Az uniós honatyák – élükön az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetőjével, Hans Gert Pötteringgel – főként azt sérelmezték, hogy a bizottsági elnök a dokumentumban azt javasolta az olasz ellenzéknek: az európai parlamenti választásokra hozzon létre közös jelöltlistát. A kritikusok szerint Prodi már a jövőbeli karrierjét igyekszik egyengetni, és egyúttal „riasztó jelnek” nevezték azokat a híreszteléseket, amelyek szerint az Európai Bizottság jelenlegi vezetője az olasz balközép pártok közös listájának éllovasaként kíván indulni a jövő júniusban esedékes európai parlamenti választásokon. Pöttering azonnali színvallásra szólította fel az olasz politikust, és arra kérte: jelentse ki, hogy elnöki mandátumát kitölti, és „fenntartások nélkül gyakorolni fogja 2004. november elsejéig”. A német politikus közölte azt is, hogy nincs szükség olyan bizottsági elnökre, aki a soros olasz EU-elnökség közepén beleavatkozik szülőhazája politikai életébe. Hozzátette: ha Prodi így folytatja, a kereszténydemokrata és konzervatív képviselők a jövőben megvonják tőle a támogatásukat.
Megfigyelők egyébként már korábban sem tartották teljesen kizártnak, hogy mandátuma lejárta után Romano Prodi visszatér az olasz belpolitikába, és a baloldal miniszterelnök-jelöltjeként ringbe száll a 2006-os parlamenti választásokon. A bizottsági elnök már többször visszautasította ezeket a feltételezéseket, most pedig védelmébe vette a kiáltvány „abszolút legitimitását”. Prodi hangsúlyozta, hogy a dokumentum az Európa jövőjével kapcsolatos véleményét tükrözi, a politikai véleménynyilvánítás pedig kötelezettségeinek része.
A vitában megszólalt az Európai Parlament több képviselője is. Enrique Barón Crespo, a szocialista frakció vezetője szerint Romano Prodinak joga van a véleménynyilvánításhoz, Francis Wurtz, az Egyesült Európai Baloldal képviselőcsoportjának vezetője azonban úgy vélte: az általános európai érdekek képviselete meghaladja a Prodi vezette bizottság képességeit.

„Lepkefing” – Gulyás Gergely reagált Magyar Péter hangfelvételére