A jövő héten is figyelemmel lehet majd követni azt a meteoritesőt, amely mára virradóra hullott a Földre. Az égi jelenség az éjszaka fordulóján érte el csúcspontját, ekkor az Oroszlán csillagkép irányából érkező Leonidák meteorraj több ezer meteoritja hullott bolygónkra óránként – közölte az orosz ITAR-TASZSZ hírügynökséggel Mihail Szmirnov, az Orosz Tudományos Akadémia csillagászati intézetének főmunkatársa. A moszkvai székhelyű tudományos műhely kutatója elmondta: az égi jelenség első fázisát a jövő hét keddről szerdára virradóra követi a második, amely szintén jól látható lesz.
A mostanihoz hasonlóan a jövő héten is azok a szerencsések gyönyörködhetnek a légkörbe lépő, óránként akár tízezer meteorit felvillanásának látványában, akik az északi féltekén felhőmentes eget tudnak kémlelni.
A Leonidák egy koncentrált meteorfolyam, amely a Temple-Tuttle üstökösből áradt ki 400 évvel ezelőtt – emlékeztetett Szmirnov doktor. Csakúgy, mint „szülő” üstökösük, a Leonidák meteoritjai is egy megnyúlt orbitális pályán haladnak, amelyen 33 év alatt kerülik meg a Napot. Szakértők szerint naponta száztonnányi por és törmelék hullik a Földre. A kozmoszból néha kavicsok, elvétve ökölnyi méretű kövek is érkeznek bolygónkra, az ezeknél nagyobb meteoritok azonban rendkívül ritkák. A több mint tízezer kilométeres óránkénti sebességgel érkező törmelék nagy része a légkörbe érve a súrlódás következtében felizzik és elég: ezek a hullócsillagok vagy meteorok, míg a Földre hulló darabokat hívják meteoritnak.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni