Egyrészt a tőkepiacokon uralkodó általános pesszimizmus, másrészt a költségvetési deficit váltott ki eladási hullámot a párizsi értéktőzsdén. A CAC 40 index hat egymást követő kereskedési napon esett, és pénteken mindössze 3217 ponton fejezte be a hetet. A veszteséghullámhoz pénteken az Atos Origin részvényei járultak hozzá hat százalékot meghaladó zuhanásukkal. Az általános, részvénypiacokkal szembeni bizalmatlanságra Párizsban ráfejelt a költségvetés túlzott eladósodottsága. A francia kormány sem az idén sem jövőre nem fogja valószínűleg teljesíteni azt az európai uniós elvárást, amely szerint az államháztartás hiánya ne legyen magasabb a GDP három százalékánál egy tagországban sem. Ezt a kritériumot az EU legnagyobb gazdasága, Németország sem tudja teljesíteni. A frankfurti DAX csütörtökön még kismértékben erősödött, de a hét utolsó napján csatlakozott a többi irányadó mutatóhoz, és kis eséssel 3325 ponton zárt.
Nem tett jót a befektetők növekedésbe vetett hitének az OPEC legutóbbi döntése sem, amikor a kitermelésük 3,5 százalékos viszszafogásáról döntöttek. A magasban tartott olajárak rontják az inflációs adatokat, drágítják a termelési költségeket, veszélyeztetik a vállalkozások jövedelmezőségét. A tőzsdei kommentátorok leginkább a tokiói tőzsde ármozgásából olvasták ki ezeket a félelmeket, de a többi piacon is felfedezték ezt a jelenséget. A tokiói értéktőzsde indexe, a 225 válogatott részvény adataiból számított Nikkei 225 négyhetes mélypontra zuhant az olajminiszterek váratlan döntésének hatására. Legnagyobb eladói nyomás a fejlett technológiai részvényekre és a bankpapírokra nehezedett.
Stop a multiknak
A tartós lemorzsolódás és a pénteki, 1,1 százalékos legutóbbi veszteség eredményeként a londoni FTSE 100-as index hét hete nem látott mélységbe süllyedt. A szigetország tőkepiaca annak ellenére sem tudott elszakadni a nemzetközi trendtől, hogy a gazdasági kilátásai több optimizmusra adnak okot, mint az eurózóna tagországaiban. Az MTI tudósítója szerint a legnagyobb veszteséget a Safeway áruházlánc részvényei szenvedték a hét utolsó kereskedési napján, amikor kiderült: a brit kormány visszakozásra kényszerítette a társaság felvásárlására készülő három céget. A kereskedelmi minisztérium hatáskörében működő versenyhivatal pénteken a bradfordi Morrison számára engedélyezte a felvásárlást azzal a korlátozással, hogy a vevő a 479 Safeway áruházból 53-at értékesíteni kénytelen. A kormány pénteki döntésével a kis Morrisons olyan neveket utasított maga mögé a Safewayért folyó harcban, mint sorrendben az első, a második és a harmadik legnagyobb brit szupermarketlánc, a Magyarországon is erősen érdekelt Tesco, a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca, az amerikai Wal-Mart által birtokolt Asda és a J Sainsbury’s. A brit versenyszabályok értelmében a hazai kiskereskedelemben egyetlen cég sem szerezhet 25 százaléknál nagyobb piaci részarányt. A Tescónak egyedül 17,5 százalékos súlya van a brit élelmiszer-kiskereskedelmi piacon, vagyis a Safeway megszerzésével messze e felső határ fölé került volna a részaránya. A Tesco annak idején jelezte, hogy bolteladásokkal meg tudna maradni a 25 százalékos határ alatt a Safeway megszerzése után is – közölte a hírügynökség.
Sikeres roadshow
Próbál ellenállni a nemzetközi piacok hatásainak a pesti tőzsde. A BUX a kedvezőtlen környezetben is megőrizte kilencezer pont fölötti értékét. Pénteken, amikor az irányadó indexek mindegyike veszteséggel zárt, a BUX hajszállal emelkedve 9056 ponton állapodott meg. A hét mérlege így is másfél százaléknyi veszteség. A tőzsdeindex egy hete még 9200 pont körül mozgott, húsz nappal ezelőtt pedig elérte éves rekordját: 9320 pontot mutatott.
Nyereséggel egyedül a Mol fejezte be a hetet a vezető részvények közül. Az OTP 0,11 százalékkal lett olcsóbb, amivel még piaci átlag fölötti teljesítményt mutatott. A Matáv öt nap alatt 2,9 százalékkal, a Richter 3,7 százalékkal lett olcsóbb. A Richter egy hosszú emelkedés korrekcióját szenvedte el, míg a Matáv egyre távolabb került a 900 forintos határtól. A papír többször kísérletezett már e határ átlépésével, de mindeddig visszapattant erről a szintről.
Befektetői találkozót szervezett a Budapesti Értéktőzsde Frankfurtban. A tőzsde közleménye sikerről számolt be: a német befektetési alapok a befektetett tőkéjük figyelembevételével 70 százalékban képviseltették magukat. A valódi sikert persze a találkozót követő befektetői döntések hozhatják majd meg, amennyiben a nagy tőkeerejű intézmények vásárlóként is megjelennek, illetve növelik portfóliójukban a magyar részvények arányát.
Drágább Slovnaft?
Rossz hírrel indítja a hetet a Mol, hiszen a pénteki tőzsdezárás után az MTI arról tudósított, hogy a szlovák tőkepiaci felügyelet (ÚFT) elutasította a magyar társaság fellebbezését. A tét a Slovnaft kisebbségben maradt részvényeseinek fizetendő ajánlati ár, amelyre a felvásárlási szabályok kötelezik a Molt. Az árazás mégsem egyértelmű, mert a Mol álláspontja szerint a befektetők egy csoportja árfolyam-manipulációval akart magasabb ajánlati árat elérni. Az ÚFT a múlt héten másodszor is elutasította a Mol 1200 koronás részvényenkénti vételi ajánlatát, és úgy döntött, hogy a Mol által kifogásolt 1541 koronás árfolyamon született óriáskötést is vegye figyelembe az új ajánlatában. A Mol menedzsmentje korábban kifejtette, hogy minden lehetséges jogi eszközt igénybe fog venni igaza bizonyítására, s amennyiben a szlovák hatóságok nem adnak helyt kérelmüknek, nemzetközi fórumokhoz fordulnak. A Mol által manipulatívnak tartott ügylet figyelembevételével hozzávetőleg harmincmillió dollárral kerülne többe a Slovnaft felvásárlása.
Elkelt pénteken a román Banca Comerciala Romana (BCR) 25 százalékos részvénycsomagja. Egy nappal korábban a banka Romanesca 81,6 százaléka cserélt gazdát. A vevő a görög National Bank, az eladó pedig a Román–Amerikai Befektetési Alap. Ezzel újabb potenciális célpont esett ki az OTP regionális terjeszkedését felvázoló listájáról. Az OTP-részvények 2612 forintot értek a pénteki záráskor. A papír árára az általános tőkepiaci helyzeten túl a vezetők OTP-részvényeladásai gyakorolnak nyomást.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor