Szerteágazó kémhistóriák Szerbia-Montenegróból

A szerbia-montenegrói védelmi minisztérium biztonsági szolgálatának tagjai a minap kémkedés gyanújával letartóztatták a hadsereg egyik alezredesét, név szerint Dragoljub Zsivkovicsot. Az erről kiadott minisztériumi közlemény részletekbe természetesen nem bocsátkozik, csak annyit árul el, hogy az elhárítás összegyűjtötte a terhelő bizonyítékokat, amelyek szerint Zsivkovics „illetéktelenül jutott titkos katonai adatokhoz”.

Sebestyén Imre
2003. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hasábokat töltött meg e szűkszavú közlemény indította hírlavina a szerbiai és a montenegrói sajtóban, uralta a címoldalakat, lefoglalta a híradók első perceit. A médiumok értesülései alapján a közvélemény a részletek egész sorát tudhatta meg. Azt is például, hogy a harmincnapos vizsgálati fogságba helyezett Zsivkovicsot okirat-hamisítással és hamis bemutatkozással is terhelik. Az állambiztonsági szolgálat és a katonai elhárítás tagjának adta ki ugyanis magát, s ehhez megvoltak a – természetesen hamis – okmányai is. Sohasem volt az említett szervezetek ügynöke. Ám sok esetben csak így – hamis azonossággal – tudott bizalmas vagy éppen titkos adatokhoz jutni.
A B92 rádió hírforrása szerint a szerbia-montenegrói hadsereg több tisztjét fogták le, s valamenynyiüket vizsgálati fogságba helyezték. A védelmi minisztériumhoz közel álló forrásból szerzett információkat azonban hivatalosan nem erősítették meg. Ám azt senki sem cáfolta, hogy Zsivkovics – egyedül vagy többedmagával – Oroszországnak adta el információit. Már évek óta. Hogy ez pontosan mekkora időszakra terjedt ki – vajon a háborús éveket is magában foglalta-e –, nem lehet tudni. Ugyanez a forrás azt erősíti, hogy egy szélesebb akcióról van szó, s a katonai titkosszolgálat tagjainak kémtevékenysége és a mostani letartóztatások kapcsolatba hozhatók a katonai hírszerzés osztályvezetőjének augusztusi leváltásával. Radoszlav Skoricsot és még jó néhány tábornokot nemrégiben menesztett a legfelsőbb védelmi tanács. A katonai hírszerzés új vezetője várhatón Ljubisa Jokics ezredes lesz – írja a belgrádi Danasz.
A katonai csúcsvezetéshez közel álló podgoricai Vijeszti két ezredes és egy alezredes lefogásáról ad hírt. A tiszteket úgy mutatja be, mint a titkosszolgálat egy-egy részlegének vezetőit – pedig más forrás éppen ezt cáfolja –, akik két év óta rendszeresen szállították Oroszországnak a titkos adatokat. Az eddigi vizsgálat szerint a pénzt szolgálataikért egy izraeli bankszámlára kapták. A legutóbbi átutalás: tizenhatezer euró.
A botrány szálai Montenegróba is elvezetnek. Most vizsgálják egy Moszkvában élő Crna Gora-i üzletember szerepét. Ő lehetett a közvetítő. Közben a figyelem egy külföldi – feltehetőleg orosz – állampolgárra terelődött, aki a montenegrói tengerparton tartózkodik, s hivatalosan idegenforgalmi beruházásokkal foglalkozik. Ő lehet a másik kapcsolat a kém (vagy a kémhálózat) és a moszkvai szolgálat között.
Az orosz hírszerző szolgálat természetesen nem volt hajlandó kommentálni a szerbia-montenegrói kémbotrányt. A belgrádi újságírók érdeklődésükre a megszokott választ kaphatták: a különleges szolgálatok gyakorlatával összhangban az ilyen jellegű információkat nem kommentáljuk. Az egész világon ez a szokás. Még csak nem is cáfolnak semmit.
Ez egyébként már a második kémbotrány az utóbbi két esztendőben. Az „egyensúly kedvéért” korábban az amerikaiak jutottak jugoszláv katonai titkokhoz. 2001 márciusában az elhárítás Momcsilo Perisics tábornokot, volt vezérkari főnököt, a szerb kormány akkori alelnökét érte tetten, amint éppen bizalmas okmányokat ad át egy amerikai diplomatának. Akkor egy alezredest is lefogtak. Perisics – akit annak idején Milosevics menesztett a hadvezetésből – a botrány miatt kénytelen volt miniszterelnök-helyettesi posztjától is megválni, ám képviselői mentelmi jogára való hivatkozása megakadályozta, hogy az eset bírósági ítélettel végződjön.
A közvélemény csak erről a két ügyről tud. Ám közben nem egy személyt ítéltek el kémkedésért. Ezt állítja a legfelsőbb katonai bíróság volt bírája, s példaként fel is sorol néhány ügyet, amelyekhez az amerikai, a bolgár és a horvát hírszerző szolgálatnak is köze volt. A szerbia-montenegrói törvények szerint a kémkedésért járó legsúlyosabb büntetés tizenöt évi szabadságvesztés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.