ALAKOK

Malonyai Péter
2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú időbe tellett, amíg megtanultam, hogy nincs az a képtelen kocsmai történet, amelyben ne lenne legalább egy szemernyi igazság, mégis elkerekedett a szemem, amikor a pultot támasztó egykori zenetanár magához intett, és egy rongyosra olvasott újságot tett elém.
– Itt van, ni, nézze, most már talán elhiszi, hogy nem a levegőbe beszélek.
Nincs az a nyomtatott írás, amely szavahihetővé tenné nálam a volt pedagógust. Indokul legyen elég annyi, hogy azt terjeszti, Kodályt valamikor Hodálynak hívták, módszerének pedig az a lényege, hogy csak nagy szobában lehet énekelni, most azonban hajlandó voltam beadni a derekam. Az újságban ugyanis ez állt: „Folyó hó huszadikán szétrobbant Háda Kamill. Felejthetetlen halottunktól a körülmények miatt képtelenek vagyunk búcsút venni. Őszinte tisztelői.”
Biccentettem, amit a tanár biztatásnak vélt, ezért újra belekezdett Háda hihetetlen, szerintem mesébe se illő történetébe.
Minden bajok forrása az volt, hogy a felejthetetlen halott, míg élt, annyit evett egy nap, mint más átlagos földi halandó hetente. Meg is látszott rajta, egyre csak terebélyesedett, olyannyira, hogy – esküszik rá a kocsmai informátor – előbb kihízta a házát, túlnőtt a faluján, a tartományán, majd elérkezett az a pillanat, amikor kinőtte az egész országot.
Békés időket élt akkortájt a világ, a kormányok nem csupán a jogot, hanem az íratlan szabályokat is, sőt az erkölcsi normákat is betartották, ennek köszönhetően a zöldhatár azt jelentette, ami: hatalmas lombokat a sorompó két oldalán.
Ebbe az idillbe rondított bele Háda azzal, hogy jó néhány kilója átlógott a szomszédos állam területére. Azonnal jegyzéket váltottak az érdekelt felek, jöttek a meddő tárgyalások, esély sem volt a sikerre, abban ugyanis egyetértett mindenki, hogy a hízás az alapvető emberi jogok talán legnemesebbike. Végül az orvostudomány oldotta meg a gondot. Nagy hírű professzorok vállalták, hogy – nincs rá jobb kifejezés – szétszerelik Hádát, a darabjait repülőre pakolják, és elszállítják egy távol-keleti lakatlan szigetre, ahol lesz helye a békés terjeszkedésre.
Így is történt. A repülőgép landolt, megvárta, amíg Hádát visszahelyezik régi térfogatába, és máris indult haza, fedélzetén a jól végzett munka örömével a halálról vitatkozó doktorokkal.
Igen ám, de ugyan ki hallott már lakatlan szigetről, legföljebb arról lehet szó, hogy a terület nincs bejegyezve ENSZ-, FIFA- és NOB-tagországként, egy-két törzs mindenütt megbújik a lombok között, erre mérget vehetünk. Mint esetünkben is. A tofu törzs tagjai azonnal istenségnek kijáró tisztelettel vették körül az idegent, lenyűgözte őket a mérete. Menten hordani kezdték neki az ételt, ami csak arra volt jó Hádának, hogy percekre csillapítsa az éhségét. Érthetően, hiszen a törzs köreiben – nomen est omen – a tofu volt a legnehezebb étel.
Képzelhető, mit érzett Háda, de nem volt mit tennie, körülötte csak a tenger… A korszerűnek ítélt táplálkozás jóvoltából Háda egyre csak veszített súlyából és termetéből, egészen addig, amíg kisebb lett, mint az érkezte előtt bálványként tisztelt, ki tudja, honnan a szigetre került torony, amelyen a Big Ben felirat díszlett. A törzs tagjai most már ferde szemmel nézték Hádát, azt suttogták, hogy elveszítette az erejét, oda a csodatévő képessége. A zúgolódást a vének a nép hangjaként rögzítették, és csakhamar döntöttek: meg kell szabadulniuk Hádától.
Megsaccolták a méreteit, tutajt eszkábáltak, rátették Hádát, vele adták a törzsi kincstár javát, és útjára bocsátották. A kincsek megtették a hatást, már az első óceánjáró a fedélzetére vette az utast, kicsit szűken volt a legénység, de hát az arany az arany, a gyémánt az gyémánt. Vámmentesen pláne.
Így aztán Háda hamarosan újra a falujában találta magát, kicsit elcsodálkozott szülőhelye méretein, mi tagadás, ő is tekintélyvesztésként élte meg, hogy a templom tornya nyolc centivel magasabb lett, mint ő. Sokat persze nem lelkizett, örült, hogy újra a kedvenc ételeit ehette, a tofu csak akkor jutott eszébe, amikor nem kapott kenyeret a velős pacalhoz, és úgy érezte, nem lakik majd jól.
A természet tudja a dolgát. Hádával megismétlődött, ami korábban történt: hízott, csak hízott, s csakhamar újra területi agressziót követett el a szomszédos államok ellen.
– És ez a vége a történetnek – így a Kodály-, azaz bocsánat, Hodály-kutató. – A professzorok ezúttal későn érkeztek, Háda Kamill egyszerűn szétrobbant, mert – és itt fölemelte az ujját – összeszűkült a gyomra a sok tofutól. Ennyi a lényeg.
Egy darabig hallgattam, aztán megkérdeztem, miért mondta ezt el nekem, ki tudja már, hányadszor.
– Drága uram, otthon mi tofun és magokon élünk, a feleségemnek már csőre is nőtt. Nem fizetne nekem egy marhapörköltet és hozzá egy liter vöröset? Egy kicsit hadd legyek ember.
Kényszeredetten bólintottam, s amíg evett, mindvégig attól féltem, hogy ő is szétrobban. De csak elnéző mosolyt láttam a szája szegletében, pörköltszafttal dúsítva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.