Néhány új lehetőség a társaságiadó-alap csökkentésére és a társasági adó kulcsának mérséklése, vagy a fejlesztési adókedvezmény feltételrendszerének kiszélesítése mind gazdaságösztönző, versenyképesség-javító lépés. Ugyanakkor ezeket a lépéseket semlegesítik a jövedéki adó emelése és az új adónemek, járulékok, legfőképpen az innovációs járulék, mint egyfajta új helyi adó bevezetése – hangsúlyozta Nink Gabriella, a KPMG adópartnere a cég tegnapi, évzáró sajtótájékoztatóján.
Nink szerint kedvezőtlen az áfakulcsok mértéke: ennek felső kulcsa hazánkban a legmagasabb a régióban, és előnytelen a kedvezményes kulcsok növelése is. Továbbra is jelentős versenyhátrányt okoz a helyi iparűzési adó; a régióban Litvánián kívül – ahol ennek mértéke mindössze 0,5 százalék – csak Magyarországon van ilyen típusú, a bevételre kivetett adó.
S bár ennek mértéke csak két százalék, de az adó alapja a korrigált nettó árbevétel, így az adó – szektortól függően – átlagosan a vállalati nyereség húsz százalékát viszi el.
Némi előrelépés, hogy jövőre a társasági adó alapjából levonható a fizetett helyi adón túl annak további 25 százaléka. A hosszú távú, megnyugtató rendezéshez azonban átfogó helyiadó-reformra lenne szükség – hangsúlyozta Nink Gabriella.
***
Emelkedett a KPMG bevétele.
A KPMG magyarországi cége – a szervezeti átalakítás és a szolgáltatásprofil tisztításával egy időben – csaknem nyolcmilliárd forintos bevételt ért el a szeptemberrel záruló pénzügyi évben. Az átalakítás nyomán a szakmai szolgáltató cég 15 százalékos bevételnövekedést, azaz tízmilliárd forintos eredményt vár a következő évre. A KPMG közép- és kelet-európai regionális irodája 164 millió dolláros bevételt ért el az elmúlt pénzügyi évben; ez hét százalékkal több, mint egy évvel korábban. (H. E.)

Ámokfutó tartotta rettegésben Miskolcot, videón az autós üldözés