Együttműködési megállapodást kötött tegnap a Tej Terméktanács és az agrártárca, amelynek értelmében részben kezelni lehet a tejtermékpálya idei problémáit. Erről Benedek Fülöp, a földművelésügyi tárca közigazgatási államtitkára beszélt, kiemelve, hogy ez a megállapodás alapját képezi a tejágazat 2004. május elsejéig tartó szabályozásának is. Ezen időszak teendőiről december 3-án további egyeztetéseket folytatnak a terméktanáccsal.
A megállapodásról Kiss Pál István, a TT elnöke elmondta, hogy a 20 millió liternyi tejnek megfelelő mennyiségű tejpor és vaj intervenciós felvásárlásáról rendelkezik. A rendelet, amelynek részleteit most dolgozzák ki, várhatóan november végén, december elején megjelenik. A rendelet azonban csak a decemberi túltermelést kezeli, folytatta az elnök, de hangsúlyozta azt is, hogy ez a megállapodás előrelépés az ágazat problémáinak megoldására. Az intervenciós felvásárlás mellé 1,1 milliárd forintot rendel az FVM. A forrás egy részét a minisztérium – mint azt lapunk korábban már megírta – az állam által literenként 25 forintért felvásárolt 39 millió liternyi kvóta pályázatos úton való értékesítéséből biztosítaná, fennmaradó hányadát pedig a tartalékkvóta értékesítéséből teremtené elő. Utóbbi tranzakcióból 700 millió forint bevételt várnak a szakemberek és nagyon bíznak abban, hogy ezt a felvásárolt kvóta értékesítéséből származó pénzt kiegészíti 1,1 milliárdra. A szerződés szerint az FVM az állami kvóta értékesítésére kiírt pályázatok beadási határidejét követően megteremti a jogszabályi feltételeit annak, hogy a terméktanács legfeljebb 20 millió liter ipari felhasználású tejkvóta értékesítésére az FVM-mel egyeztetett módon pályázatot tehessen közzé. Az így értékesítésre kerülő kvóta 2004. április 1-jétől használható fel.
A Tej Terméktanács szeptember végi közgyűlésén döntött arról, hogy a válsághelyzet elkerülése érdekében mind a termelők, mind a feldolgozók a szervezet intervenciós kaszszájába befizetnek literenként 3-3 forintot, így az ebből képződött alappal és az FVM 1,1 milliárd forintos hozzájárulásával kezelhetővé válik a tejfelesleg. A tájékoztatón elhangzott, hogy 460 millió liter tej piaci kivonására képződött az idén alap, szerencsére ez a mennyiség nem termelődött meg, mert ha tökéletesen nem is, de valamilyen szinten működtek a piacszabályozó rendelkezések. A TT 380 millió liter tejet kezelt, az FVM korlátozó intézkedései 60 millió liter tejet vontak ki a piacról, amihez most még hozzájön a 20 millió literes intervenció. Ennek alapján azonban látható, hogy nem teljesült a szaktárca vállalása, hiszen nem vonta ki a piacról a 400 millió liter tejfelesleg felét. A terméktanács anyagi gondjai sem oldódtak meg teljes mértékben, mert még mindig nem érkezett meg a számlájára az a kétmilliárd forint, amelyet az agrártárca a nyár közepén ígért számára.

Orbán Viktor: Gazdasági öngyilkosság Ukrajna uniós csatlakozása