idezojelek

Aggódó demokraták

Egyre riasztóbb az az arrogancia, amellyel a régi gárda harcol megmaradt hatalmáért.

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente
Cikk kép: undefined
AfDradikalizmusdemokrácia 2025. 05. 03. 5:58
Fotó: Bloomberg

Egyre riasztóbb az az arrogancia, amellyel a régi gárda harcol megmaradt hatalmáért. Mert látni kell, egyes politikai erők Európában egyszerűen elveszítették mozgékonyságukat, tenni akarásukat, megcsontosodott, korszerűtlen ballasztként összetévesztik a célt az eszközzel, vagyis tevékenységük egyetlen értelme az, hogy örökkön örökké fennmaradjanak. A német uniópártok vagy a szociáldemokraták ma is el tudják hitetni a szavazókkal, hogy ők az irányítás mesterei, pedig a világ elrohant mellettük. Az egyetlen megoldással tudnak élni, amely cseppet se erkölcsös és demokratikus: be akarják tiltani a rájuk nézve veszélyes politikai pártot. Amelyre nem mellesleg a legutóbbi választáson több mint húsz százalék szavazott.
Természetesen egyáltalán nem úgy járnak el a valamikori ellenfelek, amelyek mára természetes szövetségessé öregedtek, hogy ki lehessen kezdeni az eljárásukat, ehhez ők épp eléggé dörzsöltek. 

A német alkotmányvédelmi hivatal saját maga, teljesen függetlenül kezdett egy vizsgálatot, amellyel megállapította, hogy az Alternatíva Németországnak (AfD) nem demokratikus, szélsőséges, vagyis olyasmi métely, amellyel szemben fel kell lépni.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapítás pedig nagyon is kapóra jött az ideiglenesen fennálló kormánynak, hiszen a jövőben elméletileg az eddiginél sokkal komolyabb figyelmet fordíthatnak az AfD-re. Mivel Németországban örökös mantra a szélsőjobboldali veszély, a kormányzat folyamatosan riogathat a barna esővel, a vasalt csizmák csattogásával az aszfalton, a radikalizmussal, és persze ezt meg is teszi. Közben pedig nem akarja elfogadni, hogy a világ körülötte megváltozott, s ezt a változást pontosan az az eltévelyedett politika eredményezte, amely az ő irányításával valósult meg. 

Mert az átlagos választópolgár nem azért szavaz a – mint kiderült – szélsőséges AfD-re, mert gonosz, gyilkos hajlamú, rasszista, idegengyűlölő, náciszimpatizáns, hanem mert reagál a kialakult világra.

Az AfD útját lehet kritizálni, de a húszszázalékos eredményre fel kell figyelni. Abból elméletileg még a sokat tapasztalt elefántok is tanulhatnának, ha ilyesmire még képesek volnának. Bőven késő ma már, de időnként újra kell gombolni a kabátot, körbenézni, jól működik-e az ország, megfelelő emberek vannak-e megfelelő pozícióban, s nem abban hinni, hogy a párt örökkévaló és elpusztíthatatlan, vagyis mindig igaza van. Logikusan nézve ugyanis az öregek egyetlen lépésre vannak attól, hogy pusztán a demokrácia védelmében betiltsanak egy pártot, amelynek 152 képviselője ül a Bundestagban.

Ráadásul ez a betiltósdi nagyon is kétélű fegyver. Az ország felében tarolt az AfD, amolyan alternatív valóságot teremtve a politikai életben. A szavazók ott a régi gárda teszetoszaságát és mozdíthatatlanságát büntették a voksokkal. Vajon milyen reakció várható azoktól, akiktől elvennék az egyetlen megmaradt tiltakozási lehetőségüket, a szabad választást? A régi gárda szerint ha kiveszik az egyenletből az ­AfD-t, akkor a szavazók majd szépen eloszlanak a jól bevált pártok hívei között, esetleg nem mennek el a voksolásra. Papíron ez valóban így néz ki. De az élet nem írható le egyenletekkel, annyi benne a változó és az előre nem látható esemény. 

Az AfD már létezése kezdete óta érzi a nyomozók lihegését a nyakán, most, 2025 tavaszán az ideiglenes jogosítvánnyal bíró, papírvékony többséggel bíró, mesterségesen összegyúrt koa­líció a demokrácia nagyobb dicsőségére jogi eszközökkel igyekszik ellehetetleníteni legnagyobb ellenfelét.

A radikalizmust, a szélsőséges gondolkodást, a gőgös arroganciát és a vasalt csizmákat jobb, ha nem az AfD háza táján keressük, hanem ott, az önjelölt demokratáknál.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Termékenység mint pártpolitika

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Az Európai Néppárt buktatja le a Tiszát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Manfred Weber melegen ajánlja nekünk az ő „Peter Mádzsárját”

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Két történet házakról, hazákról

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.