A farkasszelídítő

A falu négy kilométer hosszú főutcáját is róla nevezték el, az iskoláját is, a patikáját is. Az egyetlen reményteljes vállalkozás, az iskolabútorokat gyártó asztalosüzem szintén a község nevezetes szülöttének nevével játszik: Deák – Diák Betéti Társaságnak hívják. A polgármesteri hivatalban olajképmásolat függ, a kétszáz esztendeje, 1803. október 17-én Söjtörön született Deák Ferencet ábrázolja. Alatta a nagy férfiútól vett idézet olvasható: „Ami megmarad, fordítsa jó czélokra”.

Lőcsei Gabriella
2003. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zalaegerszegtől 25, Nagykanizsától 42 kilométerre levő faluból jobbára Zalaegerszegre járnak be dolgozni az emberek – mondja a polgármester asszony. – Fogyatkoznak a söjtöriek is, mint a hazai népesség általában. Ma ezerhatszáz lakosa van a településnek, nem is olyan régen még kétezer lelket számoltak. Munkalehetőséget nemigen tud teremteni szülötteinek Söjtör, egykor virágzó mezőgazdasága, szőlészete is csak „foltokban” maradt fenn. Főleg az idegenek által bérelt földeken. A Hegyháton (ahol élete delén a főváros zajából a Dunántúl csendjébe menekülő Deák is oly szívesen időzött) szinte minden családnak van birtoka. Az évi borszükségletüket ott termelik meg a söjtöriek. A húszezer kötetes községi és iskolai könyvtár, a teleház meg az éppen most szerveződő számítógépes oktatás a lakosság szellemi táplálékáról igyekszik gondoskodni. A faluból elszármazott fiatalember szorgalmazására, de a söjtöriek adakozó kedvének köszönhetően is a világ eszperantistáinak is fontos állomáshelye lett a település, mivel a falu végén álló egykori transzformátorházat bérleti díj nélkül használhatják a legelterjedtebb mesterséges nemzetközi nyelv hívei. Jönnek is a földgolyó távoli pontjairól, Kubából, Izraelből a vidékkel ismerkedni, Deák Ferenc emléke előtt tisztelegni az eszperantó lelkes barátai. Nem érzik magukat rosszul a Zalai-dombvidék ölében.
A nagy feladat, amely Söjtört már négy esztendeje munkára sarkallja, hogy miként tudják méltóképpen megünnepelni a falu szülöttének, Deák Ferencnek a kétszázadik születésnapját. Már 1999-ben munkához láttak, az akkori kulturális kormányzat – a millenniumi tervek részeként – támogatta is elképzeléseiket. Deák Ferenc szülőházának helyreállítását mindenekelőtt. Az 1760-as években emelt „dísztelen barokk” épületben még két héttel a születésnapi bicentenárium előtt is lázas munka folyt, az utolsó simításokat végezték a festők, az ácsok, a burkolók.
A hírlapíró, aki három évvel ezelőtt járt már Söjtörön, rá sem ismer a vén házra, amely legfeljebb akkor mutatkozhatott mai állapotához hasonlóan elegánsnak és derűsnek, amikor Deák Ferenc nagyszülei, Deák Gábor és a híres szépség, Hertelendy Anna birtokukba vették. A kor nemesi divatjának megfelelően, a Nádasdyaknak dolgozó mesterek mintái alapján nemcsak az emeleti szobákat borították falképekkel, hanem az egyik földszinti helyiséget is. Tíznél is több mészréteg borította e képeket (Deák gyámleánya, Vörösmarty Ilona írta le, kit és mit ábrázoltak: nemzeti hősöket, mitológiai jeleneteket, életképeket), amit csak lehetett, megmentettek és rekonstruáltak belőle. A helyreállítás során a falképeken kívül feltárultak az eredeti épületnek azon részletei is, amelyeket a későbbi lakók átalakításai tüntettek el az utókor tekintete elől. Állítólag kétszáz esztendeje is bontottak, falaztak, köveztek, meszeltek a söjtöri házban, és ennek a felbolydult állapotnak lett az áldozata Deák édesanyja, a gyermekszülés kínjaiba belehalt Sibrik Erzsébet. A szájhagyomány szerint leesett a szobájából kivezető ideiglenes lépcsőről, az indította meg nála a nehéz szülést. Mások tudni vélték, hogy a „nagy” kastélyban folyó munkálatok miatt a mellette levő (1960-ban sajnálatos módon lebontott) „kis” kastélyba kellett beköltöznie a vajúdó asszonynak, ott hozta világra gyermekét. Ottjártamkor egy iskolás fiútól azt hallottam, a söjtöri öregek szerint Tófejről lovas kocsin hazafelé tartva, az országúton hozta világra legkisebb gyermekét a szerencsétlen asszony.
