Eljutott a naprendszer határára a huszonhat éve úton lévő Voyager 1 amerikai űrszonda, s a földi űreszközök közül elsőként felfedező útra indulhat az univerzum más, ismeretlen világai felé – adta hírül a CNN. A NASA tudósainak véleménye abban eltér, hogy a felderítő szonda csak megközelítette, vagy már át is lépte az űrkutatásban is mérföldkőnek számító határt, abban azonban egyetértenek, hogy legalább 2020-ig remélhetnek tőle értékelhető adatokat.
A világon valaha felbocsátott űrszondák közül a Voyager 1 jutott a legtávolabbra a Földtől. Naponta 1,6 millió kilométert tesz meg. Már 1998-ban utolérte és elhagyta a Pioneer 10-et, s most hozzávetőleg 13,5 milliárd kilométeres távolságban halad immár ismeretlen célja felé. Magányos útján negyvenezer év alatt érheti el a legközelebbi csillagot. Ám mert műszerei már nem sokáig továbbíthatják üzeneteit a Földre, jelzései végül csak más civilizációk képviselőihez juthatnak el. Erre kevés a remény, de minden eshetőséggel számolva az űrszondán elhelyeztek néhány, a földi életet reprezentáló fényképet és egy hangfelvételt is, amelyen 55 nyelven – magyarul is – üdvözlik a távoli világok lakóit. Hallható a felvételen Kurt Waldheimnek, az ENSZ akkori főtitkárának és Jimmy Carternek, az Egyesült Államok volt elnökének hangja, és néhány zenedarab.
Bár az űrszonda eltűnik majd a végtelenben, eddigi útjával felmérhetetlen szolgálatot tett az űrkutatásnak. Csaknem egyszerre ikertestvérével: a Voyager 2-vel ellátogatott a naprendszer két hozzánk legközelebbi óriásbolygójához, a Jupiterhez és a Szaturnuszhoz is. A két szonda útja itt elvált, a Voyager 2 a két másik óriásbolygó: az Uránusz, majd a Neptunusz felé, a Voyager 1 pedig a naprendszer határa felé fordult. Kezdetben senki sem gondolta, hogy képes lesz öt évnél tovább dolgozni, de mindmáig rendületlenül sugározza adatait a Földre.

Gőzfelhőben érkezik a múlt: nosztalgiavonat szállítja az utasokat a hosszú hétvégén