Koszovó az EU-ban?

A koszovói albánok és a szerbek közötti tárgyalások elméletben évekig elhúzódhatnak anélkül, hogy szóba kerüljön a tartomány függetlenségének kérdése – fejtette ki véleményét a Magyar Nemzetnek Gabriel Partos, a BBC Délkelet-Európával foglalkozó külpolitikai szerkesztője. A vezető elemző szerint az Európai Unió fontos szerepet játszhat a tartomány státusának rendezésében, hiszen a szerbek is könnyebben elfogadnák Koszovó függetlenségét az unió keretein belül.

Eszterházy Virág
2003. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szimbolikus szempontból sikeresnek nevezhető a múlt heti bécsi találkozó, hiszen négy év után először ültek közös asztalhoz magas rangú szerb vezetők a koszovói albánok küldötteivel – nyilatkozta Gabriel Partos. A bécsi tárgyalás célkitűzése kezdetektől fogva igen korlátozott volt, eleve nem terveztek eszmecserét a tartomány végső státusáról. A beütemezett technikai kérdések, a közlekedés, az energia és a menekültek visszatérése azonban nem került napirendre, mivel mind a két delegáció saját álláspontját hangoztatta a tartomány szuverenitásával kapcsolatban.
A találkozó valószínűleg komoly visszhangot vált majd ki az albánok körében, akiknek a megosztottságát jelzi, hogy Bajram Rexhepi miniszterelnök nem ment el Bécsbe, részvételét nem szavazta meg a koszovói parlament. Ellenben a tartomány elnöke, Ibrahim Rugova, a mérsékelt Koszovói Demokratikus Liga képviseletében ott volt a tárgyalásokon. A Koszovói Felszabadítási Hadsereg utódpártja, Rexhepi Koszovói Demokratikus Pártja várhatóan erősen támadja majd Rugovát, mert részt vett az eseményen. Szerintük ugyanis ez a függetlenség feladását jelenti. Ezzel szemben nincs véleménykülönbség a belgrádi parlamenti pártok között, ők valamennyien egyetértenek a még Djindjics által mondottakkal, miszerint a tárgyalások nem megkezdése a függetlenség irányába tolja Koszovót – mondta az elemző.
Elméletben a tárgyalások évekig elhúzódhatnak anélkül, hogy szóba kerüljön a függetlenség kérdése. Ez azonban érthető módon frusztrálná a koszovói albánokat – hangoztatta Partos. A vezető elemző szerint nehéz lesz a következő három évben nem beszélni a tartomány státusáról, abban az esetben, ha az ENSZ menetrendje szerint megszilárdul a demokrácia a tartományban, és előre lépnek a kisebbségek visszaintegrálásában. Nagy kihívás technikai kérdésekről úgy tárgyalni, hogy nem ejtenek szót a tartomány státusáról.
Felmerül a kérdés, hogyan lehet infrastrukturális témákról vitatkozni rendezetlen szuverenitással? További bonyodalom, hogy a tárgyalások jogi alapjául szolgáló 1244-es ENSZ BT-határozatban szereplő Jugoszlávia utódállama Szerbia-Montenegró. A montenegróiak viszont kevés érdeklődést mutatnak a tartomány megtartására, a már korábban említett belgrádi konszenzussal ellentétben. Persze Belgrádban is pártonként változik a helyzet, a három meghatározó erő közül a technokrata G 17 Plusz számára a legkevésbé fontos a kérdés, míg a Kostunica vezette Szerbiai Demokratikus Párt nacionalista gyökerei miatt létfontosságú Koszovó megtartása. – Ezt példázza, hogy a koszovói konfliktus alatt Kostunica Kalasnyikovval a kezében fényképeztette magát. – Zsivkovics miniszterelnök Demokrata Pártja pedig a két említett párt között helyezkedik el ebben kérdésében. A várható előre hozott választásokon Kostunica pártja győzhet, így nehéz lesz a megegyezés azzal az új kormánnyal, amelyet valószínűleg ő vezet majd.
Az Európai Unió fontos szerepet játszhat a koszovói tartomány rendezésében, hiszen minden balkáni ország számára „főnyeremény” az EU-tagság – hangsúlyozta a szakértő. A hosszú távú folyamatban az unió segíthet, 10–15 éves intervallumban pedig önálló államként csatlakozhat Szerbia, Montenegró és Koszovó. A szerbek is könnyebben elfogadnák Koszovó függetlenségét az unió kereteiben, ahol a nemzeti határok átjárhatóak. A koszovói szerbek ebben az esetben akadálytalanul tarthatnák a kapcsolatot az anyaállammal.
A koszovói helyzet kihat Szerbia más tartományaira is. Valószínűsíthető, hogy három év moratórium után 2006-ban Montenegró a függetlenségre szavaz majd. A Vajdaság jövője más irányt vehet, hiszen a helyi szerb többség, az ott élő kisebbségekkel egyetemben, a tartomány autonómiájának kiszélesítését akarja, és nincs szó függetlenségről – fejtette ki Gabriel Partos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.