Május 9-én, a moszkvai győzelem napján ismét megemlékeznek a második világháború lezárásáról. A 2025-ös alkalom különösen jelentőségű, mivel az oroszok a II. világháború végének 80. évfordulóját ünneplik. Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy mit jelent Oroszország lakóinak a győzelem napja, és beszélt az aktuálpolitikai vonatkozásokról is.
A győzelem napja Moszkvában Fotó: ANGELOS TZORTZINIS Forrás: AFP
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Mint arról lapunk is beszámolt, Moszkvában elkezdődött a győzelem napi ünnepség, melyre a világ minden tájáról érkeztek meghívottak. Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője szerint Oroszországnak több szempontból is különleges a mai nap.
Kiss Rajmund elmondta, hogy miért fontos Oroszországnak az ünnep
A győzelem napja az orosz identitás alappillére
Kiss Rajmund elmondta, hogy az esemény nem csupán történelmi megemlékezés, hanem identitásképző erő is.
Nagyon fontos most ez a kerek, nyolcvanadik évforduló. Nagyon jól tudjuk, több mint három éve tart Oroszország és Ukrajna között a háború, de a béke éveiben is nagyon fontos volt a győzelem napja
– kezdte Kiss Rajmund. A szakértő szerint ez a nap mélyebb értelemmel bír, mint csupán egy háborús győzelem ünneplése. Oroszországnak ez egy olyan pillanat, amely lehetőséget ad arra, hogy az emberek újra és újra átéljék a történelmüket, és emlékezzenek arra, hogy milyen fontos szerepet játszottak a történelem alakulásában. A szakértő arra is rámutatott, hogy a győzelem napja szoros kapcsolatban áll az orosz néplélekkel.
Az orosz néplélek, hasonlóan a magyarhoz, büszke. De nem a pejoratív értelemben kell ezt érteni, hanem pozitív nemzeti büszkeségről van szó. Több nyugat-európai országban, például Németországban, ha valaki büszke német, gyakran náci jelzővel illetik. Korábban ugyanezt mondták Olaszországban is. Franciaország mindig is büszke volt a kultúrájára és a történelmére, de az elmúlt évek ideológiai változásai miatt ez a büszkeség inkább a konzervatív, patrióta ideológiájúakra és politikai nézetűekre volt jellemző
A jelenlegi háború kapcsán is van relevanciája az ünnepnek
Kiss Rajmund a jelenlegi orosz–ukrán háborúra is kitért, és azt is elmondta, hogy a győzelem napja nemcsak a második világháborús győzelem emléke, hanem a mai háborúval is szoros párhuzamot von vele az orosz vezetés.
2022-ben Oroszország kijelentette, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása ellen és az oroszok elnyomásának megszüntetése érdekében indította el a háborút. Ezenfelül egy olyan érv is megjelent, mint az úgynevezett nácitalanítás, amit Lavrov, Medvegyev és maga az elnök is említettek
– mondta Kiss. A szakértő szerint ennek a kifejezésnek a használata erőteljesen kapcsolódik a második világháborúban elért győzelemhez, amelynek fő célja a náci Németország legyőzése volt.
Ezt a párhuzamot a Kreml ügyesen felhasználja, hogy még inkább egységesítse Oroszország álláspontját és növelje a társadalmi támogatottságot
– tette hozzá. A náci Németország legyőzésére emlékezni tehát nemcsak a történelmi győzelem szempontjából fontos, hanem a jelenlegi háború ideológiai hátterét is megerősíti az orosz vezetés szerint.
A világ minden részéről érkeznek a vezetők Moszkvába
A győzelem napi díszszemlén való részvétel nemcsak Oroszországnak fontos, hanem globálisan is meghatározó üzenetet hordoz. A Kreml bejelentése szerint 29 ország vezetője fog részt venni az ünnepségen, köztük Kína elnöke, Hszi Csin-ping, illetve Szerbia és Szlovákia vezetői is.
Nagyon fontos, hogy kik vannak ott
– mondta Kiss. A szakértő szerint a diplomáciai részvétel nagy jelentőségű, és egyértelmű üzenetet küld a világnak, miszerint Oroszország nemcsak politikailag, hanem gazdaságilag is szorosabb kapcsolatokat ápol a BRICS-országokkal és más globális hatalmakkal. Kiss szerint a geopolitika átalakul, és 2022 óta a nemzetek egyre inkább blokkokba rendeződnek.
A 2008–2009-es pénzügyi válság és a Covid-járvány következtében a nemzetállamok befelé fordultak, és az orosz–ukrán háború kirobbanása még inkább megerősítette a geopolitikai tömbösödést
– tette hozzá. Szerinte kevesen vannak, akik a tömbök között kommunikálnak.
Az Európai Unióban Magyarország volt az egyetlen tagállam, amely békepárti álláspontot képviselt, amihez később csatlakozott Szlovákia. Szlovákia korábban fegyvereket is küldött Ukrajnába, nem is egyszer, és a szlovák elnök asszony 2022-ben, a pozsonyi biztonságpolitikai fórumon, a Globsecen azt nyilatkozta, hogy Oroszországnak veszítenie kell, és folyamatosan támogatniuk kell Ukrajnát, Oroszországot térdre kell kényszeríteni. Ez volt Szlovákia hivatalos álláspontja, amelyet később, az új politikai vezetéssel egy másik álláspont váltott fel
Kiss Rajmund külön is kiemelte Kína jelentőségét, mivel nemcsak a kínai elnök, Hszi Csin-ping látogat Moszkvába személyesen, hanem katonai egységekkel is részt vesznek az ünnepségen.
