Jelenlegi formájában legjobb esetben is százmilliárdos többletköltséggel jár a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium legújabb, a környezetvédelmi termékdíjról szóló tervezete – hangzott el tegnap az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) tájékoztatóján. A jelenlévők hangsúlyozták, hogy e terheket a feldolgozók nem tudják viselni, ezért minden valószínűség szerint azokat áthárítják a fogyasztókra. Ez évente és családonként huszonnyolcezer forint többletkiadást jelent.
*
Az ÉFOSZ ügyvezető elnöke, Boródi Attila elmondta, hogy a hétfőn bejelentett legújabb koncepció szerint már nemcsak az italokra, hanem minden fogyasztási cikkre és minden csomagolóanyagra kiterjedne a termékdíj, sok esetben azonban megvalósíthatatlan az újratöltés. Úgy látjuk, hogy ez az elgondolás az egyutas termékeket igyekszik kiszorítani a piacról, és a többutas termékeket preferálja.
Ha a jelenlegi termékdíj-koncepció megvalósul, akkor az komoly beruházások elé állítja az ipart, és nem kíméli jobban a környezetet, mint az egyutas csomagolóanyagok alkalmazása – mondta Boródi Attila. Ráadásul – folytatta – a hulladékká vált csomagolóanyagokat a jelenlegi szabályozás értelmében is gyűjtik és a költségek a gyártókat terhelik.
Amennyiben licencdíjat fizetnek a 2003. év eleje óta működő hulladékhasznosítási szervezeteknek (amelyek átvállalják e kötelezettséget), a gyártók teljes termékdíj mentességet élveznek. Az ÉFOSZ a hulladékkezelésnek ezt az olcsóbb, ésszerűbb és az EU-ban is elfogadott módját szorgalmazza. Meghatározott a hulladék kötelező hasznosítási aránya is, amely 2003-ban 40, 2004-ben 45, 2005-ben 50 százalék. A legnagyobb koordináló szervezet, az Öko-Pannon várhatóan egyedül túlteljesíti az idei évi előírást – tette hozzá.
A termékdíjra vonatkozó új elképzelés 2005-től élne, ekkortól a termékdíj például a kétliteres műanyag palacknál plusz ötven, a 0,33-as sörösdoboznál pedig 25 forinttal emelkedne, ami negyvenszeres, illetve százötvenszeres növekedést jelent. További veszélyt jelent a EU-csatlakozás, hiszen május elsejétől megszűnnek a határok és a vámok, szabad lesz az áruáramlás. Az importtermékek után viszont önbevallás alapján kell fizetni a termékdíjat, ami komoly versenyhátrányt okoz a hazai gyártóknak – mondta Boródi Attila.
Ezzel kapcsolatban több nagy hazai cég képviselője megjegyezte, hogy jövő évi beruházásaikat felfüggesztették és komolyan azon gondolkoznak, hogy valamely szomszédos országba, leginkább Szlovákiába telepítik gyártásukat. Az ÉFOSZ ügyvezető elnöke hozzátette, véleményük szerint a tervezet nem a környezetvédelmet, hanem az állam pénzszerzését szolgálja. Természetesen a kérdést meg kell oldani, de ésszerű eszközökkel, és erről készek vagyunk egyeztetni is – tette hozzá Boródi.

Gyopáros Alpár: rendkívül komoly kockázatokkal járna Ukrajna európai uniós felvétele