Nyomtalanul eltűnik a hó 2020-ra Afrika legmagasabb hegycsúcsáról, a Tanzánia fölé magasodó Kilimandzsáróról – jósolja Christian Lambrecht, az ENSZ környezetvédelmi programjának egyik felelőse. A CNN-nek nyilatkozó tudós szerint a hegy csúcsát borító jégtakaró havonta 300 köbméterrel zsugorodik az erős olvadás miatt, ám ezért nem csak a globális felmelegedés felelős. A jégtakaró vészjóslóan gyors vékonyodásának elsősorban a hegyóriás erdőségeinek kíméletlen pusztítása az oka. Az itt élő gazdálkodók igyekeznek minél nagyobb termőterületeket kialakítani a Kilimandzsáró oldalában, ám a favágással nem bajlódnak, az erdőirtás legegyszerűbb és leggyorsabb módjának az égetést tartják.
Az állandó és kiterjedt területeken folyó erdőégetés miatt a hőmérséklet megemelkedett, s a forró pernyét is felviszi a szél a jég birodalmába.
Az erdőterület vészes zsugorodása miatt a korábbinál jóval kevesebb a csapadék is a térségben, s az egykor bővizű hegyi folyók ma már legfeljebb csörgedező pataknak nevezhetők. A bő termésre vágyó gazdálkodók tehát nem érnek célt, mert szárazság és annak nyomán éhínség fenyegeti őket, vagyis ördögi körbe kerültek. A Kilimandzsáró hósipkájának eltűnése a turizmust is visszaveti majd, a pusztulásra ítélt látványért ugyanis minden évben tízezrek fordultak meg a hegy lábánál.
A tudós szerint lehetséges, hogy Tanzánia ökológiai egyensúlya máris a múlté, de ha a gleccsereknek a globális felmelegedés okozta olvadását nem is lehet megállítani, az erdőégetéssel elindított kedvezőtlen folyamatok talán még viszszafordíthatók.
A tanzániai kormány már hosszú ideje erőteljesen szorgalmazza, hogy a Kilimandzsáró nemzeti park és a világörökség része legyen, a gazdák azonban a mind sűrűbb figyelmeztetések ellenére is lankadatlanul égetik az erdőket.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?