Kína a világ legnagyobb exportőre, és a második legnagyobb katonai nagyhatalom. A két nagy rivális, Kína és az Egyesült Államok között zárul az olló
– mondta Kiss. A szakértő szerint ennek az üzenete Kína és Oroszország részéről az, hogy a két ország közötti stratégiai partnerség nemcsak gazdaságilag, hanem biztonságpolitikai szinten is kulcsfontosságú. Az Egyesült Államok egy fordított Kissinger-stratégiával próbálja szétválasztani a két hatalmat, azonban a közös moszkvai ünneplés ennek kudarcáról árulkodik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a moszkvai ünnepségek idejére egy háromnapos tűzszünetet ajánlott fel, amelyet Zelenszkij nevetségesnek nevezett. Kiss Rajmund az ukrán álláspontot is érintette, különösen Zelenszkij tűzszünettel kapcsolatos elutasító válaszát. A szakértő úgy véli, hogy Zelenszkij politikai túlélését a háború biztosítja, ezért nem hajlandó elfogadni a tűzszünetet.
Nem túl diplomatikus, amit mondok, de úgy gondolom, hogy Zelenszkijnek a háború a politikai túlélést jelenti
– mondta Kiss Rajmund. A szakértő szerint nem tudjuk, hogy milyen támogatottsága lenne Zelenszkijnek békeidőben, de az biztos, hogy a háború előtt nem volt túl népszerű Ukrajnában. A háború kitörésével azonban a népszerűsége drámaian megnövekedett, közel száz százalékra, de az évek során ez fokozatosan csökkent, jelenleg körülbelül a felére.
Még így is a háború tartja fönn a nemzetközi ismertségét és elismertségét. Amíg háború van, sokkal könnyebb pénzt, fegyvert vagy humanitárius segítséget kérni a nyugati nagyhatalmaktól
– tette hozzá. A szakértő hangsúlyozza, hogy a háború nemcsak a politikai túlélést segíti, hanem sok más eszközt is biztosít a nyugati hatalmak támogatásának megszerzésére, beleértve gazdasági és pénzügyi segítséget is. Kiss kiemelte, hogy a háborúval párhuzamosan Ukrajnában a korrupció is elburjánzott, és hogy a kapott nyugati segélyeket, fegyvereket nemcsak a háborús célokra, hanem más, nem mindig átlátható módon is felhasználták.
Zelenszkijnek tehát nem érdeke a tűzszünet, mivel ez csökkentené a háború jelentette politikai és pénzügyi előnyöket
– mondta a szakértő.
Zelenszkij megfenyegette a résztvevőket
Zelenszkij nemcsak elutasította a háromnapos ideiglenes tűzszünetet, hanem olyan megjegyzést is tett, miszerint a moszkvai győzelmi parádén való részvétel veszélyes lehet, Oroszország szerint gyakorlatilag fenyegetést fogalmazott meg. Kiss Rajmund szerint ez egyértelmű provokációnak tekinthető. A szakértő szerint ilyen hozzáállással Ukrajna nem fogja elérni a céljait.
Ilyen hozzáállással nem fogják elnyerni a Fehér Ház bizalmát, még a történelmi léptékű kereskedelmi, gazdasági megállapodás ellenére sem, amit ugye az elmúlt napokban aláírtak Donald Trumppal. Tehát igenis Ukrajnának is kompromisszumokat kell kötnie
– fogalmazott.
A diplomáciai tárgyalás elkerülhetetlen a békéhez vezető úton. Először legyen csak három nap, utána egy hét, egy hónap a tűzszünet. Láttuk, hogy az eddigi tűzszünetek nem voltak sikeresek. El kell kezdeni kicsiben, a labdarúgás nyelvén mondva kis gól is gól
– mondta.
Oroszország elszigetelése nem sikerült
A győzelem napi események kapcsán Kiss Rajmund beszélt az Oroszország elleni nemzetközi szankciók kudarcáról is.
Bár az Európai Unió és az Egyesült Államok próbálkoztak Oroszország elszigetelésével, valójában Oroszország sikeresen alakította át nemzetközi kapcsolatait. A BRICS-országok és Kína mellett új partnerek jelentek meg, és a globális erőviszonyok átalakulása már nemcsak gazdasági, hanem politikai síkon is látható
– jelentette ki a szakértő. Szerinte a világ nagy részét nem sikerült az oroszok ellen fordítani, ami abban is megmutatkozik, hogy az orosz olajkereskedelmet sikerült más országokhoz átcsatornázni az EU-ból, illetve megszűnt a dollár domináns szerepe mint a szénhidrogének kereskedéséhez használt fizetőeszköz. Kiss Rajmund az ukrán fenyegetésekkel kapcsolatban kifejtette, hogy reméli, nem lesz semmilyen kísérlet, mert az katasztrofális következményekkel járhat.
Nagyon veszélyes, hiszen a 80. évfordulónak különösen nagy jelentőséget tulajdonít a Kreml. Ráadásul nagyon fontos vendégek is jelen vannak, és ezáltal a meghívottak biztonságát is veszélybe sodorná Ukrajna, ami nagyon megnehezítené a későbbi tűzszünetről vagy akár a békéről szóló tárgyalásokat. És még több ukrán katona halna meg, sérülne meg, ami nem lehet egy felelős államférfi és egy felelős kormány sem rövid, sem hosszú távú stratégiája. Nagyon remélem, hogy semmilyen provokáció nem lesz. Mindannyiunk érdekében, Magyarország érdekében
– zárta gondolatait Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.