Tüntetők várták Busht

Anglia-szerte számos tüntetést rendeztek George W. Bush hivatalos látogatása ellen. Londonban a tüntetők eddig vidáman, valóságos karneválhangulatban vonultak fel, de így is alaposan megzavarták a főváros forgalmát. Tizenhat személyt őrizetbe vettek rendbontás miatt. Bush hivatalos látogatásának már az első napján változtatni kellett a programon: az eredeti tervekkel szemben az elnök nem jelent meg az amerikai nagykövetség előtt a két évvel ezelőtti New York-i terrortámadás brit áldozatainak emlékművénél. Ehelyett a nagykövetség épületén belül találkozott az áldozatok hozzátartozóival. A közeli Trafalgar térről nem hangzott át a tüntetés zaja, amikor Bush elkezdte látogatása legfontosabb programját: meghívott vendégek előtt tartott és tévén is közvetített beszédét a White Hall híres dísztermében.

Jotischky László
2003. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai elnök szerint a nemzetközi biztonság egyik alappillére a szabad nemzetek hajlandósága arra, hogy e biztonság védelmében szükség esetén „kiszámított mértékű erőszakot” alkalmazzanak. George Bush kijelentette: „Az erőszakos diktátorokkal szemben néha erőszakkal kell fellépni.” A közel-keleti helyzetről szólva az amerikai elnök felszólította Izraelt a palesztin területeken lévő zsidó telepek, valamint a falak és kerítések építésének leállítására, az illegális telepek lebontására és „a palesztinok napi rendszerességű megalázásának” beszüntetésére.
*
A szigorú biztonsági intézkedéseket megkérdőjelezi, hogy a Daily Mirror című napilap munkatársának, Bryan Parrynek két hónappal ezelőtt sikerült hamisított ajánlólevéllel állást kapni a Buckingham palota személyzetében. Több ízben is alkalma lett volna merényletet elkövetni az uralkodó vagy férje ellen, tegnap reggel pedig reggelit szolgált fel Bush elnök kíséretének.
A biztonsági intézkedések elsősorban az al-Kaida és a vele szövetséges terrorszervezetek részéről fenyegető veszélynek szólnak, de kiterjednek a tüntetésekre is. Elfogadott vélemény, hogy a mára tervezett tömegfelvonulás résztvevőinek túlnyomó többsége békés és törvénytisztelő, de minden tüntetést kihasználnak militáns, anarchista vagy szélsőbaloldali csoportok.
A The Guardian című napilap közvélemény-kutatást tartott az elnöki vizitről. A felmérés szerint a lakosság többsége helyesli a látogatást. Nem meglepő, hogy ezekben a napokban sokat foglalkozik a média az amerikai–brit „különleges kapcsolattal”. Általános az a vélemény, hogy Bush tévedne, ha a tüntetésekből azt szűrné le, hogy a brit lakosság többsége ellensége az Egyesült Államoknak. A két ország politikai, mentalitásbeli és kulturális affinitása sokkal szorosabb, mint bármelyikük vonzalma bármely más európai ország iránt. Ha a brit kormány az EU oldalán is áll az Európa és Amerika között kibontakozó új kereskedelmi összecsapásban, ez semmit sem változtat a brit–amerikai kapcsolatokat jellemző kölcsönös bizalmon és vonzalmon, többnyire még azok esetében sem, akik ellenzik George W. Bush politikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.