A merénylet célpontja a városban az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség bagdadi főhadiszállásának székhelyeként ismert, s rendkívül erősen őrzött, ráadásul igen jól védhető helyen lévő Bagdad Hotel volt. Az öngyilkos merénylő gépkocsija nagy sebességgel közelítette meg a forgalmas üzleti negyedből a szállodához vezető, szűk mellékutat biztonsági okokból elzáró betonkordont. Az utcát őrző biztonságiak állítólag rálőttek a gépkocsira, ami nekihajtott a betonkerítésnek, és felrobbant. Az áldozatok és sérültek a főút és a Bagdad Hotel bejáratához vezető mellékutca sarkán lévő üzletekben, illetve az utcán tartózkodó személyek voltak.
*
A hotelben – amely egyike az iraki főváros kevés, nyugati mércével mérve is luxuskörülményeket biztosító szállodájának – a CIA munkatársain kívül a koalíciós erők parancsnokságának, az iraki ideiglenes kormányzótanács néhány tagjának, illetve az iraki újjáépítésben lévő néhány amerikai vállalatnak voltak irodái. Paul Bremer, Irak amerikai polgári kormányzója a merényletet követően nyilatkozatban fejezte ki részvétét az áldozatok családtagjainak. A terroristák tisztában vannak az iraki népnek és a koalíciónak az újjáépítésben elért sikereivel, és éppen ezért megtesznek mindent, hogy eltereljék a figyelmet az ország felszabadulása óta elért eredményekről – hangsúlyozta Bremer.
A merénylet egy nappal azután történt, hogy George W. Bush amerikai elnök szokásos szombati rádióbeszédében úgy vélte: a sok rossz hír ellenére is van előrelépés az iraki helyzetben, a sajtó azonban ezekről nem tájékoztatja megfelelően az amerikai közvéleményt. Mint kifejtette: a koalíciós erők folyamatosan fellépnek a terroristák, illetve a megbuktatott rezsim védelmezői ellen. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter ugyanakkor egy pénteki beszédében kijelentette: meglepve tapasztalja, milyen hatékonyan képesek fenntartani az iraki konfliktust a Szaddám Huszeinhez hű erők jóval a főbb harci cselekmények bejelentett vége után.
Irakban a hét végén is folytatódtak a rajtaütések: szombaton egy amerikai katona megsebesült, amikor támadás ért egy konvojt, a Kirkuktól délre lévő Túz város közelében. Az amerikai 4. gyalogos hadosztály őrizetbe vett három irakit, akiket azzal gyanúsítanak, hogy közük volt szombaton a tikríti amerikai támaszpont elleni aknavetős támadássorozathoz.
Mindeközben megkérdőjelezte az iraki kormányzótanács törvényességét és árnyékkormányt alakított Irakban Moktada Asz-Szadr, a síitákat tömörítő Iszlám Dawa Párt vezetője. A szélsőséges nézetei miatt közismertté vált vallási vezető arra utasította híveit, hogy fogadják el az általa alakított új iraki kormányt, és vonuljanak az utcára, hogy békés demonstrációkkal hirdessék az új, az iszlám alapjain álló iraki vezetés megalakulását. Az iraki kormányzótanács soros elnöke kijelentette: Irak törvényes irányítója az iraki kormányzótanács. A szélsőséges vallási vezető kijelentésével kapcsolatban bagdadi források megjegyezték: az súlyos konfliktusok lehetőségét hordozza magában. Az imám szolid becslések szerint is százezreket képes megmozgatni saját céljai érdekében, és hívei a fegyveres erőszaktól sem riadnak vissza.

Megöltek egy nőt Budapesten