Valószínűleg a gyermek III. László király székesfehérvári sírjából került elő az itt látható – nagyobb gyűrű méretű: 2,9 centiméter átmérőjű és 1,8 centiméter magasságú – koronácska. III. Lászlóról alig tudunk valamit, hisz a történelemkönyvek is csak néhány sort jegyeztek fel személyéről, mivel hat hónapig és öt napig volt megkoronázott gyermek király.
Imre, III. Béla fia 1196 és 1204 között uralkodott. Egy fia született, aki apja halála évében négyesztendős lehetett. A pápa is és Imre király is úgy fogták föl a dolgot – írja Pauler Gyula –, hogy a kis Lászlót illeti meg atyja halála után a korona. De Imre testvére, Endre azon a véleményen volt, hogy nem kiskorú gyermeket, hanem – ha van ilyen az Árpád-házban – meglett férfit illet meg a korona. Nyilvánvalóan magára gondolt. Ezt érezte, sőt korábbi fegyveres összecsapásaikra gondolva tudta Imre, aki 1203 októberében elfogatta és vasra verette Endrét, feleségét, Gertrúdot pedig mindenéből kifosztva hazaküldte atyjához Németországba. Mivel beteg volt, és érezte, hogy közeleg a vég, 1204 augusztusában a kalocsai érsekkel megkoronáztatta fiát. Ezután a fogoly Endrét is szabadon bocsátotta, halála esetére pedig fia gyámjává, kormányzóvá nevezte ki, míg a gyermek a nagykorúságot el nem éri. Hamarosan, 1204 szeptemberében meghalt, s Endre mint gyám és kormányzó kezdett működni. De nem lett belőle jó gyám. Imre özvegye, Konstancia, aki aragóniai királylány volt, úgy látta, hogy a legjobb és legbiztosabb megoldás, ha az országot elhagyja, és VI. Lipót osztrák herceghez menekül. Magához vette a koronát, kincseit, amennyit összeszedhetett; amit el nem vihetett, azt az esztergomi ispotályosok őrizetére bízta, s nagy kísérettel keresztültörte az ország kapuját, amelyet elzártak előle, és így sikerült Bécsbe érnie. „VI. Lipót tárt karral fogadta a kis királyt s az özvegyet. Endre azonban erőszakkal lefoglalta az Esztergomban maradt kincset, melyet később vagy 30 ezer márka ezüstre becsültek; sereget gyűjtött, és visszakövetelte a királynét, kincseit s a koronát. Az osztrák herceg ellenállásra készült, de az összecsapás, a háború elmaradt: a kisgyermek, III. László király néhány hónap múlva, 1205. május elején meghalt. Testét a győri püspök hazahozta Székesfehérvárra, s ott királyi módra, a királyok mellé temették.”
Ennyit e szomorú sorsú kis királyról és e kis koronáról, amely a püspöki udvarban került elő 1839-ben, vízvezeték-fektetés közben.

Megöltek egy nőt Budapesten