Több tízezer ember gyűlt össze szombaton a dél-afrikai Fokváros Greenpoint-stadionjában, ahol neves világsztárok adtak jótékonysági koncertet, hogy az est bevételével az AIDS elleni küzdelmet támogassák, illetve hogy felhívják a figyelmet a világjárvány elleni harc fontosságára – adta hírül a BBC. A fellépők többek között Peter Gabriel, Beyonce, Bob Geldof, Dave Stewart, a U2 és a Queen együttes tagjai voltak, az est házigazdájaként Nelson Mandela egykori dél-afrikai elnök köszöntötte az egybegyűlteket. Az interneten és a televíziós közvetítésnek köszönhetően több mint kétmilliárdnyian látták a segélykoncertet, amelyet az AIDS mai világnapjának apropójából rendeztek.
A magyarországi HIV/AIDS járványügyi helyzet mostanáig viszonylag kedvezően alakult. Az első HIV-pozitív embereket 1985 augusztusában, az első AIDS-es beteget pedig 1986 decemberében regisztrálták. A Johan Béla Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint hazánkban 1985-től 2001. szeptember 30-ig összesen 939 HIV-pozitív embert vettek nyilvántartásba (826-ot azonosító kóddal, 113-at pedig anonim módon); napjainkban 1100 HIV-fertőzöttet tartanak számon.
Az anonim fertőzöttek közül egyesek bizonyosan szerepelnek a nyilvántartottak között is, ettől függetlenül hazánkban egymillió lakosra kevesebb mint száz HIV-fertőzött jut. Az évenként újonnan diagnosztizált AIDS-fertőzések száma 16 és 74 között volt az elmúlt években, ez átlagosan 48 esetet jelent. A regisztrált HIV-pozitív emberek 85 százaléka férfi és 15 százaléka nő.
A nők aránya 1990-ig hat, 1995-ig kilenc, 2000 végéig pedig 13 százalék volt, azaz a nők esetében fokozatos emelkedés észlelhető. Olyannyira, hogy az utóbbi hónapokban a megfertőződöttek 75 százaléka huszonéves fiatal lány volt.
A hazánkban feljegyzett HIV-hordozók jelentős hányada nem magyar állampolgár: a külföldiek aránya az utóbbi öt évben rendkívüli mértékben megemelkedett. Az egyes években jelentett HIV-pozitívok 40-50 százaléka volt külföldi, akiknek túlnyomó többsége bizonyosan nem hazánkban fertőződött meg, és közülük kevesen maradtak Magyarországon. A kórt világszerte eddig 40 millió ember kapta meg, akik közül 2,5 millióan gyerekek. Csak az idén ötmillió újabb beteget regisztráltak.
A magyar HIV-pozitívok 71 százaléka homo-, illetve biszexuális nemi érintkezéssel fertőződött meg, ennek a kockázati csoportnak a HIV-pozitívok közötti aránya azonban az utóbbi években jelentősen csökkent (1985–1990: 76, 1991–1995: 79 százalék).
Ezzel ellentétes tendencia figyelhető meg a heteroszexuális fertőzötteknél: az ő arányuk az 1985 és 1990 közötti időszakban csupán öt százalék volt, most viszont meghaladja a 14-et.
A HIV-pozitívak hét százalékának szervezetébe vérkészítményekkel jutott a vírus; a fertőzések hat százaléka ismeretlen eredetű, 0,5 százalékban az anya adja át a méhében hordozott gyermekének, míg a vírushordozók ugyanilyen aránya intravénás droghasználó, akik nem steril tűktől kapták el a kórt.
Az UNAids és a WHO éves jelentése szerint a világon idén minden eddiginél többen lettek hordozói az AIDS vírusának, amely naponta 14 ezer embert fertőz meg.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról