Tanúként hallgatták ki Kulcsárt

A Katonai Ügyészség tanúként meghallgatta Kulcsár Attilát, akit a Bácskai Jánossal, a maffiaellenes központ tisztségéből felfüggesztett főigazgatójával való kapcsolatáról kérdezték. A Fidesz a korábbi forintleértékelés kapcsán indított vizsgálat eredményeire kíváncsi.

Török László
2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felszólítja a kormányt a Fidesz, hogy hozza nyilvánosságra a Nemzetbiztonsági Hivatal által lefolytatott vizsgálat eredményét, melyet a júniusi forintleértékelés kapcsán rendelt el – hangzott el Répássy Róbert frakcióvezető-helyettes sajtótájékoztatóján. A politikus beszámolt arról, hogy Kulcsár Attila, a K&H Bank volt ügyvezető igazgatója és Rejtő E. Tibor lemondott vezérigazgató még a sáveltolás előtt értesülhetett a leértékelésről. Az ellenzéki párt kíváncsi lenne arra, hogy a lefolytatott vizsgálat során felmerült-e a két bankár neve. – Talált-e a rendőrség arra utaló nyomot, hogy Kulcsár, illetve ügyfelei hasznot húztak a forint leértékeléséből? – tette fel a kérdést a képviselő. A Nemzetbiztonsági Hivatal adatgyűjtése során nem talált arra utaló jelet, hogy a forint elleni spekulációra alkalmas bűncselekmény történt a forint nyári sáveltolásával összefüggésben – jelentette ki Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár.
Ilcsik Sándor, Bácskai János, a maffiaellenes központ tisztségéből felfüggesztett főigazgatójának ügyvédje megerősítette azt a lapinformációt, miszerint Bécsben tanúként hallgatták ki Kulcsár Attilát. A Katonai Ügyészség kezdeményezte a meghallgatást az osztrák igazságügyi szerveknél. Ezt egyébként Ilcsik is indítványozta, amit azonban a nyomozó szerv elkésettnek nyilvánított, és nem tette lehetővé, hogy az ügyvéd is részt vegyen a meghallgatáson. A két ország között meglévő jogsegélyegyezmény keretében szerdán tette fel az illetékes osztrák bíró az ügyészség előre egyeztetett kérdéseit, amelyek kizárólag a volt bróker és a dandártábornok kapcsolatára vonatkoztak. A védőügyvéd információi szerint nem hangzott el olyan kijelentés, amely ügyfelére terhelő lenne. A dandártábornok ellen hivatali bűnpártolás gyanújával indított eljárást a Katonai Ügyészség.
Emlékezetes: Bácskai Kulcsár külföldre utazását követően háromszor is találkozott a pénzügyi tanácsadóval, a megbeszélések eredményéről mindig beszámolt Kiss Péter kancelláriaminiszternek. Ilcsik ezzel kapcsolatban elmondta: – Kiss Péter irányítása alá tartozik a nemzetbiztonsági államtitkárság, ilyen értelemben ügyfelem felettesének tekinthető a kancelláriaminiszter. Bácskait ugyanis nemzetbiztonsági állományból vezényelték a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (Szebekk) főigazgatói székébe. A Szebekket egyébként a mindenkori belügyminiszter, pillanatnyilag Lamperth Mónika felügyeli.
Kulcsár Attila és a Britton csoport vezetésével ugyanaz a befektetői kör próbálta meg két éve megszerezni a Synergon Informatikai Rt.-t, amelyik a Pannonplast Rt.-ben is befolyást szerzett – írta a Népszabadság. A teljes sikert a számítástechnikai cég vezetőinek 2001. június 14-i tragikus halála hiúsította meg, amikor azok lezuhantak egy repülőgéppel. Kulcsár a K&H Equities VIP-listájáról jól ismert cégek és magánszemélyek – mint az Esma Kft., a Montrade Ltd., a First Capital Invest Llc., a Zöldújság Rt., a Magyar Játékkaszinó Kft., a Pacific Traders Co. Ltd., Nyúl Sándor, Mudura Sándor, Buruzs Attila, Kónya Imre és Karl Imre – nevében nagy mennyiségű Synergon-részvényt vásárolt. Ezután menesztették a cég akkori vezérigazgatóját, majd a felügyelőbizottságba beválasztották Kerék Csabát, a Britton Kft. vezérigazgatóját. A napilap utalt arra, hogy egy Kulcsárnak tulajdonított feljegyzésben azokról az ügyletekről tesz említést, amelyekben Rejtő E. Tibor is érintett. Ebben szerepel az Antenna Hungária és a Synergon részvényeinek felvásárlása. E két ügyben az is közös, hogy a tranzakciók lebonyolításának kezdeti szakaszában mindkét társaságnál tragikus körülmények között elhunyt az a vezető, aki közvetlen kapcsolatban állt a brókerrel – olvasható a Népszabadságban.
***
Szász perel. Szász Károly, a PSZÁF elnöke nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt magánvádas eljárást kezdeményezett Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselő ellen. Beszámoltunk róla: a politikus az Egri Városi Televíziónak korábban így nyilatkozott: „Szász Károllyal és a vele hasonlókkal úgy kéne eljárni, hogy vagyonelkobzás, és onnantól kezdve tárgyalunk arról, hogy meddig fog a börtönben ülni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.