Palesztina nemzetközi gyámság alá helyezését és egy nemzetközi ütközőerő kiküldését vetették fel az Európai Parlament főbb frakcióinak szónokai. Felszólították a konfliktus résztvevőit, hogy tartsanak ki a nemzetközi útiterv mellett. A képviselők bírálták az Izrael többi részét Ciszjordániától elválasztó védőfal megépítését, a terrorizmussal gyanúsított palesztinok elleni szelektív gyilkosságokat és a megszállt területen létesülő zsidó telepek építését.
A zöldfrakció egyik vezetője, Daniel Cohn-Bendit szerint a közel-keleti konfliktusnak most már csak egy „politikai földrengés” vethetne véget: azaz szerinte az ENSZ-nek nyilvánosan el kellene ismernie a palesztin állam létezését.
A képviselők a Hamász és az Iszlám Dzsihád által végrehajtott terrorista akciókat is elítélték, s felszólították a Palesztin Hatóságot, hogy folytassa saját belbiztonsági erőinek reformját. Ugyanakkor az Európai Parlament megerősítette, hogy a palesztinok legitim vezetőjének tartja Jasszer Arafatot, s ellenzi a palesztin elnök esetleges deportálását, még inkább megölését.
Ismét egy jordán–egyiptomi orvoscsoport érkezett szerda este Rámallahba, miután a 74 éves palesztin vezető fájdalmakra panaszkodott. Az Izrael által már majdnem két év óta Rámallahban elszigetelt Arafat egészsége szemlátomást hanyatlik. Arafat tanácsadói ezen a héten ugyanakkor cáfolták azokat a sajtójelentéseket, amelyek szerint a palesztin elnök könnyű lefolyású szívrohamon esett át.
Az izraeli védelmi miniszter mindeközben azt állította, hogy az Iszlám Dzsihád palesztin csoport fegyveresei terepgyakorlaton voltak, ezért üres volt az a támaszpont, amelyet az izraeli légierő néhány nappal ezelőtt támadott a szíriai főváros közelében. A mélyen szír területen végrehajtott légi csapás az első ilyen jellegű támadás volt az 1973-as közel-keleti háború óta.
Valószínűleg egy nő hajtotta végre azt az öngyilkos merényletet csütörtökön a ciszjordániai Túl-Karmban, amelyben magát felrobbantva két izraeli katonát és egy palesztin személyt is megsebesített.
Cáfolják Korei lemondását
Vezető palesztin tisztségviselők – Száeb Erekát főtárgyaló és Nabíl Abu Rudeina, Jasszer Arafat palesztin elnök tanácsadója – cáfolták, hogy lemondott volna Ahmed Korei palesztin miniszterelnök. A lemondás hírét egy meg nem nevezett palesztin tisztségviselő közölte tegnap az AFP francia hírügynökséggel. Az Ahmed Korei lemondásáról elterjedt hírek hátterében az állt, hogy a képviselők közötti nézeteltérések miatt a palesztin parlament bizonytalan időre elhalasztotta az új kormány programjának vitáját. (MTI)

Orbán Viktor: Gazdasági öngyilkosság Ukrajna uniós csatlakozása