A cseh kormány azt tervezi, hogy a második világháború utáni sérelmekért kárpótlást nyújt a németeknek. Az üggyel Petr Mares miniszterelnök-helyettes foglalkozik. A prágai sajtó szerint mintegy 2000 embert érint a kormány humanitárius gesztusa. A kárpótlás teljes öszszegét 40-60 millió koronára becsülik. Mares az információk szerint két csoportra osztaná a kárpótlásra jogosultakat. Az elsőbe azok tartoznának, akik a sérelmek következtében tartós egészségkárosodást szenvedtek, a másodikba azok, akiket másfajta kár ért.
Ha a cseh kormány valóban humanitárius gesztust tesz a II. világháború után is Csehországban maradt németeknek, akiket nemzetiségük miatt abban az időben jogsérelem ért, az komoly hozzájárulást jelent a sérelmek jóvátételéhez – jelentette ki Prágában a Csehországi, Morvaországi és Sziléziai Németek Gyülekezetének elnöke. Mint Irena Kuncová megjegyezte, „a németektől megvonták csehszlovák állampolgárságukat, vagyonukat elkobozták. Bár számosan kérték a csehszlovák állampolgárságot, és bizonyítani tudták, hogy lojálisak voltak az állammal szemben, sem állampolgárságukat, sem vagyonukat nem kapták vissza” – emlékeztetett Kuncová.
A Právo című lap úgy értesült, hogy a kárpótlási összegeket 2005 és 2007 között folyósítják. A szükséges pénzt a cseh kormány a Cseh– Német Jövő Alapból, illetve az állami költségvetésből teremti elő. A pénzek felhasználásához azonban parlamenti jóváhagyásra is szükség lesz, ami gondokat okozhat. Az ellenzéki kommunisták és a polgári demokraták ugyanis határozottan ellenzik a németek bármiféle kárpótlását, s e kérdésben a kormánytábor sem egységes.

Orbán Viktor elmondta, mit, és miért kell megakadályozzanak a magyarok – videó