Hétfőre ígérte Baráth Etele, a Nemzeti fejlesztési terv és EU-támogatások Hivatalának elnöke, hogy Boros Imre, az előző kormány uniós pénzek felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter állításait számokkal cáfolja. Ismeretes, hogy korábban Boros lapunknak azt mondta: aggódik az EU, hogy Magyarország az 1994–98 közötti időszakhoz hasonlóan ismét nem tudja lehívni a közösségi pénzeket. Rendkívül nagy a lemaradás a környezetvédelmi és a vasúti projektekben. Baráth Etele helyett Heil Péter elnökhelyettes válaszolt lapunknak, aki elmondta: az előcsatlakozási programokban Magyarország teljesítménye folyamatosan javul, s 2001-ben 150 millió, tavaly 200 millió eurót sikerült lekötni, idén várhatóan 250 millió euró lesz. Az ISPA program szerződéskötési adatai: 2001-ben 11,83 millió, tavaly 34,86 millió euró volt, míg idén megközelítheti a százmilliót. Boros Imre erre reagálva hangsúlyozta: nem a pénzek lekötését, hanem lehívását kifogásolja, hiszen ez mutatja a felhasználást. Boros kiemelte: az ISPA esetében tavaly a tervezetthez képest mindössze 11 százalékon valósultak meg a programok. Ha az idén ez 22 százalék lehet, akkor a növekmény száz százalék, de az elérhető pénz 80 százaléka mégis brüsszeli számlákon marad. Heil Péter úgy látja, hogy amely programokra leszerződtek, azok meg is valósulnak.
Boros szerint a minisztériumok „megvezetik” a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH), ami ellen úgy lehetne védekezni, ha a pénzek jelenlegi felelősei jobban szemügyre vennék a monitoringbizottság jelentéseit. Boros igazát bizonyítva példaként a legnagyobb volumenű ISPA-projektet, a Zalalövő–Boba vasútvonal építését hozta fel. Ez esetben a közlekedési miniszter először a projekt 2004-es megvalósulását vázolta, majd később már 2005–2006-os befejezésről írt. Boros szerint abból is komoly gondok lesznek, hogy nem halad megfelelően az intézményfejlesztés. Közlését alátámasztja Kovács Árpádnak, az Állami Számvevőszék elnökének múlt heti kijelentése: a csatlakozás utáni uniós források fogadására szolgáló intézményrendszerek kiépítése nem halad megfelelően. Heil ismertette: hivataluk esetében nincs lemaradás.
*
Nagy Sándor, a MeH területfejlesztési politikai államtitkára bejelentette: jövőre 100 milliárd forint fordítható közvetlenül területfejlesztésre magyar és uniós forrásokból.

Elindult Szijjártó Péter YouTube-csatornája