A söjtöri anyakönyv tanúsítja, hogy 1803. október 17-én több fontos esemény is történt az amúgy csendes napokat élő faluban: megszületett Deák Ferenc, akit azon nyomban megkereszteltek a szülőházától mindössze pár lépésre levő katolikus templomban, meghalt a mindössze 32 évet élt édesanya, és lezárult a Deák família életének söjtöri fejezete. Az özvegyen maradt apa, „Deák Ferenc úr, nemes Zala vármegye táblabírája” belerokkant fájdalmas veszteségébe. Az újszülöttet – állítólag – látni sem akarta. Pár év múlva bekövetkező haláláig nem bocsátotta meg a gyermeknek, hogy szeretett hitvesének „gyilkosa” lett. A csecsemőt a közeli Tárnokra vitték, „jó rokonokhoz”. Öt esztendő telt el, mire a Deák Ferencnél mindössze tíz évvel idősebb nővére, Klára magához vehette; sovány, sokat betegeskedő, rühes testű, rongyos ruhájú, szótlan fiúcskát adtak át neki. Élete végéig máson sem fáradozott aztán a jó Deák Klára hitvesével, Oszterhuber Józseffel egyetemben – mivel saját gyermekük nem született –, hogy ezt a keserves öt esztendőt kitöröljék Deák Ferenc emlékeiből. Nem rajtuk múlt, ha igyekezetük hiábavalónak bizonyult. (Az emlékév tiszteletére adta ki több mint fél évszázados „fiókba záratás” után a Kairosz Kiadó az ideggyógyász Horánszky Nándor Deák Ferenc lelki alkatáról írt figyelemre méltó tanulmányát. A német pszichiáter, Ernst Kretschmer irányelvei szerint végzett alapos kutatás minden egyes megállapítása a Deák Ferenc iránti határtalan tiszteletről tanúskodik. A szerző arra a következtetésre jut, hogy a nagy embernek nemcsak testi és lelki alkata, de sanyarú gyermekévei is kiválthatták „depressziós” korszakait.)
A fővárosi politikai élet porondjáról mindig nővéréhez menekült a „haza bölcse” titulust ellenfeleitől is kiérdemlő Deák Ferenc. Hogy most a szülőfalu országos ünnepet szervezhet a kétszáz éve született államférfi tiszteletére, e zalai remetéskedéseknek is köszönhető. A Söjtörről megjelentetett falumonográfia számításai szerint, ha összeadja valaki azoknak a hónapoknak a számát, amelyeket áprilistól októberig e vidéken töltött (hosszú sétákkal, erdei elmélkedésekkel, tábortüzekkel), tízesztendei zalai időzést könyvelhet el az érett Deák életéből. Az alakja köré szőtt mondák tudni vélik, hogy a róla elnevezett kútnál írta híres húsvéti üzenetét, hogy puszta tekintetével szelídítette meg a farkast, ha nagy gyaloglásai során fenevaddal találkozott. De azt is a mendemondák örökítették ránk, hogy mit válaszolt Deák a pityókás söjtörieknek, akik azért utaztak föl Pestre, hogy iskolát kérjenek tőle a falunak. (Az Angol királynőhöz címzett szállónál, Deák ablaka előtt sokáig zajongtak a hosszú úton a butykost – bátorításként – gyakorta meghúzó atyafiak: Ferkó bácsi! Iskola kéne! Amikor Deák végre letekintett rájuk, így hangzott állítólag a felelet: No hiszen, látom, rátok is férne…)
A hagyomány- és legendatisztelő söjtöriek hosszú évek óta emléktúrákat szerveznek e helyekre, s egyéb rendezvényeikkel is ápolják nagy szülöttük emlékét. Szokás például Söjtörre hívni a Deák Ferencről elnevezett iskolák tanulóit, ifjúsági vetélkedőket tartani, kiállításokat rendezni… A deáki bicentenáriumot követő napokban e régi, jól bevált rendezvények mellé újabbakat is illesztenek; ilyen lesz a Deák nemzetség leszármazottainak találkozója és a volt söjtöriek öszszejövetele is. A „nyitány” azonban a helyreállított szülőház felavatása.

