Biztos esélyes az Egységes Oroszország

Öt vagy hat párt lehet az új dumában a hét végi, oroszországi parlamenti választások után, amelynek biztos esélyese a Vlagyimir Putyin elnök nevével asszociált párt, az Egységes Oroszország – véli lapunknak nyilatkozva az esélyekről a neves és befolyásos lapszerkesztő, politológus Vitalij Tretyakov, aki jelenleg a Mirovaja energetyicseszkaja polityika nevű folyóirat főszerkesztője.

2003. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminc százalék körüli eredményt prognosztizál a pártlistákon a „jegyinorosszoknak”, az Egységes Oroszországnak a legutóbbi közvélemény-kutatások alapján Vitalij Tretyakov. A második helyen a KPRF, a kommunisták követhetik a hatalom pártját mintegy öt-hét százalékkal lemaradva. Vlagyimir Zsirinovszkij pártja, az LDPR hét-nyolc százalékot szerezhet, míg a Borisz Nyemcov és Anatolij Csubajsz fémjelezte Jobboldali Erők Szövetsége hat-hetet. Az adminisztratív hátszél kihasználásával átlépheti az ötszázalékos küszöböt a kommunistákat otthagyó Szergej Glazjev nem kis hatalmi támogatással létrejött pártja, a Rogyina (Haza), amelynek ismert frontembere még a szókimondó Dmitrij Rogozin. Grigorij Javlinszkij liberális Jablokója a jelek szerint kibukik a dumából, bár mint Tretyakov megjegyzi, sajtóbeli hátszelét kihasználva nagy nehezen átcsúszhat a küszöbön.
A kampány legnagyobb port kavart eseménye a Hodorkovszkij-ügy volt, amely a politológus szerint egyértelműen megerősítette Putyin, s ezzel a vele asszociált párt, az Egységes Oroszország pozícióit. A társadalom nagy többsége számára ugyanis elfogadhatatlan, hogy miközben az emberek jelentős része szegényen él, addig a nemzeti vagyon legfeljebb néhány tucat oligarcha kezében összpontosuljon. Tretyakov szerint érthetetlen volt ezért, s mint megjegyzi, itt nem az üzletember elleni támadás módszereire gondol, ahogy a kommunisták vezére védelmébe vette Hodorkovszkijt, és rátámadt Putyinra. Gennagyij Zjuganov ezzel a politikailag értelmezhetetlen taktikával lényegében eljátszotta pártja győzelmét, sőt, így már akár komoly különbség is lehet a „jegyinorosszok” és a kommunisták között. Ez a kampány a Jobboldali Erők Szövetségét is ráébreszthette, véli a politológus, hogy széles alapokon nyugvó, nem pedig szűk körű, lényegében az oligarchákra támaszkodó liberális pártot kell építeniük. Ha például az elnökválasztáson, mint hírlik, indítanak jelöltet, akkor tanultak e leckéből. Ez azonban a jövő, a jelen az, hogy az ő szereplésükre – ellentétben a Jablokóval a Hodorkovszkij-ügy – nem volt különösebb hatással.
E voksolás talán legfontosabb tétje a tavaszi elnökválasztással együtt, hogy mennyire kap szabad kezet következő elnöki ciklusára Putyin. Az eredményektől függően ugyanis több vagy kevesebb tere lesz politikájának megvalósítására. Tretyakov ezzel kapcsolatban a közvélekedéssel szemben aláhúzza, hogy az államfő a látszat ellenére nem igazán érdekelt abban, hogy az Egységes Oroszország túlnyerje magát. A hatalom pártját ugyanis a Kreml nemcsak támogatja, hanem a kulisszák mögött harcol is vele. Mégpedig azért, mert bürokratikus felépítményről van szó, amelyet a maga természeténél fogva nem könnyű ellenőrizni. Egy nagyarányú győzelem tehát a politológus szerint növelné a bürokrácia erejét, ezzel több problémát okozna Putyinnak, mint amennyi taktikai előnyt hoz.
A második tét a nagy nehézségek közepette épülő többpártrendszer jövője. Ha a „jegyinorosszok” nagyon megerősödnének, az lassítaná a normális politikai rendszer fejlődését is, véli Tretyakov.
A mostani választás annak a harcnak is része, amelyben eldől, hogy ki jön majd 2008-ban Putyin után. E tekintetben az Egységes Oroszország minél nagyobb sikere biztosítaná a politológus szerint, hogy a jelenlegi elnök politikáját biztosan továbbvigyék. A jövővel kapcsolatosan két elképzelés körvonalazódik, s ütközik egymással. A jelenleg hatalmon lévők azt akarják, s talán a realitásoknak is ez felel meg jobban, hogy Oroszország elnöki demokrácia maradjon, míg az üzleti köröknek az kedvezne, ha parlamentivé alakulna. A Hodorkovszkij-ügy – Tretyakov véleménye szerint – tág értelemben kapcsolódik csak ehhez a vitához. Az üzletember letartóztatása mögött sokkal inkább az áll, ki ellenőrizze majd az orosz olajexportot. A Kreml pedig teljes joggal nem szeretné, ha Amerika bárkin keresztül rátenné a kezét az oroszországi energiatartalékokra.
A legfontosabb tétek között Tretyakov megemlíti még a gazdasági vonatkozást. A kedvező külpiaci feltételek közepette és a látszólag megindult folyamatok ellenére sem sikerült ugyanis ez idáig csökkenteni a társadalomban látható tátongó mély szakadékot, de várat magára a gazdaság átalakítása, modernizációja, új alapokra helyezése is. E tekintetben nagyon fontos, hogy az uralkodó elit minél nagyobb támogatást kapjon ehhez az új dumában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.