Folytatódott a parlament tegnapi ülésén a vita a bíróságok függetlenségéről, illetve az egyes ítéleteket minősítő megnyilvánulásokról. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtt kiállt a bíróságok függetlensége mellett, és Lomnici Zoltánnak, a Legfelsőbb Bíróság elnökének állásfoglalásával egyetértve elítélően szólt a bírák alkotmányos jogait sértő politikusi, illetve újságírói nyilatkozatokról. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyes politikai erők elvárásokat fogalmaznak meg a bíróságokkal szemben. Áder hangsúlyozta: nem ifjabb Hegedűs Lóránt református lelkészt védi, mivel nem ért egyet az általa leírtakkal. Felvetette, hogy Kuncze Gábor SZDSZ-elnök vajon miként tudja összeegyeztetni a pártja által is támogatott egykori demokratikus charta álláspontját – amely a végrehajtó hatalommal szemben védelmébe vette a bíróság függetlenségét – azokkal a „dühkitörésekkel”, amelyeket a demecseri választási csalást kimondó ítélet, illetve a Hegedűs-perben hozott döntés után tett. Áder bírálta a kormányt amiatt is, hogy támadást intézett a PSZÁF elnöke és a legfőbb ügyész ellen.
Bárándy Péter igazságügy-miniszter válaszában arról szólt, hogy különbséget kell tenni az említett három intézmény függetlensége között, hiszen az alkotmány és a törvények alapján a PSZÁF a kormánytól függ, a Legfőbb Ügyészség tevékenységét pedig az Országgyűlés ellenőrzi.
– A bíróság viszont valóban független mind a törvényhozói, mind a végrehajtói hatalomtól, és ezt mindenkinek tiszteletben kell tartania – hangsúlyozta Bárándy. Ugyanakkor hozzátette: kritizálni lehet a bíróságok munkáját, ez ugyanis része a véleménynyilvánítás szabadságának. A miniszter szerint a kritikának úgy kell határt szabni, hogy az ne befolyásolja a döntéshozatalban a bírói kart.
Kuncze Gábor a demokrácia diadalának nevezte az ismételt demecseri polgármester-választást, amelyen egyetlen jelölt indult. Az SZDSZ frakcióvezetője ezt azzal indokolta, hogy a választópolgárok 52 százaléka elment voksolni, holott nem volt tétje a szavazásnak. Az MSZP–SZDSZ jelöltje 70 szavazattal többet kapott, mint az első választáson. Kuncze úgy vélte, ezzel beigazolódott, hogy nem történt választási csalás az első voksoláson. Hozzátette: az erről szóló vita mindaddig nem zárható le, amíg egyesek megkérdőjelezik a választások eredményeit. Ekkor a Fidesz soraiból többen azt kiabálták, hogy a bíróság is megállapította a választási csalást az első szavazás alkalmával.
Volt-e SZDSZ-es nyomás az informatikai minisztériumon, amikor a „közhálóprojekt” közbeszerzési pályázatát úgy írták ki, hogy azon gyakorlatilag csak a Cisco nyerhetett? – kérdezte Kovács Kálmán tárcavezetőt Rogán Antal (Fidesz). Mi szükség volt arra, hogy egy lábjegyzetben korlátozzák a tenderen részt vevő cégek számát? Rogán emlékeztetett arra, hogy egy másik SZDSZ-es minisztert, Magyar Bálintot a Cisco költségén utaztatták Amerikába. Az ellenzéki képviselő hozzátette: az informatikai minisztérium egy korábbi közbeszerzési pályázata miatt többen már lemondani kényszerültek.
Kovács Kálmán elismerte, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság elmarasztalta a tárcát az említett lábjegyzet miatt. A történteket úgy magyarázta: a lehető legkisebb öszszegre (egymillió forintra) büntették a minisztériumot, és a döntőbizottság úgy ítélte meg, hogy a hiba nem befolyásolta az eljárást. Szerinte van olyan, aki azért veszi meg egy pályázat dokumentációját, hogy utána perelhessen.
Bartha László (Fidesz) elmondta: az Állami Számvevőszék és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is aggasztónak ítéli meg az egészségügy jövő évi helyzetét. Nemhogy több pénzt kapna az ágazat, de elvonások lesznek. Nincs hűségjutalom, béremelés, felújítás – mondta a képviselő. Lesz viszont egyre több csődbe kerülő kórház és rendelő, 20-30 százalékos gyógyszeráremelés, és a kormány megnyirbálta a táppénzt is – fejtette ki. – Meddig lehet valótlanságokra építeni egy kormányprogramot? – kérdezte Bartha. Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára úgy vélte: az előző kormány utolsó évéhez képest 300 milliárd forinttal több pénz jut az egészségügynek. 2002 őszétől 51,2 százalékkal emelkedett az egészségügyi dolgozók fizetése.
Herényi Károly (MDF) azt kérdezte: időben (2006. december 31-ig) elkészül-e az M7-es új, Zamárdinál kezdődő, több mint 50 kilométeres szakasza és a kőröshegyi völgyhíd? A hídra az új pályázatot ugyanis még ki sem írták. Milyen, acél- vagy betonszerkezetes hidat kíván építtetni a kormány? – kérdezte a képviselő. Válaszában Gál Gyula, a gazdasági tárca politikai államtitkára elmondta: várhatóan még ebben az évben meghirdetik a hídra a kétfordulós, nyílt pályázatot.
Az Országgyűlés tegnapi döntésével visszavonta az Európai Parlament tagjainak választásáról és jogállásáról szóló, november elején el nem fogadott, de ki nem hirdetett törvényt, amelyet Mádl Ferenc köztársasági elnök megfontolásra viszszaadott a T. Háznak. Ugyanakkor döntöttek az előterjesztés sürgős tárgyalásáról is. A kormánypárti többség szavazataival elfogadták a zárszámadási törvényjavaslatot is, amelyben többek között a Magyar Televíziónak hatmilliárd forintot juttat az állam még ebben az évben. Januári hatálybalépéssel megszavazta az Országgyűlés az új postatörvényt, amelynek egyik legfontosabb eleme, hogy 2009. január 1-jéig fel kell készülni a teljes postai piacnyitásra. A jogszabály célja a szolgáltatások európai uniós színvonalra való felzárkóztatása, és többek között lehetővé teszi, hogy a postai dolgozók feladatuk ellátása során gázsprayt, illetve riasztófegyvert használjanak.
Lapzárta után kezdte meg a parlament a fővárosi önkormányzat és a kerületek közötti forrásmegosztás vitáját. Ugyancsak az esti órákban tárgyalták meg a honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállását szabályozó törvényt.
***
Bírálat a költségvetésnek. A kormány által beterjesztett jövő évi költségvetési javaslat felelőtlen, cinikus, propagandája pedig képmutató – mondta Varga Mihály a Fidesz-frakció tegnapi ülésén. A volt pénzügyminiszter szerint miközben az önkormányzatoknak jóval több feladatot ad a kormány, a költségvetési támogatásokat csökkenti; a mostaninál rosszabb helyzetbe kerülnek 2004-ben az otthonteremtési hitelt felvevő családok; miközben építésről beszél, az adótörvényeken keresztül több száz milliárdot vesz el a vállalkozásoktól és a munkavállalóktól.

Megöltek egy nőt Budapesten