Több napot késik a Mars-robotok rajtja

Műszaki hiba miatt a tervezettnél később bocsátja fel a NASA, az amerikai űrkutatási ügynökség azokat a robotokat, amelyek víz és az egykori élet nyomai után kutatnak majd a Marson.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyár elején kellene felfedező- útra indulnia két Mars-járó robotnak a floridai Cape Canaveral-i űrrepülőtérről, ám a NASA tegnap váratlanul bejelentette: mind a két robotot darabokra kell szedni egy olyan hiba miatt, ami kétségessé teheti a küldetés sikerét – adta hírül a CNN. A most felfedezett hiba rövidzárlatot okozhat, ami miatt a robotok elektromos kapcsolata megszakadhat az űrhajóval. Így a robotok távirányítása lehetetlen lenne, amikor landolniuk kell a vörös bolygón. A NASA közlése szerint független szakértőket kértek fel a vizsgálatra, hogy megnyugtató választ kapjanak: más komoly hiba nem csúszott be a robotok tervezési eljárásába.
A felülvizsgálat előreláthatóan csak néhány nappal halasztja el a missziót, az első Mars-járó legkorábban június hatodikán, a második június 25. és július 15. között indulhat útnak. A terepjárók 2004 januárjában érik el a Mars felszínét, s három hónapon át továbbítanak adatokat a Földre. A 800 millió dolláros költséggel folyó kutatások bebizonyíthatják: helytállók az újkeletű tudományos elemzések, amelyek szerint hatalmas vízkészlet rejtőzik a bolygó felszíne alatt.

Az egyik szonda ezért a Gusev-kráterben landol, amely a feltevések szerint egykor vizet tárolt. A hipotézist a Viking szondák hetvenes években készített felvételei alapozták meg, amelyeken az elemzők folyómederre hasonlító árkot fedeztek fel a kráter mélyén.
Ha a feltevések igaznak bizonyulnak, akkor új lendületet kaphatnak a kutatások a hajdani élet nyomai után is. A robotoknak mind fontosabb szerepe lesz a Marson. Oroszországban, ahol azt remélik, tizenöt-húsz év múlva asztronauták is leszállhatnak a vörös bolygón, azt tervezik: előbb a Földön próbálják ki – marsi körülményeket teremtve –, hogyan hat az emberre a hosszú űrutazás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.