A tagadás politikája

Szentesi Zöldi László
2003. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszokhattuk már, hogy a jelenlegi kormány előszeretettel tünteti fel magát a nemzeti értékek védelmezőjének, még akkor is, ha történetesen semmilyen értelemben nem folytatója a magyarság legjobb hagyományainak. Akármit hirdessenek is magukról Kovács Lászlóék, egy biztos: következetesen rombolnak minden olyan értéket, amitől egy ember jól érezheti magát családjában, településén vagy éppen tágabb környezetében, hazájában, kontinensén.

Könnyen meglehet, hogy a készülő európai alkotmányba, egészen pontosan annak preambulumába azért nem kerül be a kereszténység jelentőségét méltató utalás, mert Európában akadnak kormányok, amelyek feleslegesnek, túlzottnak, esetleg kirekesztőnek tartják az effajta erőfeszítéseket. Motivációik, indokaik azonban kizárólag rájuk tartoznak, nekik és nem másoknak kell számot adniuk a történtekről. Miután ebben a kérdésben kontinensünk erősen megosztott, szögezzük le, hogy a magyar kormányra ebben a kérdésben nem nehezedik nyomás, dönthetnének kényükre-kedvükre. Érvelhetnének úgy, mint például a lengyelek, akik a kétezer éves kereszténység védelmében partnereket és pártfogókat keresnek Európa-szerte. A visegrádi együttműködés zátonyra futtatásában főszerepet játszó Medgyessy-kormány azonban ebben a tekintetben sem támogatja Varsót.

Az üggyel kapcsolatban nemrég maga Kósáné Kovács Magda is megnyilatkozott. Aligha meglepő, de szerinte szó sem lehet a kereszténység megemlítéséről, pártja „Európa sok országával, modern demokratikus pártjával összhangban” elutasítja az alkotmányba emelést. Az elemi logika szabályai szerint mindez annyit tesz, hogy a kereszténység nem modern, legalábbis valami meghaladott minőséget jelent. Kósáné nyilvánvalóan arra célzott, hogy a jézusi gondolat tehertételként nehezedik a szocialista álombrigádok által felvázolandó, szép új világ alkotmánytervezetére.

A legutóbbi népszámlálás tanúsága szerint Magyarországon több ember kötődik valamely történelmi egyházhoz, mint azt előzetesen bárki is gondolta. Miután a mindenkori magyar kormánynak magától értetődő kötelessége, hogy a nemzeti közakaratot képviselje az európai jogalkotási folyamatban, nem lehet vita tárgya, hogy a honi katolikusok, reformátusok, evangélikusok és mások többségi akaratának megfelelően támogatnia kellene az európai alkotmány tisztességesebb változatát. A Medgyessy-kormány első nagy mulasztása, hogy semmibe veszi a Magyar Köztársaságban élők kinyilvánított akaratát. A másik mulasztás nem kevésbé méltánytalan. Azzal, hogy a kereszténység lenullázását követelők táborához csatlakozott, a kormány nemet mondott mindenre, ami Nagy Konstantin óta Európát mai képére formálta. Hiszen joggal kérdezhetjük, miből származik maga az európai gondolat, amely – legalábbis retorikai értelemben – alighanem a leggyakoribb szókapcsolat Brüsszelben és Strasbourgban. Miből táplálkozik a kontinens megannyi szellemi mozgalma, az Európára oly jellemző örök megújulási készség – a gótika, a reneszánsz, a reformáció és a többi? És létrejöhetett volna-e az antitézis, a szocializmus és a liberalizmus, ha tézisként annak előtte nincs európai kereszténység?

Mindezek után már csak két kérdés maradt. Mit gondol minderről az MSZP hívő tagozata? Egyáltalán megvannak-e még, vagy antitézisként elmerültek a mélyben?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.