Veszprémi mese a BL-ről: hol van, ami egyszer volt?

Sorozatban harmadszor nem jutott be a férfikézilabda Bajnokok Ligája kölni négyesdöntőjébe a One Veszprém. A magyar rekordbajnokot játékoskerete és anyagi lehetőségei a sorozat élcsapatai közé sorolják, de valamiért a Veszprém nem tudja átlépni saját árnyékát, idén a Magdeburg jelentette az akadályt, a német csapat lesz a BL Final Four résztvevője.

2025. 05. 03. 6:05
Rengeteg tanulsággal jár Veszprém kézilabdacsapatának Magdeburg elleni BL-kiesése, elmaradt a Final Four
Rengeteg tanulsággal jár Veszprém kézilabdacsapatának Magdeburg elleni BL-kiesése, elmaradt a Final Four Fotó: Peka Roland
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két olyan mérkőzést játszott a One Veszprém a Magdeburg ellen a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében, amit a 2010-es évek közepén jó eséllyel megnyert volna. A csapat nélkül 2014 és 2020 között egyetlen évet leszámítva elképzelhetetlen volt a kölni négyes döntő, azóta viszont csupán egyszer, 2022-ben jutott el az elődöntőig, azaz idén már sorozatban harmadszor marad le a BL végjátékáról. Korábban arra volt nehéz magyarázatot találni, miért nem sikerül döntőt nyerni a veszprémieknek, most az utóbbi három év sikertelen szereplésével is ez a helyzet, csak éppen egy vagy két szinttel lejjebb. Egy biztos, mindkét időszakban apróságok hiányoztak a Veszprém sikeréhez.

A Magdeburg elleni két meccsen 100 percig a Veszprém irányított, a kétszer 10 perces kihagyásért hatalmas árat fizettek.
A Magdeburg elleni két meccsen 100 percig a Veszprém irányított, a kétszer 10 perces kihagyásért hatalmas árat fizetett a BL-ben (Fotó: EHF)

A pénzen nem múlhat a Veszprém sikere

A Veszprém fiananciálisan a Bajnokok Ligája elitjébe tartozik, az egyik legtehetősebb csapat. Ha az idei BL négyes döntőt nézzük, akkor nem túlzás kijelenteni, hogy mindegyik résztevevő csapathoz képest magasabb költségvetésből gazdálkodhat a Veszprém.

A kontraszt a pénz és az eredmények között egyre élesebb, joggal kérik számon ezt a szurkolók a közösségi oldalak kommentszekciójában.

Az elhibázott stratégia gazdaságilag nem megtérülő, ugyanis a költségvetés csak akkor kerülhet egyenesbe, ha a négyes döntőt játszik a csapat, pláne ha azt meg is nyeri.

Edzőkérdés – nincs stabilitás Veszprémben

A korábbi, átütő sikerek elmaradásának és a mostani sikertelenebb szériának egyik legszembetűnőbb oka az edzői poszt kiszámíthatatlan kezelése. 2012 óta három év volt a leghosszabb idő, amit egy tréner eltöltött a veszprémi kispadon.

A mai kézilabdában legalább két év kell ahhoz, hogy egy szakember kialakítsa a saját keretét, és hozzávetőleg ugyanennyi idő szükséges ahhoz is, hogy stabilizálja a csapata játékát. Ráadásul nem egy alkalommal a kiválasztott szakemberről gyorsan kiderült, hogy nem a legjobb választás, és nem tud célba érni a bakonyi együttessel. 

Bár fájó a Magdeburg elleni pofon, de ha Xavi Pascualnak időt adnak az építkezésre, akkor beköszönthet az újabb sikerkorszak. De ehhez türelem kell. 

Xavier Pascual ha időt a veszprémi kispadon, sikeres útra terelheti a csapatot.
Xavier Pascual, ha időt kap a veszprémi kispadon, sikeres útra terelheti a csapatot (Fotó: Peka Roland)

Játékospolitika – sztárok vannak, igazi csapat nincs

A keret színvonalát papíron nehéz kritizálni: Fabregas, Sandell, Remili, Ligetvári, Corrales, hogy csak néhányat említsünk a sok világklasszis közül. Ez a névsor bármelyik elitklubban megállná a helyét. A gond nem is a minőséggel van, hanem azzal, hogy nem sikerül megtalálni azt az edzőt, aki egységes, karakteres csapatot formál belőlük. 

Az elmúlt öt évben folyamatos volt a fluktuáció, kulcsemberek távoztak – elég Omar Jahia, Rasmus Lauge vagy Kentin Mahé nevét említeni –, miközben az érkezők beilleszkedése rendre elhúzódott, vagy meg sem történt igazán. A hosszú távú, stabil mag kialakítása sokkal inkább jellemző volt a 2010-es évekre, ami az akkori sikerek kulcsa volt.

Rendre az utolsó percekben elbukott BL-meccsek

A Veszprém legnagyobb vereségei nem feltétlenül a gólkülönbség miatt voltak fájdalmasak, hanem mert rendre nüanszokon múlt a siker – és ezek rendre a csapat kárára döntöttek.

2017-ben a PSG elleni elődöntő 26-27-re ment el, 2021-ben a Nantes elleni negyeddöntőn négygólos előnyt tékozolt el idegenben a Veszprém. Az idei, Magdeburg elleni negyeddöntős párharcban az utolsó percekben szintén 3-4 gólos előny olvadt el. 

Ezek azok a helyzetek, amelyek stabil játékoskerettel és hosszabb időt a csapattal dolgozó edzővel a kispadon jobban kezelhetők.

Stabilitás és türelem kell a sikerhez

Az egykor rettegett magyar rekordbajnok ma sem könnyű ellenfél, de ahhoz, hogy ismét valóban rettegett legyen, hosszú távú stratégiára van szükség a játékospolitikában és a szakmai stábban is. 

A négyes döntő ugyan idén is kimaradt, de az új vezérigazgató, Bartha Csaba, a korábbi sportvezetői tapasztalatait kamatoztatva képes lehet arra, hogy türelemmel építkezve stabilan sikeres klubot építsen Veszprémben.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.