Hiteltelen gazdaságpolitika

Hiteltelennek ítéli a piac a kormány gazdaságpolitikáját, s a jövőben sem hisz, ezért robbant ki a valutaválság. A kamatáldozatok ellenére csak rövid lejáratú spekulatív forrópénzek bejövetelére számíthatunk – prognosztizált lapunknak Boros Imre, az Orbán-kormány tárca nélküli minisztere.

Csákó Attila
2003. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lett nyugodt a piac a háromszázalékos jegybanki kamatemelés után sem – mutatott rá Boros Imre. Az Orbán-kormány volt minisztere hozzátette: a döntéshozók arra számítottak, hogy a magasabb hozamokért új befektetők érkeznek, s a forint árfolyama visszaáll a 250–260 forint/euró közötti szintre. Ehelyett további árfolyamzuhanást tapasztaltunk.
Boros szerint a problémák még az országgyűlési választások idejére vezethetők vissza, amikor Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt és László Csaba pénzügyminiszter-jelölt a leértékelés szükségességéről beszélt, hangsúlyozva az exportérdekeket. Eközben a kivitel döntő hányadát off-shore multi cégek bonyolítják, s bevételeikből csak a munkabérek maradnak Magyarországon – emelte ki Boros, majd folytatta: ezek a cégek azok, amelyek panaszkodnak, ha emelkedik az uniós mércével szociális segélynek sem nevezhető minimálbér. Ugyanakkor Magyarországon jórészt levetett technológiákat alkalmaznak, ám sikeresen gyakorolnak nyomást a kormányra, hogy az a leértékelésen keresztül teremtse meg profitjukat.
Boros aláhúzta: Szlovénia, Csehország, Szlovákia az elmúlt évtizedben kitartott az erős valuta mellett, így nem csoda, hogy az uniós véghajrában gazdaságilag maguk mögé utasították hazánkat. A magyar kudarc fő okozója a hibás monetáris és fiskális politika.
Boros emlékeztetett rá: Bokros Lajos nyolc-, majd kilencszázalékos leértékelést hajtott végre 1995-ben, majd következett a csúszó leértékelés. Ezek következménye lett a forint csaknem ötvenszázalékos értékvesztése. A csúszó leértékelést az Orbán-kormány állította meg, a forint erősödően stabil lett, csökkent az infláció, megszűnt az ikerdeficit, csökkentek a kamatok és a gazdaság is jó ütemben gyarapodott. Az erős forint ellenére ömlött a pénz az országba. A forrópénzeket külföldi működő tőke és stabil finanszírozás váltotta fel.
Boros rámutatott: a kormány gazdaságpolitikáját a piac végképp hiteltelennek ítéli meg, ezért a jövő évi javulásban sem hisz, ezt jelzi a kirobbant valutaválság. A közeljövőben minden további rossz hír gyengíti a valutát. A kamatáldozatok ellenére csak rövid lejáratú spekulatív forrópénzek bejövetelére számíthatunk. A pénzügyi szakember szerint még a költségvetés végszavazása előtt, időben jött a jelzés: új büdzsére van szükség, ugyanis a korábbi 1+2 és a mostani háromszázalékos kamatemelés miatt megugranak az adósságterhek.
Boros Imre szerint a helyzet hasonlatos a rendszerváltás körüli évekre, amikor az ország kényszerűségből az IMF karjaiba zuhant, akkor azonban még nagyon távol álltunk az uniós tagságtól. Ez a helyzet manapság viszont abszurd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.