A körtéri csata ismeretlen áldozatai

–
2003. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet november 4-i számában ismertetett, 1956. novemberi körtéri csatát a Vásárhelyi Pál u. 11. sz. ház pincéjében, félelemben éltük át. Pince és pince között békeidőben nincs nagy különbség, a miénk s a szomszéd (Simplon-ház) pincéje között a szovjetek mégis halálos különbséget tettek. A Feneketlen-tó felől nyitott páncélautókon nyomuló szovjetekre sok irányból zúdult tűz, ők ezt sokszoros tűzerővel viszonozták. Más körtéri házakhoz hasonlóan a Simplon-lépcsőházat is lőtték, mozibejáratának nehéz bársonyfüggönyei lángoltak. Hogy néhány szovjet katonát miért éppen a Simplon-ház sürgős tűzoltása izgatott, máig rejtély előttem. Fegyvereseik lementek a pincébe, hogy onnan néhány férfit tűzoltásra felhozzanak. Ám 1956-ban e Simplon-pince még őrizte az 1945-ös ostrom kerületi központi légópincéjének árulkodó jeleit: térkép a falon, rajta mentési útvonalak stb. Fatális díszletek! A Szuezbe küldött szovjetek – úgy vélték – ráleltek, ha nem is a csatornára, de a körtéri csata törzsére. A Simplon-pincéből tűzoltásra kicsalt 3-4 férfit ezért a mozi előtt tarkón lőtték. A háztömb zárt belső kertecskéjében (a Vásárhelyi Pál u. 11. sz. és a körtér 10–11. sz. házak között) édesapám és más önzetlen közmunkások a vétlen áldozatainak megadták a lehetséges végtisztességet: jeltelen sírba eltemették őket. Egy éven belül e sírokat felszámolták. A körtéri csatához a Simplon-pincei epizód is hozzátartozik.

Záhonyi Lóránt ny. gépészmérnök,
Budapest





Csobaji Csaba Az ’56-os körtéri csata című november
4-i írását szeretném kiegészíteni, mivel már akkor is a köríves házak egyikében laktam, s így valóban szemtanúja voltam az eseményeknek.
Szomorú tévedés, hogy csak egy magyar kisfiú áldozata volt a csatának. Amikor már ki lehetett menni az utcára, a Szt. Imre-szobor előtt sorba lefektetett magyar halottak látványa tárult a szemem elé. Ezt az ablakomból láttam, ezért nem tudok pontos számot mondani, de legalább 6-8-an lehettek. Később egy kék busz állt oda, s vitte el őket.
Csobaji azt a tragikus tényt is kifelejtette, hogy a csata estéjén a Simplon – később Bartók – mozi házának óvóhelyéről öt férfit kiparancsoltak a ruszkik, és a házuk előtt lőtték agyon őket. Ideiglenesen az udvarukban voltak eltemetve, a konyhai erkélyünkről jól lehetett látni a sírokat. A gyilkosság híre már másnap kora reggel köztudott lett. Ekkor öltöztettem át a 14 éves – de még egészen gyerekarcú – kisfiamat lányruhába, matrózszoknyát adtam rá, s fejét menyecskésen bekötöttem. A férjem hadifogságban halt meg, még egy értelmetlen tragédiát már nem bírtam volna elviselni. S bár nem tartozik szorosan ide, mégis összefügg az eseményekkel: ugyan ki szavazott Kádárra? Mert mikor erre került a sor (sajnos a napra már nem emlékszem), szájról szájra járt az értesítés: aki nem akarja Kádárt, déli 2 és 3 óra között ne menjen ki az utcára. Az ablakomból a Váli és a Himfy utca egy részét is belátni, a Bartók Béla utat pedig egészen a Gárdonyi-szoborig, s mondhatom: egyetlenegy ember sem volt látható az utakon! Közben feltűnt két rendőr, de olyan füttykoncert fogadta őket, hogy némi tétovázás után lementek a körtéri vécébe. Majd két fiatalember ment át sietve a téren, akik a füttyre felmutatták az amerikai zászlót és a filmfelvevőjüket. A város legkülönbözőbb részein laktak rokonaink, jó barátaink, ismerőseink, ők ugyanerről számoltak be: az utcák üresek maradtak, az emberek ezzel szavaztak Kádár ellen.

Váli Dezsőné
Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.