THE NEW-YORK TIMES
A lap vezető publicistája, Nicholas D. Kristof olvasói levelek és demokrataszimpatizánsokkal folytatott beszélgetések alapján arról panaszkodik, hogy a liberálisok retorikája lassan olyan durva lesz, mint a keményvonalas republikánusoké. Címeket idéz demokrata párti kiadványokból emígy: „Miért gyűlölöm Busht?”, vagy mondatokat levelekből, miszerint „Bush és segédei hazudozós, cinikus, kapzsi társaság, akik kivégzőosztagot érdemelnek.” A szerző a társadalom fokozott megosztottságát a nyolcvanas évek Európájához hasonlítja, ahol szerinte az eltérő politikai nézetek egyértelműen eltérő társadalmi hátteret jeleztek, s a felek megvetették egymást. Mára azonban inkább Európa hasonlít a régi Amerikára, és Amerika a régi Európára. Megállapítja, hogy a demokraták éppen akkor szekularizálódnak, amikor egyre több amerikai válik ismét vallásossá. A fehér bőrű evangélikusok tömegével hagyják el a pártot, de a gyakorló katolikusok is inkább a republikánusokra szavaznak. „Mivel az amerikaiak háromszor annyira hisznek Jézus Krisztus szűzi fogantatásban, mint az evolúcióban, Bush vallásosságának liberális kigúnyolása marginalizálhatja a baloldalt” – fogalmaz a publicista.
*
A lap – amerikai hivatalos adatok alapján – grafikát közölt az iraki háború eddigi statisztikáiról. Eszerint tavaly Szaddám Huszein rendszere 16 millió dollárt költött egészségügyre, míg a megszállók idén 422 milliót, az orvosok fizetése havonta 20 dollár volt, most 160 és 260 dollár között van. A tanárok korábban 5 és 13 dollár között kerestek, most 60 és 300 között. A munkanélküliségről szó sem esik. Az ellenállásnak is van ára, amerikaiak adatok szerint májusban még 10 cent volt egy iraki kézigránát, most 2,5 dollár. A Kalasnyikovok ára 5 dollárról 80-ra emelkedett.
HELSINGIN SANOMAT
A finn lap közli a védelmi miniszter cáfolatát arra a hírre, miszerint Finnország közös hadgyakorlatot tervez Oroszországgal. Helsinkiben roppant kényes kérdésként kezelik a témát 1978 óta, amikor a szovjet védelmi miniszter közös gyakorlatokat javasolt Finnországnak, azzal az egyértelmű céllal, hogy annak el nem kötelezett státusát megingassa. Az akkori javaslatot sikerült elhárítani, most pedig csak arról van szó, hogy
a terrorizmus elleni harc jegyében a megfigyelők cseréjére kerülhet sor.
FINANCIAL MIRROR
A ciprusi üzleti lap az UBS svájci bank értékelése alapján arról számol be, hogy az új uniós tagországok közül Ciprus az elsők között lesz, amelyek bevezethetik az eurót, 2006-ban vagy 2007-ben. A cikk emlékeztet arra, hogy Dániával és Nagy-Britanniával szemben (amelyek leszavazták a közös pénz bevezetését) az új tagállamoknak minél előbb kötelező áttérniük az euróra.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni