Kelet-Európa a gyenge pont

Kelet-Európából akár százszámra beszerezhetők olyan föld-levegő rakéták, amilyennel az al-Kaida terrorszervezet is megpróbált már utasszállító repülőgépet lelőni – derül ki a The Sunday Times feltáró riportjából.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vezető vasárnapi brit lap egyik újságírója – magát a ruandai kormány képviselőjének kiadva – kétszáz kézi indítású rakétát rendelt egy brit fegyverkereskedőtől. Azt, hogy valóban a ruandai kormány megbízásából jár el, a riporter olyan okmánnyal „bizonyította”, amelyet 120 fontért vett egy korrupt ruandai köztisztviselőtől.
A megkeresett brit fegyverkereskedő azonnali szállítást ajánlott, darabonként 32 ezer fontért. A kereskedő Igla típusú, háromezer méter hatótávolságú, vállról indítható rakétafegyvert ajánlott. A The Sunday Times riporterei kiderítették, hogy a megrendelt fegyvereket Lengyelországban kellene felvenni. A megkeresett ruandai légitársaság – amely veszélyes rakományok szállítására szakosodott – vállalta a fuvart.
A lapnak független brit biztonságpolitikai elemző azt mondta, hogy szerinte a lengyel kormány közbelépett volna, mielőtt valóban elszállítják a fegyvereket. Az Oxfam nevű brit humanitárius szervezet fegyverkereskedelem-ellenes kampányának vezetője azonban kijelentette, hogy „Kelet-Európa a világ konfliktusövezeteinek egyik fő fegyverforrása”. Hozzátette: a lapban feltárt eset is megerősíti, hogy elengedhetetlen a nemzetközi fegyverkereskedelem ellenőrzésének megszigorítása.
Az Amnesty International emberi jogi szervezet és az Oxfam épp a múlt héten indított nagyszabású nemzetközi kampányt a hagyományos fegyverek kereskedelmének visszaszorítására. A két szervezet fő érve az, hogy évente több mint félmillió ember hal meg a nemzetközi kereskedelemben forgalmazott ilyen fegyverektől. A Londonban kiadott kampányindító jelentése szerint a világban jelenleg használt kézifegyverek csaknem 60 százaléka – 378 millió fegyver – magánkézben van, és az illegális kereskedelemben feltűnő ilyen fegyverek 80-90 százaléka államilag engedélyezett forgalomban kezdte útját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.