Zárt kapuk az EU támogatásai előtt?

Boros Imre, az előző kormány uniós pénzek felhasználásáért felelős tárca nélküli minisztere továbbra is hangsúlyozza, hogy nagy a lemaradás az uniós programok megvalósításában és az intézményfejlesztésben. Utóbbit az ÁSZ elnöke is kifogásolta. Boros szerint a Miniszterelnöki Hivatalt a tárcák „megvezetik”. A pénzek felhasználásáért felelős hivatal elnökhelyettese cáfolja Boros kijelentéseit.

Csákó Attila
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőre ígérte Baráth Etele, a Nemzeti fejlesztési terv és EU-támogatások Hivatalának elnöke, hogy Boros Imre, az előző kormány uniós pénzek felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter állításait számokkal cáfolja. Ismeretes, hogy korábban Boros lapunknak azt mondta: aggódik az EU, hogy Magyarország az 1994–98 közötti időszakhoz hasonlóan ismét nem tudja lehívni a közösségi pénzeket. Rendkívül nagy a lemaradás a környezetvédelmi és a vasúti projektekben. Baráth Etele helyett Heil Péter elnökhelyettes válaszolt lapunknak, aki elmondta: az előcsatlakozási programokban Magyarország teljesítménye folyamatosan javul, s 2001-ben 150 millió, tavaly 200 millió eurót sikerült lekötni, idén várhatóan 250 millió euró lesz. Az ISPA program szerződéskötési adatai: 2001-ben 11,83 millió, tavaly 34,86 millió euró volt, míg idén megközelítheti a százmilliót. Boros Imre erre reagálva hangsúlyozta: nem a pénzek lekötését, hanem lehívását kifogásolja, hiszen ez mutatja a felhasználást. Boros kiemelte: az ISPA esetében tavaly a tervezetthez képest mindössze 11 százalékon valósultak meg a programok. Ha az idén ez 22 százalék lehet, akkor a növekmény száz százalék, de az elérhető pénz 80 százaléka mégis brüsszeli számlákon marad. Heil Péter úgy látja, hogy amely programokra leszerződtek, azok meg is valósulnak.
Boros szerint a minisztériumok „megvezetik” a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH), ami ellen úgy lehetne védekezni, ha a pénzek jelenlegi felelősei jobban szemügyre vennék a monitoringbizottság jelentéseit. Boros igazát bizonyítva példaként a legnagyobb volumenű ISPA-projektet, a Zalalövő–Boba vasútvonal építését hozta fel. Ez esetben a közlekedési miniszter először a projekt 2004-es megvalósulását vázolta, majd később már 2005–2006-os befejezésről írt. Boros szerint abból is komoly gondok lesznek, hogy nem halad megfelelően az intézményfejlesztés. Közlését alátámasztja Kovács Árpádnak, az Állami Számvevőszék elnökének múlt heti kijelentése: a csatlakozás utáni uniós források fogadására szolgáló intézményrendszerek kiépítése nem halad megfelelően. Heil ismertette: hivataluk esetében nincs lemaradás.
*
Nagy Sándor, a MeH területfejlesztési politikai államtitkára bejelentette: jövőre 100 milliárd forint fordítható közvetlenül területfejlesztésre magyar és uniós forrásokból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.