Tizenöt kilós „érvelés”

2003. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi helikopter-katasztrófáért egy olyan eszköz felelős, amelynek szándékolt és spontán elterjedése súlyos fejtörést okoz a gerillaharcban lekötött hatalmak haderőinek éppúgy, mint a terrortámadásoktól tartó civil intézményeknek. Tömege a húsz kilót sem éri el, egy-másfél méter hosszú, primitív működésű, és így akár egy írástudatlan harcos is súlyos pusztítást képes végezni alkalmazásával. A vállról indítható légvédelmi rakéták napjainkra az egyik legveszélyesebb fegyverfajtává váltak, amellyel érzékeny veszteség okozható még az óriási erőfölényben lévő ellenfélnek is. A csapások elszenvedője pedig a sors iróniájából kifolyólag sokszor éppen az a két hatalom – Oroszország és az Egyesült Államok –, amely a legtöbb erőfeszítést fektetett kifejlesztésükbe és gyártásukba.
Vasárnap 15 – részben szabadságolt – amerikai katona fizetett életével, amikor iraki gerillák szovjet-orosz Sztrela–2, 3, esetleg Igla rakétákkal (SA–7, 14, 16) lelőtték Chinook helikopterüket – újabb eszkalációs lépcsőfokot jelezve az iraki konfliktusban. A nehezen kivédhető fegyverfajta eddigi legnagyobb csapását azonban még tavaly a csecsenföldi orosz erők szenvedték el: talán orosz eredetű Igla vagy amerikai gyártmányú Stinger rakétákkal lőtték le a lázadók Mi–26-os helikopterüket, több katona halálát okozva, mint ahány tengerész elpusztult a Kurszk katasztrófájában.
A katonai helikopterek és repülőgépek mindazonáltal rendelkeznek némi védelemmel, amely a vállról indítható rakéták megsemmisítési valószínűségét jócskán tíz százalék alá csökkenti a gyakorlatban. Nem így a több száz utassal megrakott utasszállító gépek, amelyek teljesen védtelenek. A tavaly Kenyában megtámadott izraeli utasszállítónak szerencséje volt, a rakéták hőkeresői alighanem öregek voltak.
A Szovjetunió felbomlása azonban a közhiedelemmel ellentétben nem kizárólagos forrása a szaknyelv által Manpadsnak nevezett fegyverkategória elterjedésének, proliferációjának. Felelősek érte a rosszul őrzött kelet-európai fegyverraktárak és gátlástalan szabadúszó fegyverkereskedők is, ám Washington sem tud elszámolni több száz eladott rakétájával. Kína vonatkozó exportpolitikája is „liberálisnak” mondható.
A veszélyre egyre többen figyelnek fel. A magyar védelmi miniszter iraki látogatásakor első ízben vetették be a honvédség An–26-osára felszerelt infracsapda-kilövőket, amelyek képesek eltéríteni a rakétákat. Sürgőssé azonban csak Juhász Ferenc utazása előtt vált a potenciálisan életmentő berendezés, információnk szerint a magyar gépek korábbi, mintegy tucatnyi iraki útjain még fel sem volt szerelve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.