Keir Starmer Brüsszellel tárgyal a brexitről

Az Egyesült Királyság és az Európai Unió tárgyalói intenzív egyeztetésbe kezdtek a május 19-i brexit-csúcstalálkozó előtt. A tervek szerint új megállapodás születik védelmi együttműködésről, kereskedelemről és a fiatalok utazásának megkönnyítéséről, miközben Keir Starmer miniszterelnök belföldön azzal a Nigel Farage-zsal néz szembe, aki a brexit-kampány egyik vezéralakja volt.

2025. 05. 05. 11:19
Tüntetés Londonban Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keir Starmer brit miniszterelnök „nagy brexit-resetet” ígért a választóknak, de most eljött a pillanat, amikor dönteni kell a részletekről is. Az Egyesült Királyság tárgyalói ezen a héten Brüsszellel egyeztetnek, hogy feloldják a kialakult patthelyzetet. A cél, hogy május 19-én Londonban megállapodást kössenek egy új védelmi egyezményről, amely megnyitja az utat a brit cégek előtt az Európai Unió 150 milliárd eurós újrafegyverzési alapjához. A brexit máig rendkívül megosztó kérdés a brit politikában, mivel a kilépés következményeit a mai napig érezni lehet.

Keir Starmer Brexit-resetet ígért a választóknak
Keir Starmer brexit-resetet ígért a választóknak
Fotó:  AFP

Évekkel a brexit után még mindig sok kérdés tisztázatlan

A brit kormány olyan kérdésekben is nyitást remél, mint az élelmiszerek határon átnyúló kereskedelme vagy az áramszolgáltatás egyszerűsítése. Brüsszel viszont ifjúsági vízumprogramot és hosszú távú halászati hozzáférést akar elérni az Egyesült Királyság vizein. 

Bár a hangulat a diplomáciai források szerint konstruktív, konkrét áttörés még nem történt, a tagállamok is csak vázlatos tájékoztatást kaptak a múlt héten.

Az időzítés sem véletlen. London kérésére a részleteket csak a múlt heti angliai helyhatósági választások után rögzítették írásban, ahol a Munkáspárt súlyos vereséget szenvedett Nigel Farage Reform UK pártjától. A brexittárgyalások túlzott hangsúlyozása politikailag kedvezőtlen lett volna Starmer számára.

A fiatalok utazását könnyítenék

Az ifjúsági mobilitási program, amely megkönnyítené a fiatalok átjárását a csatorna két oldalán, szimbolikus üggyé vált. A brit kormány eddig elzárkózott, hogy a bevándorlási statisztikák ne romoljanak, ám most kompromisszumot ajánlott. 

A résztvevők számát korlátoznák, a tartózkodás időtartamát pedig egy évre szűkítenék.

Eközben London továbbra is elutasítja, hogy az európai diákok ismét kedvezményes, „hazai” tandíjat fizessenek a brit egyetemeken, ami több uniós főváros fő követelése.

Franciaország vétót lebegtet a halászat miatt

Az egyik legkeményebb vitapont a halászat. Az EU-s halászok hozzáférése a brit vizekhez 2026 júniusában lejár. Franciaország – és más tengerparti tagállamok – hosszabbítást követelnek, ellenkező esetben megakadályoznák a megállapodást is. Ez viszont Starmer számára belpolitikai kockázat, mivel így könnyen a nemzeti érdekek feladásával vádolhatják.  

A halászati ágazatot már túl sokszor cserbenhagyták, én nem engedem, hogy ez ismét megtörténjen.

– hangsúlyozta a brit halászati miniszter. Bár mindkét fél szerint létezik egy „leszállópálya” a kompromisszumhoz, a megegyezés korántsem garantált. Több uniós tagállam hajthatatlan a vízumprogram ügyében, mások a védelmi paktumot is feltételekhez kötik.

Borítókép: Tüntetés Londonban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.