Dánia újragondolja a negyven éve tartó atomerőmű-tilalmat

A dán kormány jelentős energiapolitikai fordulatot fontolgat: negyven év után újra napirendre kerülhet az atomerőművek engedélyezése. Az energiaügyi miniszter bejelentette, hogy az ország elemzést készít a legújabb nukleáris technológiák, köztük a kis moduláris reaktorok potenciális előnyeiről.

Forrás: The Guardian2025. 05. 15. 18:56
A flamanville-i üzem vezérlője amint a Flamanville 3 atomerőmű készen áll az indulásra Fotó: Lou Benoist Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dánia eddig a megújuló energia egyik európai mintapéldájaként volt ismert. Az ország villamosenergia-termelésének több mint 80 százalékát szél-, nap- és bioenergia biztosítja. A dán Orsted vállalat – a világ legnagyobb tengeri szélerőmű-fejlesztője – globális szinten is meghatározó szereplő, írja a The Guardian.

Climate, Energy and Utilities Minister Lars Aagaard as the Copenhagen Climate Ministerial concludes with a press conference in Copenhagen on Thursday, May 8, 2025. (Photo: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) (Photo by Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP)
Lars Aagaard, Dánia klíma-, energia- és közműügyi minisztere (Fotó: Ritzau Scanpix/AFP/Mads Claus Rasmussen)

A dán energiaügyi és klímaügyi miniszter, Lars Aagaard egy interjúban arról beszélt:

Láthatjuk, hogy az atomenergia-technológia fejlődésen megy keresztül, különösen a kis moduláris reaktorok terén. De az, hogy ezekben van potenciál, önmagában nem elég. Azt is tudnunk kell, mit jelentenek ezek a technológiák a dán társadalomnak.

Európai trend: visszatér az atomenergia?

Dánia nyitása az atomenergia felé nem egyedülálló Európában. Egyre több ország vizsgálja újra az atomenergia szerepét a klímasemlegességi célok elérése érdekében, mivel az alacsony szén-dioxid-kibocsátású áram iránti kereslet a közlekedés, az ipar és az otthoni fűtés területén folyamatosan növekszik.

This photograph taken on April 25, 2024, shows the nuclear power plant of Flamanville, north-western France, as the Flamanville 3 nuclear power plant is ready to start. (Photo by Lou BENOIST / AFP)
A  Flamanville 3 atomerőmű  (Fotó: AFP/Lou Benoist)

Franciaország hat új reaktort tervez építeni, és nemrég kapcsolta hálózatra 25 év után első új reaktorát, a Flamanville 3-at. Az Egyesült Királyság építi a Hinkley Point C atomerőművet, és hamarosan bemutatja a kis moduláris reaktorokra vonatkozó terveit. Belgium és Németország szintén újragondolják korábbi atommegszüntetési döntéseiket, különösen az orosz gázimportok megszűnése óta. Spanyolország, amely eddig határozottan antinukleáris álláspontot képviselt, egy súlyos áramszünet után újragondolja hét meglévő reaktorának bezárási terveit.

A technológiai szektor is támogatja az új atomenergiát

A kis moduláris reaktorokat számos előnyük miatt tartják ígéretesnek: gyárakban előállíthatók, a helyszínen gyorsan összeszerelhetők, és kisebb költséggel, rövidebb idő alatt építhetők meg, mint a hagyományos atomerőművek. Több technológiai óriáscég – köztük a Google – is érdeklődik e megoldások iránt, hogy adatközpontjaikat stabilan, nonstop ellássák.

A dán vállalat az elmúlt időszakban komoly kihívásokkal szembesült: kénytelen volt elbocsátásokat végrehajtani, illetve több projektet elhalasztani vagy törölni, köztük az Egyesült Királyság egyik legnagyobb tengeri szélerőművét, a Hornsea 4-et is.

Dánia új irányba fordul?

Anders Fogh Rasmussen volt miniszterelnök a Financial Timesnak nyilatkozva nyíltan bírálta a jelenlegi tilalmat:

A szél- és napenergia kiváló – ha épp fúj a szél és süt a nap. De szükség van egy nem fosszilis alapterhelési forrásra is. Előre kizárni az atomenergiát egyszerűen nevetséges.

Former Danish Prime Minister, former Secretary General of NATO and founder and Chairman of The Alliance of Democracies Foundation, Anders Fogh Rasmussen addresses guests at the two-day Copenhagen Democracy Summit at the Royal Danish Playhouse in Copenhagen on May 13, 2025. (Photo by Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / AFP) / Denmark OUT
Anders Fogh Rasmussen, Dánia korábbi miniszterelnöke, a NATO korábbi főtitkára (Fotó: Ritzau Scanpix/AFP/Mads Claus Rasmussen)

Hozzátette: szerinte a kormány döntése egy folyamat kezdete, amely végül a tilalom feloldásához vezethet.

Borítókép: A lamanville 3 atomerőmű vezérlője (Fotó: AFP/Lou Benoist) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.