Rejtő E. megtagadta a vallomást

A rendőrség az OTP Bank újabb két pénztárosát gyanúsítja a pénzmosásgyanús tranzakciókra vonatkozó bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt. Rejtő E. Tibor, a K&H Bank előzetes letartóztatásban lévő volt vezérigazgatója megtagadta a vallomástételt az ORFK-n. A brókerbizottság továbbra is működésképtelennek bizonyul.

Munkatársainktól
2003. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb két pénztárost gyanúsítanak a pénzmosásgyanús tranzakciókra vonatkozó bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt, ebben a körben tizennyolc személy ellen folyik eljárás – közölte Gera Antal, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának (SZBEI) főosztályvezetője sajtótájékoztatón. Az Inter-Európa Bankban a gyanú szerint öt-, míg az OTP Bankban egymilliárd forintot mostak tisztára. – Jelenleg nincs arra utaló adat, hogy a bankok alsó szintű vezetőinek vagy az ellenőrzés területén dolgozó alkalmazottaknak tudomásuk lett volna a pénzmosásról vagy a mulasztásról – mondta az ezredes.
A nyomozók engedélyt kaptak a Fővárosi Főügyészségtől Rejtő E. Tibor hétfő délelőtti kihallgatására, de a gyanúsított megtagadta a vallomástételt, és kijelentette: ha mondanivalója van nekik, akkor azt ügyvédje útján tudatja.
Kulcsár Attila esetleges „bérpénzmosással” gyanúsítása – eszerint fizettek neki, hogy elkövesse a bűncselekményt – csak pótkiadatási eljárást követően lehetséges. Ismeretes: az osztrák jog szerint csak az számít pénzmosásnak, ha valaki mások által bűncselekmény útján szerzett pénzt fektet be – a gyanúsítottat a saját maga által végrehajtott bűncselekménnyel összefüggő pénzmosás vádjával nem adják ki a magyar hatóságoknak.
Papp Csaba alezredes, az SZBEI osztályvezetője arról számolt be: a bűncselekmények 1998-ban kezdődtek, de 2002 áprilisa előtt főként kisbefektetők pénzével élt vissza az exbróker. Ez alól kivétel a Vegyépszer Rt., mert ettől a cégtől már 2001-ben kétmilliárd forint érkezett a Betonút Rt. számlájára, ami a K&H Equities Rt.-hez került, ahol Kulcsár felhasználta kétes ügyleteiben – közölte a nyomozó.
*
Timár Gyula, a Vegyépszer Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak kijelentette: a társaság sehonnan nem kapott olyan pénzt, amely nem munkavégzéssel állt összefüggésben. Hozzátette: a Betonút Rt.-vel szerződésben állnak, s nekik mindig a teljesítések után – amelyet a Nemzeti Autópálya Rt. és a független mérnök is leigazolt – utalták a munka ellenértékét. Arról nem tudok nyilatkozni, hogy a fővállalkozóm mit csinált saját pénzével – mondta Timár. Mint az köztudott a Betonút volt vezérigazgatója, az MSZP egykori városházi képviselőjét már korábban előzetes letartóztatásba vette a rendőrség.
Eddig közel 160 tanút hallgattak ki a nyomozás során, közülük 116-an egy vagy több számlát vezettek a K&H Bank brókercégénél. Tizenhét jogi és magánszemély számlájára kerültek olyan összegek, amelyek a nyomozás adatai szerint bűncselekményből származnak, ezeket zárolták – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Gera Antal megerősítette lapunk azon információját, mely szerint a Schönthal Henrik, a sikkasztásban fontos szerepet játszó Montrade Establishment Ltd. magyarországi képviseletének vezetője Floridában tartózkodik. Nem hátráltatja a nyomozást, hogy az üzletembert még nem tudtuk kihallgatni – mondta. Az ügyben szereplő off-shore cégek tulajdonosi köréről szólva elmondta: erről a nyomozóknak kevés információja van, csak az addig tett vallomásokra hagyatkozhatnak, a külföldi hatóságoktól kevés adat érkezett. A rendőrség korábban arról számolt be, hogy Kulcsár Attila és Rejtő E. Tibor is köthetők az ügy során felbukkanó off-shore vállalkozásokhoz, amelyek tulajdonosi hátterét a nyomozó hatóság nagyrészt feltérképezte.
***
Ötperces ülés a brókerbizottságban
Kudarcba fulladt a bankbotrányt vizsgáló bizottság tegnapi ülése, ugyanis a képviselők annak ellenére sem tudtak megállapodni a napirendben, hogy múlt héten kétszer is egyeztetett a testület fideszes elnöke és szocialista alelnöke. Wiener György (MSZP) újfent Demeter Ervin puccsáról beszélt. Demeter Ervin (Fidesz) párhuzamot vont a szocialisták gyakorlata és a Kulcsár Attila kiadatása kapcsán kialakult helyzet között, mindkettőben az időhúzás szándékát fedezve fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.