakásmaffia munkacsoportjának tegnapi ülésén. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Belügyminisztérium központi lakcímnyilvántartásához való hozzáférés vélhetőleg megoldást jelenthet a gondra. Szólt arról is, tapasztalataik szerint az adásvételi szerződések felében nincs ügyvédi meghatalmazás, így az ügyvéd a földhivatal szempontjából nem tekinthető ügyfélnek, így nem is kell értesíteni őt a határozatokról. – Azért, hogy kiszűrjük az ügyvédek nevével, bélyegzőjével történő visszaéléseket, a hónap elejétől a szerződésen szereplő ügyvédet is értesítjük, bár ez nem lenne feladatunk – tette hozzá a földhivatal vezetője. Elmondta: a hivatal – amelyből havonta 40 ezer ügy „megy ki” – technikailag felkészült arra, hogy a széljegyzetek bejegyzéséről értesítse az érintetteket.
Gratzer Gábor százados a BRFK Kaptár alosztályának a vezetője közölte: a csoport 2001. június 1-jei felállítás után évente körülbelül 200 új ügyet iktat, az esetek 80 százalékában el is rendeli a nyomozást. Tavalyelőtt hét, tavaly 17 esetben továbbították az iratokat vádemelési javaslattal az ügyészséghez, az idén eddig 50 új esetet vizsgáltak, és 15 alkalommal tettek vádemelési javaslatot. Szerinte, ha kiépítik az on-line kapcsolatot az ügyvédi, közjegyzői irodák és a BM központi adatnyilvántartója között, akkor 60-70 százalékkal csökken a visszaélések száma, hiszen a hamis személyi igazolvánnyal elkövetett ingatlancsalásokat így ki lehetne szűrni. A lakásmaffiaügyek tetteseit el lehet fogni, azonban a sértettektől kicsalt pénzt ritkán lehet visszaszerezni – fűzte hozzá a rendőrtiszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.