Mit ígért Medgyessy Putyinnak?

Továbbra is furcsa titokzatosság lengi körül Vlagyimir Putyin orosz elnök és Medgyessy Péter kormányfő hét végén, Szentpéterváron megtartott megbeszéléseit. A rövidre sikerült tárgyalás után hivatalosan elmondottakból ugyanis csupán arra nem derült fény, hogy miért volt oly sürgős a magyar kormányfő számára az információink szerint általa kért találkozás. A megbeszélés központi témája értesüléseink szerint az volt, milyen szerepet vállalhatnak az orosz cégek a magyarországi privatizáció küszöbön lévő hullámában.

2003. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlan diplomáciai időpontban, az oroszországi parlamenti választások előtt egy héttel, és sejtelmes előzmények után – a Külügyminisztériumot csak az utolsó pillanatban vonta be a Miniszterelnöki Hivatal a szervezésbe – került sor szombaton Medgyessy Péter és Vlagyimir Putyin újabb csúcstalálkozójára. Mint az MTI tudósításából kiderül, a helyreállt bizalomról és a dinamikusan fejlődő gazdasági kapcsolatokról beszéltek elsősorban a felek, hangsúlyozva, hogy Oroszország és Magyarország között – a múltból örökölt néhány kérdést leszámítva – nincsenek súlyos problémák. Ez tehát nem indokolta a rendkívüli csúcstalálkozót, mint az sem, hogy szó essen a magyar vállalatok részvételéről az orosz lakásépítési programban, avagy ismételten megtárgyalják a városi közlekedésben és a kórház-rekonstrukciókban folytatott együttműködés lehetőségeit. Arra is aligha akadt volna külön ideje az orosz elnöknek a választások előtt egy héttel, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődésének dinamizmusát ecsetelje. Az összességében mintegy 35 százalékkal megnövekedett kereskedelmi forgalom egyébként is csak a korábbi alacsony szinthez képest látványos, ráadásul nagyjából fele a dollárárfolyam esésének köszönhető. Az orosz piacon egykor kedvelt áruk emlegetése is csak kedves körítés lehet a fontosabb dolgokhoz, a magyar borexport, gyümölcs- és zöldségkivitel ugyanis nem komoly tényező az orosz importban, s a kereskedelmi mérleg milliárdos magyar deficitjén sem nagyon segíthet. A paksi kiégett fűtőelemek visszaszállításának ismételt felemlegetése sem lehet elég ok a csúcs megszervezéséhez.
Fontosabb ügynek tűnik, s lapunk a korábbi felső szintű találkozók alkalmával folyamatosan fel is vetette a sajtótájékoztatókon, hogy miként hat majd a kétoldalú kapcsolatokra Magyarország európai uniós tagsága. A probléma súlyosságát a magyar fél igyekezett bagatellizálni, ám, mint most a hírekből értesülhetünk, a hatások vizsgálatára azért mégis csak külön munkacsoport alakul. Az orosz elnök nem is titkolta, hogy Moszkva bizonyos félelemmel tekint Magyarország közelgő tagságára.
Mint az előzetes budapesti kommunikációs erőlködések sorában olvashattuk – leggyengébb volt közülük a találkozó ürügyeként a Konsztantyin-palotában lévő Rákóczi-pince felavatását megjelölő –, hogy a felek egyeztetnek majd a restitúcióról. A találkozót követő hallgatásból azonban az is kiderül, hogy igazából ez sem lehetett a megbeszélések központi témája. Meglepő is lett volna ez Medgyessy Péter e kérdésben tanúsított eddigi magatartása után, s még inkább az orosz választásokat megelőző időpont miatt. Arról sem nagyon tudunk, felvetette-e Medgyessy Péter az oroszországi emberi jogi problémákat, mint azt az Amnesty International még elutazása előtt levélben javasolta neki.
A két ország közötti vízumrendszer problémáiról is lehetett volna beszélni, el is hangzott, hogy a két külügyminisztérium végre megvizsgálja az egyszerűsített vízumkiadási rendszer lehetőségét.
A semmitmondó tudósítások halmazában azonban elbújt egy mondat, ami vélhetően választ ad a találkozó okára is. Putyin felvetette, hogy az orosz vállalatok mindössze egymilliárd dollárral vannak jelen a magyar gazdaságban, s szeretnének aktívabb szereplőkké válni. Azt már a korábbi találkozókon is egyértelműsítették orosz részről, hogy több óriásvállalat is érdeklődik a magyarországi privatizációs lehetőségek iránt. Medgyessy Péter pedig arról biztosította tárgyalópartnerét, hogy magyar részről nincsenek előítéletek, csupán előnyös ajánlatok kellenek, s ennek alapján ítélik meg a Dunaferr december 8-án kiírandó privatizációs tenderére várhatóan beérkező orosz ajánlatokat is. De szó lehetett a Mol privatizációjáról is, még ha Hernádi Zsolt vezérigazgató nem is volt most ott Szentpéterváron. Értesüléseink szerint a napokban viszont elutazik Moszkvába. Szocialista körökben is élénk találgatások kísérték a furcsa, lényegében Kovács László kihagyásával szervezett találkozót. Közülük egyesek már azon sem lepődnének meg, ha a bajban lévő Malév megvásárlása is felmerült volna a tárgyalásokon. Téma tehát mégis csak adódott, s a tenderek lezárásának közelgő határideje az időpont sürgősségére is magyarázatot adhat. Mint ahogy az is, hogy a tartalmi együttműködést váró Moszkva is megelégelhette lassan már a magyar kommunikációs zsonglőrködést. Így aztán feltehetőleg a közeljövőben arra is választ kaphatunk, miért eszközölte ki Medgyessy oly hirtelen a találkozót, s mit is ígért Putyinnak.
A megbeszélés egyébként az MTI szerint rövidebbre sikeredett a tervezettnél, mivel az orosz államfő a rossz moszkvai időjárás miatt nem érkezett meg időben Szentpétervárra. Putyin éppen ezért saját kocsiján vitte ki partnerét a pulkovói repülőtérre, így módjuk volt lezárni az eszmecserét.

Diszkriminálják olvasóinkat
A Magyar Nemzet, az elmúlt hónapokban ismét megszokottá vált kormánygyakorlat miatt – más orgánumokkal ellentétben – ezúttal sem kapott hivatalos meghívást a Miniszterelnöki Hivataltól a kormányfőt kísérő sajtóküldöttségbe. Ráadásul mivel a találkozó ténye csak az utolsó pillanatban vált ismertté, e mindannyiunkat érintő, fontos külpolitikai eseményről nem tudósíthattuk olvasóinkat. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.