Elkelt a Postabank

Tizenöt-húsz milliárd forinttal adott többet a Postabankért az Erste Bank annál, amennyit a piaci szereplők jeleztek. Az akvizícióval az Erste egyetlen nap alatt megkétszerezte mérlegfőösszegét, és a magyar bankszektor ötödik, ezen belül a lakossági piac második legnagyobb pénzintézete lett. Értékbecslők 51 milliárd forintra értékelték a 36,5 milliárd forint saját tőkéjű pénzintézetet.

Munkatársainktól
2003. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden előzetes becslést meghaladó, 101,3 milliárd forintos ajánlatával nyert vételi jogot a Postabankra az Erste Bank. A vételár több mint 16 milliárd forinttal magasabb a második helyre szoruló Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) ajánlatánál.
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. 222 napja dolgozik a Postabank magánosításán – mondta az eredményhirdetés után Mészáros Tamás. A vagyonkezelő elnöke újólag megerősítette, hogy az ÁPV Rt. valószínűleg teljesíti az idei bevételi tervét, s a következő időszakban még három-öt tranzakció lezárása várható. Ezek közül az elnök megemlítette a Dunaferr eladását.

A bank eladásával a Postabank mellett mindvégig kitartó ügyfelek kaphatnak egy jobb tulajdonost, hiszen az állam a legroszszabb tulajdonos – összegezte a privatizáció jelentőségét Király Júlia, a Postabank Rt. elnöke.
*
Öt, Magyarországon jelen lévő pénzintézet tulajdonosait hívta meg az ÁPV Rt. a Postabank pályázatára. A második fordulóra hárman adtak be ajánlatot. Az Erste Bank 101,3 milliárd forintos ajánlatánál szerényebb összeget, 85,1 milliárd forintot kínált a BA CA, a harmadik helyre 69,2 milliárd forinttal a Budapest Bank szorult.
A vételár a Postabankban rejlő potenciális értéket tükrözi – közölte az Erste Bank vezetése a privatizációról. Az akvizícióból főként a keresztértékesítési lehetőségek kihasználása, illetve a költségek jelentős csökkentése – az információtechnológiai rendszerek és a központi ellenőrzés konszolidálása, fiókhálózatok integrálása – miatt származik előnyük a tulajdonosoknak. Az üzleti terv már 2005-re pozitív eredményt irányoz elő az egyesített bankok számára – tették hozzá.

A kormány tervei szerint a Postabank Rt. privatizációjából befolyó összeget a gyorsforgalmi utakra költenék. Csillag István korábban bejelentette, hogy az összeget az M5-ös autópálya további szakaszainak megépítésére fordítják. A terv megvalósításához azonban még hiányzik a megállapodás az M5-öst üzemeltető Alföld Koncessziós Autópálya (AKA) Rt. francia, német és osztrák tulajdonosaival. Az AKA ugyanis érdekelt az autópálya továbbépítésében, a koncessziós szerződés szerint a beruházást 2003. december 31-ig kezdheti el. A továbbépítéssel egyidejűleg a jelenlegi szakaszok díjainak csökkentése is a tárgyalások, illetve a megállapodás alapját képezik, eddig azonban egyik témakörben sem sikerült a feleknek kompromisszumot kötni. Az AKA Rt. ugyanis lépéselőnybe került a Medgyessy-kabinettel szemben, nem utolsósorban azért, mert állami közreműködéssel jutott hozzá kedvező kamatozású refinanszírozási bankhitelhez, és a továbbépítéshez is megfelelő feltételek mellett kaphat kölcsönt. A 101 milliárd forintból sík vidéken, mai árakon 72 kilométer autópálya építhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.