Irodalmi díjakat adtak át a neves magyar író, Méhes György előtt tisztelegve

Több mint 3,5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az elmúlt két évtizedben az örökösök – az Erdélyi Magyar Írók Ligájával együttműködésben – több mint negyven erdélyi írónak és költőnek adományoztak Méhes György-díjat és debütdíjat. A 2022-ben bejegyzett Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kiterjesztette területi határait, és az eddig meglévő díjak mellé immár a Magyar Írószövetség bevonásával Kárpát-medencei életműdíjat is adományoz.

2025. 05. 15. 11:56
A csoportképen balról jobbra: dr. Vincze Ferenc, Nagy Koppány Zsolt, Karácsonyi Zsolt, Erős Kinga, L. Simon László, Nagy Elek, Sárkány-Nagy Erzsébet, Nagy Levente, László Noémi, dr. Harmath Artemisz, Simó Ágnes
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum adott otthont a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjátadó gálájának, amely az irodalmi élet egyik rangos ünnepévé vált. A gálán három kategóriában – életműdíj, erdélyi díj és debütdíj – tüntették ki a magyar nyelvű irodalom kiemelkedő alkotóit. Az eseményen a kulturális élet számos meghatározó szereplője – intézményvezetők, kiadók, szerkesztőségek képviselői, elismert irodalmárok és közéleti személyiségek – is jelen volt, hogy együtt tisztelegjenek a magyar irodalom értékteremtő műhelyei és kiválóságai előtt.

Méhes György
A Méhes György Alapítvány Kárpát-medencei Irodalmi Életműdíját L. Simon László író vehette át (Fotó: Goracz József Márk)

A Méhes György szellemi hagyatékának ápolását és továbbörökítését szolgáló díjátadót minden évben a Kossuth-díjas író születésnapjához kapcsolódóan rendezik meg váltakozó helyszíneken, Budapesten, illetve Kolozsvárott.

A díjazottakat a Magyar Írószövetség és az Erdélyi Magyar Írók Ligája ajánlása alapján az alapítvány kuratóriuma választja ki.

Ők a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány idei díjazottjai

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány Kárpát-medencei Irodalmi Életműdíját L. Simon László író kiemelkedő irodalmi munkásságáért vehette át. A díjazottat Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke méltatta.

L. Simon László szerteágazó irodalmi munkássága, mindig összekapcsolódott benne kisebb és nagyobb közösségek szolgálatával. Az alkotómunkájához kapott tálentumait mindig is tágan értelmezte: nem csupán az írott szó, de a tettek erejében is bízva vált innovatív alkotóvá, kulturális mindenessé.

Az alapítvány erdélyi irodalmi díját Karácsonyi Zsolt költő, író, műfordító kapta, akinek jelentős irodalmi tevékenysége és az erdélyi magyar irodalom szolgálatában végzett munkája példaértékű. A díjazottat Vincze Ferenc író, irodalomtörténész, műfordító méltatta.

Karácsonyi Zsolt életművének darabjai – legyen szó líráról, költői vagy éppen értekező prózáról – benne állnak a hagyományban, annak tudatában, abból kiindulva tesznek kísérletet az egyedi elérésére. „Mióta elsüllyedt minden: / emlékszem az egészre újra / hogy pontosan ki voltam, és / miért szálltam fel erre a hajóra.” – olvashatjuk a 2015-ös A Krímben. A „ki voltam” és a „ki lettem” nem szakad el egymástól élesen, még akkor sem, ha az új, a más megkísértése velejárója e költészetnek.

 

Karácsonyi Zsolt költő, író, műfordító

Erdélyi irodalmi debütdíjban részesült a Napsugár és a Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerkesztősége, az erdélyi magyar gyermekirodalom és illusztráció ösztönzéséért, az olvasás népszerűsítéséért, valamint a fiatal író- és költőnemzedék nevelésében vállalt szerepükért. 

A szerkesztőség munkásságát Harmath Artemisz irodalomtörténész, kritikus, tanár, a Petőfi Kulturális Ügynökség gyermekirodalmi programjának vezetője méltatta, a díjat pedig László Noémi költő, műfordító, a Napsugár és a Szivárvány főszerkesztője vette át. 

A Napsugár 68, a Szivárvány 45 éve biztosít hónapról hónapra új verseket, meséket, ismeretterjesztő tartalmakat az Erdélyben és szerte a világon magyarul olvasó gyerekeknek. Havi rendszerességgel jut el Románia 18 megyéjének 560 településére, több ezer iskolába, 8000 általános iskolás kisdiák kezébe. Erdélyben ez az oktatói-nevelői munka igényes, megbízható segédeszköze. Olvasóvá nevel, ezzel ízlést nevel, a gyerekek anyanyelvi kompetenciájának, magyarságismeretének, általános műveltségének, környezettudatosságának fejlesztését vállalja magára.

 

László Noémi költő, műfordító, a Napsugár és a Szivárvány főszerkesztője

Az ünnepi eseményen az író fia, Nagy Elek köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy az alapítvány létrejöttével egy régi családi álom vált valóra:

lehetőség nyílt arra, hogy az alapítványon keresztül a magyar, különösen a határon túli magyar kultúrát – mindenekelőtt az irodalmat – támogassuk.

A gála különleges pillanataként Lukács Sándor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja olvasott fel egy derűs történetet Méhes György Micsoda társaság című regényéből, felidézve az író humorát és egyedi világát. Az est a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen mesterszakon végzett Kovács Villő hegedűművész és Ungár Cecília zongoraművész közös előadásával zárult.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.