Újabb két pénztárost gyanúsítanak a pénzmosásgyanús tranzakciókra vonatkozó bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt, ebben a körben tizennyolc személy ellen folyik eljárás – közölte Gera Antal, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának (SZBEI) főosztályvezetője sajtótájékoztatón. Az Inter-Európa Bankban a gyanú szerint öt-, míg az OTP Bankban egymilliárd forintot mostak tisztára. – Jelenleg nincs arra utaló adat, hogy a bankok alsó szintű vezetőinek vagy az ellenőrzés területén dolgozó alkalmazottaknak tudomásuk lett volna a pénzmosásról vagy a mulasztásról – mondta az ezredes.
A nyomozók engedélyt kaptak a Fővárosi Főügyészségtől Rejtő E. Tibor hétfő délelőtti kihallgatására, de a gyanúsított megtagadta a vallomástételt, és kijelentette: ha mondanivalója van nekik, akkor azt ügyvédje útján tudatja.
Kulcsár Attila esetleges „bérpénzmosással” gyanúsítása – eszerint fizettek neki, hogy elkövesse a bűncselekményt – csak pótkiadatási eljárást követően lehetséges. Ismeretes: az osztrák jog szerint csak az számít pénzmosásnak, ha valaki mások által bűncselekmény útján szerzett pénzt fektet be – a gyanúsítottat a saját maga által végrehajtott bűncselekménnyel összefüggő pénzmosás vádjával nem adják ki a magyar hatóságoknak.
Papp Csaba alezredes, az SZBEI osztályvezetője arról számolt be: a bűncselekmények 1998-ban kezdődtek, de 2002 áprilisa előtt főként kisbefektetők pénzével élt vissza az exbróker. Ez alól kivétel a Vegyépszer Rt., mert ettől a cégtől már 2001-ben kétmilliárd forint érkezett a Betonút Rt. számlájára, ami a K&H Equities Rt.-hez került, ahol Kulcsár felhasználta kétes ügyleteiben – közölte a nyomozó.
*
Timár Gyula, a Vegyépszer Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak kijelentette: a társaság sehonnan nem kapott olyan pénzt, amely nem munkavégzéssel állt összefüggésben. Hozzátette: a Betonút Rt.-vel szerződésben állnak, s nekik mindig a teljesítések után – amelyet a Nemzeti Autópálya Rt. és a független mérnök is leigazolt – utalták a munka ellenértékét. Arról nem tudok nyilatkozni, hogy a fővállalkozóm mit csinált saját pénzével – mondta Timár. Mint az köztudott a Betonút volt vezérigazgatója, az MSZP egykori városházi képviselőjét már korábban előzetes letartóztatásba vette a rendőrség.
Eddig közel 160 tanút hallgattak ki a nyomozás során, közülük 116-an egy vagy több számlát vezettek a K&H Bank brókercégénél. Tizenhét jogi és magánszemély számlájára kerültek olyan összegek, amelyek a nyomozás adatai szerint bűncselekményből származnak, ezeket zárolták – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Gera Antal megerősítette lapunk azon információját, mely szerint a Schönthal Henrik, a sikkasztásban fontos szerepet játszó Montrade Establishment Ltd. magyarországi képviseletének vezetője Floridában tartózkodik. Nem hátráltatja a nyomozást, hogy az üzletembert még nem tudtuk kihallgatni – mondta. Az ügyben szereplő off-shore cégek tulajdonosi köréről szólva elmondta: erről a nyomozóknak kevés információja van, csak az addig tett vallomásokra hagyatkozhatnak, a külföldi hatóságoktól kevés adat érkezett. A rendőrség korábban arról számolt be, hogy Kulcsár Attila és Rejtő E. Tibor is köthetők az ügy során felbukkanó off-shore vállalkozásokhoz, amelyek tulajdonosi hátterét a nyomozó hatóság nagyrészt feltérképezte.
***
Ötperces ülés a brókerbizottságban
Kudarcba fulladt a bankbotrányt vizsgáló bizottság tegnapi ülése, ugyanis a képviselők annak ellenére sem tudtak megállapodni a napirendben, hogy múlt héten kétszer is egyeztetett a testület fideszes elnöke és szocialista alelnöke. Wiener György (MSZP) újfent Demeter Ervin puccsáról beszélt. Demeter Ervin (Fidesz) párhuzamot vont a szocialisták gyakorlata és a Kulcsár Attila kiadatása kapcsán kialakult helyzet között, mindkettőben az időhúzás szándékát fedezve fel.

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett