Medgyessy megrótt egy MSZP-s honatyát

Többek között a gyógyszerárak emeléséről kérdezték Medgyessy Pétert ellenzéki képviselők, akik kifogásolták, hogy a kormány megszegte korábbi ígéreteit. A miniszterelnök ezt cáfolta, és arra hivatkozott, hogy az ígéretek négy évre szóltak. A Fidesz ismét bírálta a rendőrséget, amiért a brókerbotrány kapcsán több gyanúsítottat külföldre engedett távozni. Medgyessy Péter elismerte, Török Zsolt szocialista honatya nyilatkozata méltatlan volt egy képviselőhöz.

Munkatársainktól
2003. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista párt által irányított rendőrség orra előtt hagyták el az országot az elmúlt 13 év legnagyobb botrányának, a K&H-ügynek a potenciális gyanúsítottjai – mondta el tegnap interpellációjában Kovács Zoltán (Fidesz). – Az elsődleges gyanúsítottról, Kulcsár Attiláról a nemzetbiztonsági szolgálatok napi rendszerességgel készítettek jelentést, és Kulcsár előzőleg a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkárnak, Tóth Andrásnak is beszámolt tetteiről. Hozzátette: a földhivatalnál történtek után látványos gyorsasággal tartóztattak le ügyintézőket. – Hogyan lehetséges, hogy Kulcsárt nem vették őrizetbe még Magyarországon? – kérdezte. Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára hazugsággal vádolta meg az ellenzéki képviselőt, s elmondta: a rendőrség nem figyelte Kulcsárt, és nem is kísérte a határig. A képviselő nem, a parlament elfogadta a választ.

Répássy Róbert azt kérdezte a kormányfőtől, hogyan ítéli meg Török Zsolt MSZP-s képviselő egyik tévés nyilatkozatát, amelyben úgy fogalmazott: „Szász Károllyal és a hozzá hasonlókkal úgy kellene eljárni, hogy előbb elkobozzuk a vagyonát, és aztán tárgyalnánk arról, meddig üljön börtönben.” A miniszterelnök előbb kitérő választ adott, és arról beszélt, hogy a PSZÁF elnökének nem illik hagyni, hogy egy bankban elsikkasszák a betétesek pénzét. A megismételt kérdésre végül kijelentette: Török Zsolt nyilatkozata nem méltó egy parlamenti képviselőhöz, de ilyen stílusú hozzászólások az ellenzék padsoraiból is rendszeresen elhangzanak.

Két interpellációt is kapott tegnap az európai integrációért felelős tárca nélküli miniszter, melyekre egyik államtitkára válaszolt. Hörcsik Richárd (Fidesz) szerint csődöt mondott az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány, mivel – szavai szerint – 2,3 milliárdnyi közpénzt költöttek a polgárok távol tartására az áprilisi népszavazáson. Miért akarja a kormány továbbra is a közalapítványra bízni az uniós tájékoztatást? – kérdezte. Szabó István (Fidesz) szerint eljött az ideje a vészharangok kongatásának, mivel Magyarországon még mindig nincs meg a fogadókészség az EU-forrásokra. Válaszában Baráth Etele államtitkár jogosnak nevezte Szabó aggodalmát, ám hozzátette: a felkészülés megfelelően folyik. Hörcsik Richárd interpellációjára azt válaszolta: szerinte a Fidesz magatartása bizonytalanította el a választókat a tavaszi uniós népszavazáson. Úgy vélte, a továbbiakban tájékoztatásra és nem kampányra van szükség EU-ügyekben.

Selmeczi Gabriella és Vígh Ilona fideszes képviselők az ingyenes gyógyszerekre tett ígéretével szembesítették a miniszterelnököt. Medgyessy Péter arra hivatkozott: az ígéreteik négy évre szóltak, tehát még van idő teljesíteniük.

Nem alakult ki teljes egyetértés a kormányoldal és az ellenzék között az afganisztáni műveletekben részt vevő magyar katonai kontingens kiegészítéséről szóló határozati javaslat ügyében. A NATO október 1-jén a portugáliai Lisszabonból Afganisztánba vezényel katonákat, köztük két magyar tisztet. A magyar katonák vezényléséhez az Országgyűlés felhatalmazására van szükség. Körömi Attila (Fidesz) az általuk beterjesztett módosító javaslat elfogadásától tette függővé a kormány előterjesztésének elfogadását; eszerint legfeljebb tíz magyar katona kerülhetne a NATO-parancsnokságokról Afganisztánba, addig, amíg a NATO vezeti az ottani műveleteket. Az ellenzéki párt arra is javaslatot tett, hogy az új módosítások ne vonatkozzanak az Afganisztánba már korábban kiküldött magyar egészségügyi kontingens mandátumára.

A Ház megkezdte az orvosok és egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezet részletes vitáját.

Két szólamban
A Postabank elmúlt heti privatizációja is téma volt a parlamentben tegnap. Napirend előtt László Csaba pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy a sikeres privatizációt a világos célok meghatározása és a „profi végrehajtás” tette lehetővé. Emlékeztetett: a külföldi befektető 101,3 milliárd forintot fog fizetni a pénzintézet csaknem százszázalékos tulajdonáért. László szerint ez az ár az ország iránti bizalmat is jelzi. Varga Mihály (Fidesz) szerint az elmúlt hónapok gazdasági mutatói nem sok okot adnak a kormánynak az ünneplésre. Utalt arra is, hogy László Csaba az Orbán-kabinet államtitkáraként készítette elő a Postabank 153 milliárdos konszolidációját. – Egy dolognak örülhetünk: a banknál talán kevesebb a VIP-hitelek, a VIP-listák lehetősége – jegyezte meg Varga. Gémesi György (MDF) azt szorgalmazta, hogy a befolyó 101 milliárd forintot a nehéz helyzetben lévő önkormányzatok támogatására kellene fordítani. Kuncze Gábor (SZDSZ) példa nélküli sikertörténetnek nevezte a Postabank privatizációját. Juhász Gábor (MSZP) pedig arra emlékeztetett, hogy az Orbán-kormány húszmilliárd forintot becsült a pénzintézet eladásáért. – Így kell ezt csinálni – mondta Juhász Varga Mihálynak címezve szavait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.