Néppárti kompromisszumok

Az alkotmányozó csúcs előtt az Európai Néppárt miniszterelnökeinek és alelnökeinek tegnapi, párizsi megbeszélése középpontjában több nyitott kérdés állt. A találkozón részt vevő Orbán Viktor volt miniszterelnök lapunknak nyilatkozva elmondta, a szabaddá váló Európa újraegyesítése során nem feledkezhetünk meg a történelmi küldetésről, céljainkat pedig nem szabad elveszítenünk.

MTI
2003. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jean-Pierre Raffarin francia kormányfő meghívására ültek tegnap tárgyalóasztalhoz az Európai Néppárthoz tartozó pártok képviselői, akik a jövő héten várható alkotmányozó csúcs még nyitott kérdéseiről folytattak megbeszéléseket. A Párizsban tartott találkozón többek között jelen volt José-María Aznar spanyol, Silvio Berlusconi olasz és Orbán Viktor volt magyar miniszterelnök, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke, valamint Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök. „Olyan találkozó volt ez, melyre korábban még nem volt példa” – mondta el a Magyar Nemzetnek Orbán Viktor, utalva arra, hogy az alelnökök megbeszéléseik során megkötötték azokat a kompromiszszumokat, melyeket a csúcson kívánnak tető alá hozni.
Mint a volt miniszterelnök elmondta, az érintett országok kilencven százaléka már támogatja, hogy az alkotmányban megemlítsék a kisebbségeket, ez azonban „kevesebb, mint amit vártunk, hiszen a közösségi, kisebbségi jogokat is rögzíteni akartuk”. Orbán Viktor úgy vélte, az unió visszafogottsága nehezen érthető, hiszen más európai intézményekben sokkal egyértelműbben és határozottabban fogalmaznak az alapdokumentumok a nemzeti kisebbségek kollektív jogairól is. A kereszténység fogalmának alkotmányba foglalásáról szólva azonban Orbán kifejtette, az esélyek jók, hiszen a többség úgy gondolja, az EU-ról nem lehet úgy beszélni, hogy a keresztény gyökereket nem említjük. Mint a volt miniszterelnök beszámolt róla, a találkozón szóba került, hogy a NATO egyik pilléreként európai tervezési és hadvezetési erő jöhetne létre. A többség ezzel kapcsolatban úgy vélte, Európának szüksége van erre a katonai többletkapacitásra.
Orbán Viktor az elhangzottakhoz hozzátette: „első alkalommal kerül sor arra, hogy a közös Európában, az egykor a kontinenst kettészelő szögesdrót nyomorultabb felére kerültek is szavazhatnak, véleményt nyilváníthatnak. A kompromisszumkötések során így a történelmi küldetést is figyelembe kell vegyük, s nem szabad megfeledkeznünk az értelmes végcélokról sem.”
A párizsi találkozóval egy időben Medgyessy Pétert hivatalos luxemburgi látogatása befejező napján fogadta Henrik nagyherceg, az ország uralkodója. A kormányfő elmondta: a képviselőház elnökével ugyancsak tegnap folytatott megbeszélésén felvetette, hogy Luxemburg még nem ratifikálta az EU leendő tagjainak csatlakozási szerződését. Tárgyalópartnerei biztosították, hogy ebben nincs hátsó szándék, a nagyhercegség karácsony előtt, de legkésőbb a jövő év elején ratifikálni fogja az EU-csatlakozást.
Az Európai Parlamentben rendezett konferencián Tabajdi Csaba felvetette, hogy az EU bővítése után folytassák a nemzeti kisebbségek helyzetének rendszeres megfigyelését, de ne csak a tíz új tagországban, hanem mind a 25-nél. Megállapítást nyert, hogy az EU-nak nincs kisebbségi politikája, a közös jogrendben utalás sincs a nemzeti kisebbségekre. Szájer József példaként említette, hogy az unió elvárja a csatlakozó országoktól az Európa Tanács kisebbségvédelmi keretegyezményének a ratifikálását, amit több tagállama – köztük Franciaország, Hollandia és Belgium – a mai napig nem tett meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.