Kitört a médiaháború a szegedi bölcsészkaron

Bodacz Balázs
2003. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeged méltán híres egyetemi város. Falai között található az ország legnagyobb, hatezer hallgatót számláló bölcsészkara is. Itt adják ki a Bölcső című, több rangos elismeréssel jutalmazott kari lapot. A Bölcső című lap volt évek óta a szegedi, sőt talán az országos egyetemi újságírásnak is az egyik legmarkánsabb képviselője. Sajnos indokolt a múlt idő használata, mert a lap megszűnik. A kiadásért a hallgatói önkormányzat felelős, ám most éppen e szervezet eresztené szélnek a szerkesztőséget, amely természetesen nem akar menni.
A Bölcső nyolcéves működése során folyamatosan úgy került az olvasók kezébe, hogy nem szerepelt a minisztérium nyilvántartásában, a lapcím nem élvezett védettséget. A szerkesztőség évek óta szorgalmazta a lap bejegyeztetését, ennek érdekében a kiadásért felelős hallgatói önkormányzat (HÖK) végre idén tavaszszal meg is tette az első lépést. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától azonban megtudták, hogy a lapot Haág Zalán, a HÖK egy korábbi tagja – ahogy mondani szokás: fű alatt – már bejegyeztette. Ennek indítékait mind ez idáig nem sikerült kideríteni, Haág Zalán tartózkodási helye ugyanis ismeretlen. Az esetet jól ismerők némelyike szerint korábbi érdeksérelmek állnak a háttérben. A Magyar Nemzetnek nyilatkozók egyöntetűen azt állítják, hogy – immár a név birtokosaként – Haág Zalán semmilyen kiadói tevékenységet nem folytat, a lappal semmilyen kapcsolatban nem áll.
A történet ezen a ponton tehát úgy néz ki, hogy a jelenlegi HÖK mint felelős kiadó és a lap mint orgánum egyaránt szenvedő fél. A szerkesztőség úgy gondolta, a megoldást az jelentené, ha új címmel jelenne meg a lap, amit ezúttal gyorsan be is jegyeztetnének.
Ezt a gondolatot azonmód tett követte, és megjelent a szeptember–októberi dupla szám, A (nem) hallgatók lapja címmel. De ez csak elmérgesítette a helyzetet, és új frontot nyitott. A Bölcső szerkesztői sosem bántak kesztyűs kézzel senkivel, sokszor fogalmaztak meg bizonyos körök számára kényelmetlen véleményeket, gyakran tártak fel eltussolni vágyott tényeket. A kemény hangból jutott bőven a HÖK-nek is, amit, úgy tűnik, a „kenyéradó gazda” nehezen visel. Legutóbb azért korbácsolódtak fel az indulatok, mert a lap munkatársai vizsgálódni szerettek volna egy kicsit a HÖK által kezelt pénzek körül. Hausz Katalin, a HÖK elnöke szerint a szervezet csak érdektelen, mikro- szintű pénzügyekkel foglalkozik. Mindenesetre a vizsgálni kívánt dokumentumokba a szerkesztők nem tekinthettek be. Kollár Árpád felelős szerkesztő a Magyar Nemzetnek elmondta: a HÖK ezt megelőzően is többször próbált nyomást gyakorolni a szerkesztőségre, mi és hogyan jelenjen meg a lapban. A munkatársak beszámoltak arról is, hogy számos esetben azzal fenyegették őket, a lap nem jelenhet meg, amennyiben nem változtatnak a tartalmon. Hausz Katalin ezeket a vádakat tagadja. Az mindenesetre tény, hogy előfordult olyan eset, amikor a nyomdai munkákat először leállíttatta, majd mindössze fele példányszámban engedte a Bölcsőt megjelenni. A HÖK munkatársai egyik napról a másikra lecserélték a szerkesztőség zárait. A lépést a HÖK-elnök a szerkesztők etikátlan viselkedésével indokolta. Nem meglepő tehát, hogy a Kollár Árpád felelős szerkesztő (korábban két évig főszerkesztő) és a felelős kiadó, Hausz Katalin HÖK-elnök közötti viszony nem nevezhető rózsásnak. Hausz Katalin a Szeged TV Híradójában elismerte a lapnál végzett kiemelkedő szakmai munkát, az újságot rendkívül színvonalasnak és értékesnek nevezte. Szerinte mégis az a megoldás a kialakult helyzetben, ha új lap alakul új címmel, amit teljesen új szerkesztőség készít. Hausz Katalin szerint ugyanis ez így demokratikus, mindenkinek esélyt kell adni arra, hogy a lapot irányítsa. A szerkesztőség ezt az indokot mondvacsináltnak tartja, hiszen eddig is bárki jelentkezhetett írásokkal, a legkülönfélébb, egymásnak akár ellentmondó nézeteknek is helyt adtak.
A lap munkatársai nyílt levelet tettek közzé az egyetem több pontján, ebben fogalmazva meg sérelmeiket. A leveleket másnapra ismeretlenek letépték, ellenben kikerültek a falra a HÖK válaszlevelei. Ezek a mai napig a helyükön vannak. A szerkesztők ezután aláírás-gyűjtési akcióba kezdtek, amelynek során néhány nap alatt mintegy ezer hallgató és oktató, köztük több tanszékvezető és egyetemi tanár csatlakozott azon kezdeményezéshez, hogy A (nem) hallgatók lapja változatlan formában, arculattal és tartalommal jelenhessen meg. A hallgatói önkormányzat kitart eredeti szándéka mellett, a lapot nem kívánja a jelenlegi formában, a jelenlegi szerkesztőséggel kiadni. Hausz Katalin szerepét a bölcsészkaron többen formálisnak érzik, a háttérben Nagy Zoltán korábbi HÖK-elnököt vélik felfedezni, aki a szerkesztőséggel korábban többször rendkívül élesen konfrontálódott, Hausz Katalinnal pedig állítólag a mai napig folyamatosan egyeztet. Ha esetleg mégis maradna a jelenlegi lapvezetés, úgy a hallgatói önkormányzat a jövő tavasszal tartandó választásokon nem számíthatna túl barátságos médiakörnyezetre.
A lap támogatottsága a szegedi bölcsészkaron – az aláírások bizonyítják – óriási, a hallgatói önkormányzaté majd csak tavasszal mutatkozik meg. Egyre hangosabb csaták várhatók tehát tavaszig az egyetemi médiaháborúban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.