Búcsút inthetünk az európai uniós pénzeknek?

Országjelentésében az EU azért nem alkalmazott védzáradékot hazánkkal szemben, mert az elmaradások nem a közösségnek, hanem Magyarországnak okoznak károkat – mondta lapunknak Boros Imre. Az előző kormány uniós pénzekért felelős minisztere szerint a lemaradások nem behozhatók.

Csákó Attila
2003. 11. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nem tudjuk lehívni az uniós pénzeket, az ellen miért kellene a közösségnek védekeznie, inkább nekünk kellett volna igyekezni – nyilatkozta lapunknak Boros Imre, az Orbán-kormány uniós pénzekért és kapcsolatokért felelős tárca nélküli minisztere. Szerinte az EU országjelentésében azért nem alkalmazott védzáradékot hazánkkal szemben, mert az elmaradások nem a közösségnek, hanem Magyarországnak okoznak károkat. A korábbi miniszter szerint a mezőgazdaság és vidékfejlesztés kiütést szenvedett a jelentésben. Ismertette: a kifizető ügynökségek hiánya következtében nem hívhatók le a pénzek, az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer (iier) felállításának hiánya pedig az utóellenőrzéseket hiúsítja meg. Ezek miatt, ha tudnánk is lehívni pénzt, még akkor sem adnának. Hiányzik a Nemzeti fejlesztési terv vidékfejlesztési intézkedések programja.
Aláhúzta: a piac is kapott egy pofont az élelmiszer-ipari üzemekre vonakozó közegészségügyi követelmények nem teljesülése kapcsán. Több termék forgalmazása tilos lesz idehaza és más tagországban, így több üzem bezárni kényszerül. Emlékeztetett rá, hogy a polgári kormány idején a követelmények időarányosan teljesültek, így a kritika pusztán a Medgyessy-kabinetnek szól, s az idő dönti el, hogy a szakmaiság hiánya vagy más érdekek játszottak közre a hibákban. A mezőgazdaság és vidékfejlesztés lemaradását a csatlakozásig már nem lehet behozni – mutatott rá.
Boros kiemelte, hogy az uniós kifogásokat Németh Imre agrárminiszter korrekt módon ismerte el, szemben a „nyelvzsonglőr” külügyminiszter Kovács Lászlóval, akinek szerepe ismét csak a visszamutogatásban merül ki. Németh korrekt kijelentése akár miniszterségének végét is jelentheti – véli Boros, majd ismertette: augusztusban a kormány még azt szajkózta, fel tud készülni. A falugazdászokat a direkt kifizetésekre készítették fel, s az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagjait is az iierrel „etették”, miközben a kormány már júliusban arról tárgyalt Brüszszelben, miként lehet kikerülni ezt.
Boros kiemelte: a közbeszerzési törvény hibái sértik az uniós érdekeket, de még nem vagyunk tagok. Ha a helyzet jövő májusig nem változik, akkor majd megvédik magukat, hogy a tagországok vállalkozói ki ne szoruljanak a magyar közbeszerzési piacról. Ügyesen trükközött a kormány a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) ügyében. A jelentés lezárásáig nem tett olyat, amit kritizálni lehetne. Most abban bízik, hogy egy törvénymódosítást majd elnézően kezelnek és amúgy sem lehet erről szó előbb jövő májusnál, amire már a PSZÁF elnökének, Szász Károlynak a kormányzati törekvéseknek megfelelően kihűl a helye. Ez súlyos tévedés, mert minket már a nemzetközi pénzügyi életben is gondosan figyelnek. Boros a jelentés alapján kiemelte, hogy távolodik hazánk a maastrichti kritériumok teljesítésétől: nő az infláció, emelkedik az éves deficit, eszelős méretűre duzzadt az államadósság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.