A polgármester asszony jogos büszkeséggel sorolja, mi minden történt a néhány éve még úgy tűnt, pusztulásra ítélt házban, amely a falu tulajdona. Helyreállították a XVIII. századi, úgynevezett füstös konyhát, a lakószobákat, a padlásteret, az épület körül parkot létesítettek. Szakemberek sora segédkezett a felújítási munkálatokban Szentendrétől Keszthelyig. A Deák-kúria berendezéséről és emlékházként való működtetéséről a Göcseji Múzeum gondoskodik. Az ő közreműködésüknek köszönhetően lesz Söjtörön Deák-emlékszoba, gazdálkodástörténeti bemutató. Az emeleti négy helyiséget XVIII. századi, középnemesi életformát megidéző tárgyakkal rendezik be.
Ébredezik a nemzet, megtanulja becsülni azokat a nagyjait is, akiket hosszú-hosszú éveken át eltakart előle a „hivatalos”, pártszerű történetírás. Deák Ferencet, akinek a nevéhez és államférfiúi szerepéhez előbb kapcsolta a „rebellis” magyar a passzív rezisztencia fogalmát, mint a kiegyezését, nem igazán tisztelte, nem is igen népszerűsítette a kommunista, a szocialista hatalom. A rendszerváltozás óta is többet és többen hivatkoztak Széchenyi Istvánra (aki, mellesleg szólván, azzal bízta meg Döblingből írt levelének tanúsága szerint az általa is nagyra tartott Deákot, hogy a nemzet haldokló reményeit életben tartsa, önérzetét megőrizze), Kossuthra, mint a bölcs Deákra. A kétszázadik születésnap azonban kiváló alkalmat teremtett alakjának, törvényalkotói munkásságának, államférfiúi jelentőségének felidézéséhez és értékeléséhez. Úgy tetszik, szellemi életünk felelős személyiségei éltek is az alkalommal, Deákra, a feddhetetlen erkölcsű politikusra emlékezik e viszontagságos őszön a jogtudós, a történész, a muzeológus, a könyvkiadó, a televíziós, a népművelő Zalaegerszegtől Söjtörön és Kehidán át Budapestig. A kérdés csak az, hogy mi lesz a sorsa az emléknapok elmúltával ennek a Deák Ferenc iránt megnyilvánuló nagy-nagy figyelemnek. Érdektelenséggé fakul? Pártpolitikai reklámmá silányul? Vagy ifjú szívekben él tovább mindaz a példa s felismerés, amit e napokban Deák Ferencről nyilvánosságra hoznak? Tárgyilagossága, jellemszilárdsága, nagyvonalúsága, önzetlensége, megközelíthetetlensége… Hogy a nemzet érdekeit mindennél többre tartotta… A róla elnevezett söjtöri iskolában nyolcadik osztályos tanulókat kérdezek, mit tudnak Deák Ferencről. (A söjtöri iskolát is felújították a névadó kétszázadik születésnapjára, a helyreállítókat dicséri, hogy ma a falu legszebb háza ez a neo-klasszicista épület. Pincéjében klubterem és színpad, ide várják október 17-től a söjtöri diákok az ország Deák Ferencről elnevezett iskoláinak tanulóit.)
Azt mondják a diákok, híres ember volt a haza bölcse. Sokat tett Magyarországért. Békét kötött az osztrákok és a magyarok között. Aztán sanyarú gyermekéveiről beszélnek, „rossz családi körülményeiről”. Meg a történetekről, amelyeket a faluban máig mesélnek róla az öregek. Egyszer talán majd ők is továbbadják ezeket a meséket utódaiknak. És azt is elmondják majd nekik, mi történt itt 2003 októberében Deák Ferenc szülőháza tájékán. Hogy a fogalmat, amely válságos korszakokban az állampolgár számára a közéleti szerepvállalás egyetlen lehetséges módját körülírja, a passzív rezisztenciát megfejti-e nekik valaki, nem tudom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.