Valóságos rendszerváltással ér majd fel a 2004-es esztendő a magyar mezőgazdaság számára – jelentette ki tegnap Németh Imre földművelésügyi miniszter egy szakmai tanácskozáson, ahol az uniós felkészülésről és lehetőségekről számolt be. Németh Imre szerint 2004. május elsejéig a magyar mezőgazdaság teljes mértékben felkészül a csatlakozásra, megvalósul a jogharmonizáció, kiépül a szükséges intézményrendszer és a gazdálkodókat is felkészítik az uniós követelményekre. Felépítik azt az intézményrendszert is, amely lehetővé teszi a magyar gazdák számára, hogy hozzájussanak az uniós forrásokhoz.
Ezen intézmények közül a legfontosabb a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) beindítása, mert az a csatlakozás után kifizető ügynökségként működik majd, azaz rajta kersztül folyósítják a hazai termelőknek az uniós támogatásokat. Az MVH működését meghatározó és lehetővé tevő informatikai szerződést azonban csak a napokban kötöttük meg a Hewlett Packard magyarországi leányvállalatával – mondta Németh Imre, egyúttal hangsúlyozta, hogy így várhatóan a kifizetésekhez szükséges integrált irányítási és ellenőrzési rendszer (iier) is elkészül a csatlakozás időpontjára.
Németh Imre elmondta: az uniós közvetlen kifizetéseket a 2005-ös költségvetés foglalja magában. E pénzekhez kincstári egységszámlát rendelnek, de a számlán elhelyezett összeg nem része a 2004-es magyar költségvetésnek, attól független. A számla likviditását a magyar kormány garantálja. Hozzátette: a magyar termelőknek 2004. december elseje és 2005. április 30. között lesz módjuk lehívni a 76 milliárd forintnyi uniós támogatást. Emellett tárgyalunk az előfinanszírozásról is – folytatta a miniszter –, de azt az EU általában csak akkor engedélyezi, ha másként elkerülhetetlen a termelők ellehetetlenülése.
Az agrártárca helyettes államtitkára, Máhr András elmondta: a minisztérium jövő év elején közli, hogy milyen támogatási formákat szüntet meg, és milyen jogcímeken lehet a későbbiekben támogatásokat lehívni. A nemzeti támogatásoknak lesz egy csoportja, amelyet csak január elsejétől a csatlakozásig lehet fenntartani. A januártól bevezetendő 100 milliárdos hitelről Máhr elmondta, hogy azt április 30-ig teljes mértékben le kell kötni.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított