Ha nem tudjuk lehívni az uniós pénzeket, az ellen miért kellene a közösségnek védekeznie, inkább nekünk kellett volna igyekezni – nyilatkozta lapunknak Boros Imre, az Orbán-kormány uniós pénzekért és kapcsolatokért felelős tárca nélküli minisztere. Szerinte az EU országjelentésében azért nem alkalmazott védzáradékot hazánkkal szemben, mert az elmaradások nem a közösségnek, hanem Magyarországnak okoznak károkat. A korábbi miniszter szerint a mezőgazdaság és vidékfejlesztés kiütést szenvedett a jelentésben. Ismertette: a kifizető ügynökségek hiánya következtében nem hívhatók le a pénzek, az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer (iier) felállításának hiánya pedig az utóellenőrzéseket hiúsítja meg. Ezek miatt, ha tudnánk is lehívni pénzt, még akkor sem adnának. Hiányzik a Nemzeti fejlesztési terv vidékfejlesztési intézkedések programja.
Aláhúzta: a piac is kapott egy pofont az élelmiszer-ipari üzemekre vonakozó közegészségügyi követelmények nem teljesülése kapcsán. Több termék forgalmazása tilos lesz idehaza és más tagországban, így több üzem bezárni kényszerül. Emlékeztetett rá, hogy a polgári kormány idején a követelmények időarányosan teljesültek, így a kritika pusztán a Medgyessy-kabinetnek szól, s az idő dönti el, hogy a szakmaiság hiánya vagy más érdekek játszottak közre a hibákban. A mezőgazdaság és vidékfejlesztés lemaradását a csatlakozásig már nem lehet behozni – mutatott rá.
Boros kiemelte, hogy az uniós kifogásokat Németh Imre agrárminiszter korrekt módon ismerte el, szemben a „nyelvzsonglőr” külügyminiszter Kovács Lászlóval, akinek szerepe ismét csak a visszamutogatásban merül ki. Németh korrekt kijelentése akár miniszterségének végét is jelentheti – véli Boros, majd ismertette: augusztusban a kormány még azt szajkózta, fel tud készülni. A falugazdászokat a direkt kifizetésekre készítették fel, s az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagjait is az iierrel „etették”, miközben a kormány már júliusban arról tárgyalt Brüszszelben, miként lehet kikerülni ezt.
Boros kiemelte: a közbeszerzési törvény hibái sértik az uniós érdekeket, de még nem vagyunk tagok. Ha a helyzet jövő májusig nem változik, akkor majd megvédik magukat, hogy a tagországok vállalkozói ki ne szoruljanak a magyar közbeszerzési piacról. Ügyesen trükközött a kormány a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) ügyében. A jelentés lezárásáig nem tett olyat, amit kritizálni lehetne. Most abban bízik, hogy egy törvénymódosítást majd elnézően kezelnek és amúgy sem lehet erről szó előbb jövő májusnál, amire már a PSZÁF elnökének, Szász Károlynak a kormányzati törekvéseknek megfelelően kihűl a helye. Ez súlyos tévedés, mert minket már a nemzetközi pénzügyi életben is gondosan figyelnek. Boros a jelentés alapján kiemelte, hogy távolodik hazánk a maastrichti kritériumok teljesítésétől: nő az infláció, emelkedik az éves deficit, eszelős méretűre duzzadt az államadósság.

Boldogságtól ugráló tehenek – Ilyet még biztosan nem látott! – videó