A Swissair sorsára juthat a Malév is

Kétségessé vált a Malév Rt. feltőkésítése. Nem megerősített hírek szerint a Pénzügyminisztérium nem támogatja a súlyosan eladósodott légicég hétmilliárdos tőkeinjekcióját.

Hommer Tibor
2003. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincmilliárd forintra rúg a Malév Rt. rövid lejáratú hitelállománya – értesült megbízható forrásokból a Magyar Nemzet. Ez azt jelenti, hogy voltaképpen csakis a hitelezők jóindulatán múlott, hogy nem indult felszámolási, esetleg csődeljárás a nemzeti légitársasággal szemben. Úgy tudjuk, hogy a Malév harmincmilliárdos hitelállományából legalább két-, két és fél milliárd forintot tesz ki az az összeg, amellyel a cég a Budapest Airport Rt.-nek már három éve tartozik.
A nemzeti légitársaság tőkehelyzete több mint kritikus. Mint korábban hírt adtunk róla: a cég elveszítette a saját tőkéjét, aminek következtében alaptőke-leszállításra kényszerül. Ennek eredményeként az állami tulajdonost képviselő Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. javaslatára a cég vezetése azt tervezi, hogy a december 5-re összehívott közgyűlésen tíz forintra csökkentik a cég jelenleg ezerforintos névértékű részvényeinek értékét. A tulajdonosok szándéka az, hogy az alaptőke leszállítása után a fő tulajdonos ÁPV Rt. hétmilliárd forintért új, zárt körben kibocsátott, névre szóló részvényeket vásárol.
A Magyar Nemzet információi szerint az új, hétmilliárd forintos tőkeemeléshez kormánydöntésre lenne szüksége az ÁPV Rt.-nek. Úgy tudjuk, a kormány nem tűzte napirendre legutóbbi, múlt csütörtöki ülésén a Malév kérdését, s így az ÁPV Rt. igazgatósága nem tudja meghozni a cég feltőkésítéséről szóló döntést. E nélkül pedig aligha lehet friss pénzhez juttatni a Malévot. Nem megerősített információink szerint a kormány éppen a Malév által tervezett rendkívüli közgyűlés napján, december 5-én tűzi napirendre a tőkejuttatás kérdését, ami nem sok jóval kecsegteti a légitársaságot. Értesüléseink szerint a pénzügyminiszter, László Csaba nem támogatja, hogy az ÁPV Rt. a Malév Rt.-nek hétmilliárd forintot juttasson.
Korábbi állításainknak megfelelően újabb dokumentum igazolja azt, hogy a Malév Rt. vezérkara már javakorán értesült a cég nagyarányú vagyonveszteségéről. Mint írtuk, ha a saját tőke és az alaptőke közötti arány kétharmad alá csökken (ami a Malév esetében 66 százaléknak felel meg), az igazgatóságnak haladéktalanul, a gazdasági társaságokról szóló törvény értelmében nyolc napon belül össze kell hívnia a rendkívüli közgyűlést. Ezt az igazgatóság nem tette meg, noha a cég könyvvizsgálója, amint az lapunk számára a hét végén kiderült, már a 2002-es üzleti évről szóló pénzügyi jelentésében megemlítette a kritikus mértékű sajáttőke-csökkenést. A 2002-es pénzügyi beszámolóról májusban szavazott a légitársaság közgyűlése, ami azt jelenti, hogy az idén május 5-én kinevezett, Sándor László elnök-vezérigazgató által vezetett menedzsment már az év első felében tudomást szerzett a cég kritikus helyzetéről.
Az információk visszatartása felveti a felügyelőbizottság és a könyvvizsgáló, a PriceWaterhouseCoopers felelősségét is – mutatnak rá elemzők –, hiszen amennyiben az igazgatóság elmulasztja a rendkívüli közgyűlés összehívását, azt a törvény szerint a könyvvizsgálónak és a felügyelőbizottságnak kötelessége kezdeményezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.