Alapvető értékeink szerepeltetése a tét

Az eszmecserék, valamint a hét végén Nápolyban tartott külügyminiszteri konklávé eredményei arra engednek következtetni, hogy a Magyarország számára legnagyobb jelentőségű kérdésekben sikerül eredményt elérni – állapította meg Medgyessy Péter, miután találkozott Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével és Michel Barnier regionális politikáért felelős biztossal.

Hírösszefoglaló
2003. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter miniszterelnök jó esélyt lát arra, hogy még az idén megszülessék a megállapodás az unió alkotmányos szerződéséről döntő kormányközi konferencián. A miniszterelnök elmondása szerint a legnagyobb jelentőségű kérdésekben sikerülhet eredményt elérni, ezek közé tartozik mindenekelőtt a kisebbségek jogainak megemlítése a szerződésnek az EU alapvető értékeit felsoroló részében. Medgyessy véleménye szerint valószínűleg ugyanebbe az irányba tartanak a dolgok az „egy ország – egy teljes jogú biztos” elvének esetében is.
Szóba került a megbeszéléseken a nizzai szerződés felülvizsgálatának az ügye is, ezen belül elsősorban a szavazási rendszer átalakítása és az európai parlamenti helyek elosztása. Magyarország jövő évi uniós csatlakozásakor az egy biztos mellett legalább egy főigazgatót és több igazgatót szeretne küldeni az Európai Bizottság apparátusába – közölte a miniszterelnök.

„A kisebbségek ügyében előrelépés történt, de egyelőre csak egy tyúklépés, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok személyekhez kötődő elismerése szerepelhet majd az EU-alkotmányban” – mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap Budapesten, miután az uniós tagállamok Magyarországra akkreditált nagyköveteivel folytatott megbeszélést, az olasz uniós elnökség kezdeményezésére. Érthetetlen számunkra, hogy az EU miért ennyire távolságtartó, óvatos a kisebbségek kérdésében, hiszen más európai intézményekben sokkal egyértelműbben és határozottabban fogalmaznak az alapdokumentumok – fogalmazott a volt miniszterelnök.
Fenntartjuk korábbi igényeinket, vagyis szerepeljen az alkotmányban egy világos utalás a keresztény értékekre, a nemzeti és etnikai kisebbségek jogai kellő súllyal kerüljenek be a szövegbe, mindegyik tagállam lehessen soros elnöke az EU-nak, és minden tagország legalább egy bizottsági hellyel rendelkezzen – hangsúlyozta Orbán Viktor. Elmondta: a helyzet ma rosszabb, mint korábban, és olyan kompromisszumok születnek, amelyek már nem valószínűsítenek egy nagyobb lépést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.