Európai advent

E G Y H É T E U R Ó P Á B A N

Lóránt Károly
2003. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei adventi várakozás más lesz, mint a többi, mert karácsonyig kiderül, hogy az európai országok vezetői képesek lesznek-e kölcsönösen elfogadható megoldást találni az utolsó lényeges nézeteltérésre, az Európai Tanácsban való szavazásra.
A vita megértéséhez tudni kell, hogy a jelenlegi tizenöt uniós ország esetében az egyes országok szavazatai, az ország népességétől függően, két szavazat (Luxembourg) és tíz szavazat (a négy legnagyobb ország) között változnak. A döntéshozatal minősített többséggel történt, ami 62 szavazatot jelentett az öszszesen lehetséges 87-ből. A nizzai egyezmény ezt a rendszert fejlesztette tovább, úgy, hogy majdnem azonos súlyt adott a 80 milliós Németországnak (29 szavazat), és a 40 milliós Lengyelországnak és Spanyolországnak (egyenként 27 szavazat).
Az alkotmánytervezet azonban elvetette a Nizzában nagy nehezen kiizzadott arányokat és egy, lényegében létszámarányos szavazati rendszert alakított ki. Az alkotmánytervezetben lefektetett elvek szerint az unió legfőbb döntéshozó szervében, az Európai Tanácsban a javaslatok elfogadásához úgynevezett kettős többség kell, ami egyrészt a tagállamok többségét jelenti (vagyis 13-at a 25-ből), másrészt ezen államoknak egyben a lakosság legalább hatvan százalékát is kell reprezentálniuk.
Ha a szavazatok arányait összehasonlítjuk, kiderül, hogy a nizzai szerződés a döntéshozatalban lényegesen nagyobb súlyt adott Lengyelországnak és Spanyolországnak, mint a jelenlegi alkotmánytervezet, és e változtatásba ezek az országok nem akarnak belenyugodni. Az egyre hevesebb vita akkor érte el a forrpontját, amikor a múlt héten a német származású bővítési biztos, Günter Verheugen dühösen lengyel parlamenti képviselők fejéhez vágta: „Ha Lengyelország így kezdi uniós tagságát, bánom mindazt az erőfeszítést, amelyet Lengyelország érdekében tettem.”
A lengyelek azonban egyelőre nagyon határozottaknak látszanak. A lengyel külügyminiszter, Wlodzimierz Cimoszewicz kijelentette, hogy Varsó meg fogja akadályozni, hogy az alkotmányt jelen formájában elfogadják, és azzal vádolta a nyugat-európai kormányokat, hogy lekezelően bánnak keleti szomszédaikkal.
Berlin viszont ragaszkodik egy olyan szavazási rendszerhez, amely tükrözi a népességi arányokat. Joschka Fischer szerint a nizzai egyezmény rossz volt és az alkotmány által javasolt változtatások elkerülhetetlenek, ha egy életképes szavazási rendszert akarunk létrehozni.
Varsó szerint az a méltatlankodás, amely néhány nyugati ország esetében tapasztalható, abból a tényből fakad, hogy a csatlakozó országokat nem kezelik partnerként, még Lengyelországot sem. „Nem maradunk csendben” – jelentette ki Cimoszewicz, „sajnos még sokan vannak az Európai Unióban, akik a bővítést mint a szegény európai rokonnak nyújtott kegygyakorlást fogják fel”. A lengyel álláspont támogatást kapott a britektől, akik szerint 2009-ig a Nizzában kidolgozott rendszert lehetne működtetni. Erre a kompromisszumra hajlanak az elnökséget adó olaszok is. Gianfranco Fini olasz miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy „ami Spanyolország és Lengyelország ellenállását illeti, optimisták vagyunk, mert egyik sem olyan meggondolatlan, hogy az alkotmány összeomlását okozza. Mind a jelenlegi, mind a leendő tagállamok jól ismerik azt a tradíciót, amely szerint érzékeny kérdésekben az állam- és kormányfők nagyon gyakran az utolsó éjszakán egyeznek meg”.
Fininek, aki az éppen betegeskedő Berlusconit helyettesítette a múlt héten, alighanem igaza lesz: mire kigyúlnak a karácsonyi gyertyák, Magyarország más 24 országgal egyetemben minden bizonnyal egy szövetségi állammá válik. A viták és a mögöttük lévő érdekek fényében azonban kérdéses, hogy vajon hosszú életű lesz-e, ami most születik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.